Srbija dobila prvih 35 procenitelja kuća, njiva...
Do početka ove godine u Srbiji nije postojao nijedan zakon ili propis koji uređuje profesiju procenitelja vrednosti nepokretnosti, već su poslove iz tog domena radili sudski veštaci.
Krajem prošle godine poslanici Skupštine Srbije usvojili su Zakon o proceniteljima vrednosti nepokretnosti, ali je njegova primena počela od pre dva i po meseca. Za to vreme u imenik licenciranih upravnika upisano je ukupno 35 procenitelja, od kojih je osam iz Novog Sada, po jedan iz Bečeja i Sremske Mitrovici, dok su ostali iz Beograda. U Imeniku organizatora stručne obuke za procenitelje upisani su Republički zavod za sudska veštačenja Novi Sad i Nacionalno udruženje procenitelja Srbije iz Beograda, koji su ujedno i organizatori kontinuiranog profesionalnog usavršavanja.
Postojeći sudski veštaci će posao procene imovine, bilo da je reč o građevinskom, poljoprivrednom ili šumskom zemljištu, zgradama – stambenim, komercijalnim ili kombinovanim i drugim građevinskim objektima na kojima može postojati zasebno pravo svojine, kao i procenu kapitala – moći da bez nove licence rade do juna naredne godine, ali nakon toga posao procenitelja nepokretnosti moći će da obavljaju samo oni koji su u imeniku licenciranih procenitelja i poseduju validnu licencu za rad.
Procenu imovine i kapitala za različite svrhe danas rade sudski veštaci iz različitih oblasti stručnosti, ali i sada i licencirani profesionalni procenitelji. Koliko je važno što je Srbija najzad usvojila Zakon o proceniteljima vrednosti nepokretnosti govori i činjenica da procene kapitala u Srbiji rade i sudski veštaci za oblast ekonomije i nosioce licence koju je nekada izdavalo Ministarstvo za ekonomsku i vlasničku transformaciju Srbije prema Zakonu o svojinskoj transformaciji. Ministarstvo odavno ne postoji, a zakon je stavljen van snage, licence koje su izdavane više ne važe, što je i zvaničan stav Ministarstva finansija. Međutim, te licence se još uvek prilažu uz izveštaje o proceni kapitala.
U Imeniku licenciranih procenitelja, koji je objavljen na sajtu Ministarstva finansija, nalazi se i Goran Pivnički iz Bečeja, koji je ranije bio sudski veštak za procenu imovine i posedovao međunarodnu licencu za procenitelja, pa samim tim nije morao da prođe sadašnju obuku. On je na osnovu zahteva i dokaza o posedovanju međunarodne licence, bez polaganja stručnog ispita i bez prisustovanja kursu, dobio novu licencu i našao se u registru Ministarstva finansija.
– Do sada sam taj posao radio kao sudski veštak i radio sam procene tržišne vrednosti poljoprivrednog zemljišta – rekao je za „Dnevnik” Pivnički. – Radio sam najčešće za banke. Kada banka nekome daje kredit, ona uzima u hipoteku neku nepokretnost – stan, kuću, poljoprivredno zemljište... i procenitelj određuje tržišnu vrednost te nepokretnosti. To ne može da radi sama banka jer ona ima interes da možda nekome malo poveća vrednost da bi mu dala više kredita ili iz nekog drugog razloga, pa smo onda mi, kao nezavisni sudski veštaci, radili procenu. Radio sam samo poljoprivredno zemljište i to ću nastaviti i nakon dobijanja licence. On je dodao da i oko procene njiva ima mnogo posla pa zato i ne namerava da proširije „oblasti”, mada ima pravo da radi procene svih nepokretnosti.
Po Zakonu o proceniteljima vrednosti nepokretnosti, procenu mogu da rade samo licencirani procenitelji, a ukoliko oni nisu u registru, javni beležnik ili drugi državni organ imaće obavezu da odbije procenu vrednosti. Procenitelj za dobijanje licence mora da ima visoko stručno obrazovanje na studijama drugog stepena, da je uspešno prošao stručnu obuku, da ima najmanje tri godine radnog iskustva na poslovima procene, da ima položen ispit za sticanje zvanja licencirani procenitelj, da mu nije izrečena zabrana izdavanja licence, da nije pravosnažno osuđivan za krivična dela koja ga čine nedostojnim za obavljanje poslova procene. Nakon završene obuke, pečat na licencu stavlja Ministarstvo finansija.
Tim zakonskim propisom predviđeno je da mišljenje profesionalnog procenitelja nepokretnost bude validno isključivo kod banaka, ali ne i na sudu. Za dvomesečnu obuku, papir i pečat, profesionalni procenitelji koji žele da dobiju licencu i time otpočnu rad moraju da izdvoje od 1.100 do 1.500 evra.
LJ. Malešević