Bes i zabrinutost u svetu zbog krize na Korejskom poluostrvu
VAŠINGTON: Najnovija raketa koju je Severna Koreja ispalila je verovatno balistička raketa srednjeg dometa, a u toku su dodatne analize kako bi se utvrdilo da li je lansiranje bilo uspešno ili ne, izjavila su danas dva američka zvaničnika koja su želela da ostanu anonimna.
U svetu vlada bes i zabrinutost usled najnovije eskalacije krize na Korejskom poluostrvu, nakon što je Pjongjng prošle noći lansirao raketu koja je preletela Japan i pala u Tihi okean.
Na obnavljanje krize sa Severnom Korejom reagovali su svetski zvaničnici koji jednodušno osuđuju taj potez Pjongjana, ali i berze tako što je cena zlata, kao sigurnog utočišta za investicije, skočila na najviši nivo ove godine.
Pored zlata skočile su i cene paladijuma i platine, dok su indeksi na svetskim berzama većinom u crvenom.
U Tokiju su besni, u Moskvi, Pekingu i Briselu zabrinuti i pozivaju na poštovanje rezolucija Saveta bezbednosti UN, a iz Vašingtona predsednik SAD Donald Tramp poručuju: „Sve opcije su na stolu“.
Tramp je u pisanoj izjavi naveo da „preteći i destabilišući postupci“ samo povećavaju izolaciju Pjongjanga u regionu i svetu.
On je rekao da postupci Severne Koreje pokazuju „prezir prema njenim susedima.
Prethodno je japanski premijer Šinzo Abe ocenio da incident predstavlja "ozbiljnu pretnju, bez presedana“.
Abe se tokom 40-minutnog telefonskog razgovora s predsednikom Trampom, saglasio da se pojača pritisak na Severnu Koreju.
Japanski premijer izjavio je da će učiniti sve što je u njegovoj moći da zaštiti japanski narod.
"Pružićemo maksimalan napor da čvrsto zaštitimo živote ljudi", rekao je Abe novinarima u kratkom obraćanju pri ulasku u svoju kancelariju na hitan sastanak sazvan zbog ispaljivanja rakete, prenele su agencije.
I Tokio i Vašington se slažu da je potreban hitan sastanak Saveta bezbednosti Ujedinjenih nacija, kako bi se pojačao pritisak na Severnu Koreju, zbog pretnje bez presedana, rekao je Abe.
Dodao je da je "Tramp izrazio snažnu rešenost za odbranu Japana, čiji je stopostotni saveznik".
Na zahtev Vašingtona za danas je sazvana hitna sednica Saveta bezbednosti UN.
Generalni sekretar japanske vlade Jošihide Suga rekao je da Japan protestuje zbog lansiranja rakete najjačim terminima i naziva ga kršenjem rezolucija UN.
"Japan će blisko sarađivati sa SAD, Južnom Korejom i drugim zainteresovanim zemljama kako bi se blagovremeno dao odgovarajući odgovor", rekao je Suga.
Istovremeno, ministar spoljnih poslova Rusije Sergej Lavrov izjavio je da „Severna Koreja treba da poštuje UN“.
"Vidimo težnju ka eskalaciji (...) i veoma smo zabrinuti opštim razvojem situacije", rekao je zamenik ministra spoljnih poslova Rusije Sergej Rjabkov.
On je ocenio da su velike vojne vežbe Južne Koreje i SAD, započete prošle nedelje u Južnoj Koreji, "igrale ulogu u provociranju Pjongjanga da ispali novu raketu".
Oglasila se i visoka predstavnica EU za spoljnu politiku Federika Mogerini koja je ocenila da najnovije lansiranje rakete iz Severne Koreje predstavlja "otvoreno kršenje međunarodnih obaveza te zemlje i ozbiljnu pretnju međunarodnom miru i bezbednosti".
Mogerinijeva je istovremeno izrazila podršku Japanu i Japancima.
Ona je navela da Pjongjang mora „bez odlaganja, potpuno i bezuslovno“ da se povinuje obavezama koje proističu iz rezolucija Saveta bezbednosti UN i uzdrži od „bilo kakve provokativne akcije koja bi pojačala regionalne i globalne napetosti“.
Britanska premijerka Tereza Mej zgrožena je tom "bezobzirnom provokacijom", objavila je njena portparolka.
