Sačuvane vesti Pretraga Navigacija
Podešavanja sajta
Odaberi pismo
Odaberi grad
  • Novi Sad
  • Bačka Palanka
  • Bačka Topola
  • Bečej
  • Beograd
  • Inđija
  • Kragujevac
  • Leskovac
  • Niš
  • Pančevo
  • Ruma
  • Sombor
  • Stara Pazova
  • Subotica
  • Vršac
  • Zrenjanin

Eko-kamperi čuvaju Koviljsko-petrovaradinski rit

20.07.2017. 17:11 17:19
Piše:
Foto: Dnevnik (B.Lučić)

Visoko šiblje i temperatura ne sprečavaju ovih dana lokalne i inostrane učesnike međunarodnog letnjeg kampa „Sačuvajmo rit” da krče put duž Starog Dunava u Sremskim Karlovcima.

Petnaestak mladića i devojaka iz Srbije, Portugala, Španije, Belgije i Rusije, koje je okupio Pokret gorana Vojvodine (PGV), od 17. jula svakog dana vredno rade na tom lokalitetu da bi Karlovčanima, ali i turistima, približili Dunav, a pre svega ih privoleli da posećuju nesvakidašnji Koviljsko-petrovaradinski rit, koji je još uvek nedovoljno pristupačan za obilazak.

U ritu se iza šiblja od očiju prolaznika skrivaju autohtone biljne i životinjske vrste, a naša ekipa zatekla je eko-kampere dok su raspoređivali isečeno granje na gomile. 

"Naš zadatak je uklanjanje invazivnih vrsta biljaka, odnosno čišćenje celog ovog regiona",  rekla je jedna od liderki kampa, omladinska radnica PGV-a Ivona Čapko. Ona dodaje da skupljaju grane i sve ono što su radnici JP „Vojvodinašume”, koji su došli da im pomognu, isekli. Volonteri grane slažu na gomilu, koja će kasnije biti uklonjene.

Njen kolega Filip Nikolić objasnio je da se seku bagremac i jasen, te da ne diraju autohtone vrste – belu topolu i vrbu.

"Meštani mogu slobodno da odnesu veća isečena drva, a to što nije upotrebljivo na kraju će biti spaljeno",  kazao je Nikolić, dodajući da su aktivnosti koje oni sprovode na Dunavcu veoma važne da bi Karlovčani nastavili da održavaju taj prostor i kada volonteri završe svoj posao.

Nikolić dodaje da zahvaljujući ovom kampu, koji se održava osmi put, danas može da se prošeta obalom Dunavca, pa čak i dođe ovde biciklom ili automobilom, a to pre nije bilo moguće. Ukoliko lokalno stanovništvo nastavi te aktivnosti, mogu napraviti lepo izletište.   

Zahvaljujući kampu širi se spisak aktivnosti koje se u ritu sprovode, a eko-turizam počinje da se razvija.

Volontere je posetila i samostalna referentkinja JP „Vojvodinašume” za zaštićena područja Ivana Vasić, koja je rekla da to preduzeće svake godine podržava te velike akcije za prirodu.

"Godinama s Pokretom gorana Vojvodine radimo na pojedinim lokalitetima u okviru Specijalnog rezervata prirode Koviljsko-petrovaradinski rit, obezbeđujemo radnu snagu za teže poslove, što je u ovom slučaju sečenje šiblja i žbunja i nekih tanjih stabala, baš da bismo volonterima malo olakšali posao, odnosno donekle pomogli", kazala je Ivana Vasić, dodajući da je JP „Vojvodinašume” po Zakonu o zaštiti prirode u obavezi da unapređuje i štiti to zaštićeno područje. Prema njenim rečima, nameravaju i u narednom periodu da podrže kamp i nadaju se da će njihove aktivnosti biti još masovnije jer je površina rita ogromna, a oni, nažalost, nismo u mogućnosti da radimo na svim lokalitetima.

Kamp koji je poslednje tri godine volonterskog karaktera, a poslednje dve internaconalni, traje do 30. jula u organizaciji Pokreta gorana Vojvodine, kao i kamp „Arboretum” u Dvorskoj bašti. Njegovo održavanje podržali su Opština Sremski Karlovci, JP „Vojvodinašume” i Ministarstvo omladine i sporta kroz projekat „Mladi su zakon”. Saradnik u realizaciji kampa je organizacija „Mladi istraživači Srbije”.

Mrestilište riba, stanište ptica

"U rukavce Dunava u toku proleća ulaze ribe da bi se mrestile, a osim toga, rit je čuven i po tome što tu sleću predivne ptice", kaže Magdalena Grahovac iz PGV-a. Ona dodaje da se tamo trenutno nalaze velike i male bele čaplje, sive i žute čaplje, sitne ptice pevačice, kao što su crnokapa grmuša, velika senica, grabljivice, ali to je zapravo samo mali procenat ptica koje možete videti. Mnogo je više njih zaklonjeno od naših pogleda.

V. Bijelić

Piše:
Pošaljite komentar