"Premijerka je zgrožena bezobzirnom provokacijom Severne Koreje i snažno osuđuje te ilegalne testove. Naša stav je da moramo nastaviti da radimo s našim međunarodnim partnerima kako bismo zadržali pritisak na Severnu Koreju", poručila je portparolka premijerke koja kasnije danas putuje u Japan kako bi razgovarala s premijerom Šinzom Abeom, piše Rojters.
Francuski predsednik Emanuel Makron rekao je da će Francuska nastaviti s beskompromisnom politikom prema severnokorejskom balističkom programu, i da će preduzeti nove inicijative nakon poslednjeg testa.
Kineske vlasti ocenile su da je kriza na poluostrvu stigla do "prekretnice" i pozvala na uzdržanost.
Portparolka kineskog ministarstva spoljnih poslova, Hua Čunjing, ponovila je apel da se obnove mirovni pregovori.
Ona je dodala da "pritisci i sankcije" prema Pjongjanga "ne mogu suštinski rešiti problem".
Kao na odgovor Pjogjangu, snage Južne Koreje izvele su vazdušnu vojnu vezbu.
Nekoliko sati nakon što je Severna Koreja lansirala balističku raketu iznad japanskog ostrva Hokaida, Južna Koreja saopštila je da su F-15K avioni ispalili osam MK 84 bombi na simulirane mete na severoistoku Gangvon provincije.
Portparol predsednika Južne Koreje Muna Džaea rekao je rekao je novinarima da je predsednik želeo da pokaže „čvrstu sposobnost te zemlje da odgovori Pjongjangu“.
Japanska televizija NHK javila je da se raketa raspala na tri dela i pala u vode kod ostrva Hokaido.
Prema navodima južnokorejske vojske, raketa je ispaljena iz regiona u blizini Pjongjanga oko šest sati ujutru po lokalnom vremenu, letela je oko 2.700 kilometara i dostigla visinu od 550 kilometara.
Sistem za upozorenje japanske vlade J-Alert savetovao je stanovnicima te oblasti da preduzmu mere predostrožnosti, ali je televizija NHK javila da nema znakova oštećenja.
Japanska vojska nije pokušala da obori raketu.
Inače, u Japanu se pretnje koje posednjih dana upućuje severnokorejski lider Kim Džong Un shvataju prilično ozbiljno, pa je, prema ranijem pisanju Indpendenta, porasla potražnja za podzemnim bunkerima koje bi građani koristili u slučaju rata.
Neke japanske kompanije, koje se bave izradom skloništa u slučaju rata, objavile su da su uvele liste za čekanje, a porasla je i prodaja pročišćivača vazduha u slučaju da dode do hemijskog rata.
Da u Japanu vlada strah od rata dokazuje i činjenica da su i američke firme koje se bave izradom skloništa pretrpane upitima Japanaca.
Jedna firma iz Teksasa, na primer, objavila je da su im se narudžbine posednjih dana udvostručile, a da većina zahteva dolazi iz Japana.
Međutim, nisu samo građani zabrinuti. Japanska vlada je putem televizije emitovala ranije spot kojim savetuje ljude kako da se ponašaju u slučaju napada.
Deo mobilnih raketa takođe je premešten u Tokio.
Stručnjaci smatraju da bi projektil iz Severne Koreje do Japana mogao da stigne za desetak minuta.
Poslednja severnokorejska raketa koja je preletela Japan ispaljena je 2009. godine, kada je Pjongjang naveo da je u pitanju bilo lansiranje satelita.
Vašington, Seul i Tokio, međutim, smatraju da je to bila tajna proba interkontinentalne balističke rakete.
Izgleda da je reč o raketi KN-17, poznate i pod nazivom Hvason-12, preneo je Rojters.
Prema navodima Pentagona, balistička raketa srednjeg dometa ima domet između 1.500 i 3.000 nautičkih milja, odnosno između 2.778 i 5.556 kilometara.
Severna Koreja ispalila je raketu koja je preletela preko severnog Japana i pala u vode Tihog okeana kod ostrva Hokaido, saopštile su Južna Koreja i Japan.
Pjongjang je ispalio raketu u utorak rano ujutru po lokalnom vremenu, preneo je Rojters, koji podseća da je poslednji put 2009. godine projektil koji je ispalila Severna Koreja preletao Japan.
Japanska televizija NHK javila je da se raketa raspala na tri dela i pala u vode kod ostrva Hokaido.