Vlast iza Pašalića, opozicija za drugog kandidata
Skupština Srbije trebalo bi u četvrtak da izabere novog zaštitnika građana, a poslanici će se izjasniti o predlogu vladajuće koalicije da to bude predsednik Prekršajnog apelacionog suda Zoran Pašalić.
Danas su tokom celog dana parlamentarci iz vlasti i opozicije raspravljali o tome da li je predložen najbolji kandidat. Iz vladajuće koalicije poručili su da se novi ombudsman neće, suprotno zakonu, baviti politikom kao njegov prethodnik, kao i da nije član SNS-a, dok je opozicija tvrdila da Pašalić ne ispunjava tražene kriterijume i da su oni imali bolje predloge.
Po objašnjenju predsednika Odbora za ustavna pitanja i zakonodavstvo Đorđa Komlenskog (PS), to radno telo je predložilo Pašalića, a isključilo kao opciju vršioca dužnosti ombudsmana Miloša Jankovića, želeći da „prekine kontinuitet apsolutne zloupotrebe funkcije zaštitnika građana u političke svrhe“. Navodi da se vršilac dužnosti zaštitnika nikada nije ogradio od „nedvosmisleno jasnog političkog delovanja Saše Jankovića dok je bio zaštitnik“, te je time sebe isključio kao ozbiljnu temu za razmišljanje. Podseća na to da je Pašalićeva karijera kao gradskog sudije za prekršaje počela 2003, kada ga je izabrala tadašnja Republička vlada, kao i da je njegovo napredovanje pokriveno rezultatima.
“U proseku više od 90 odsto odluka koje je donosio je bilo potvrđeno, šta treba više da govori o sposobnosti jednog pravnika?”, odgovorio je Komlenski na primedbe opozicije da je kandidat za ombusmana studirao 13 godina. “Potvrdu da je posao radio korektno, da se ničim nije ogrešio jeste da je izabran na pravosudne funkcije 2010, a potom i 2013. To su osnovni razlozi kojima se Odbor rukovodio kada je zaključivao da sve jasno ukazuje na njegovu stabilnost, da nije politički obojen i da možemo očekivati da funkciju zaštitnika građana neće pretvoriti u politički bastion i zlupotrebljavati je za potrebe bilo koje partije, pa čak i za sopstvene.”
Zamenik šefa poslaničke grupe SNS-a Vladimir Orlić naveo je da ohrabruje činjenica da je kandidat za zaštitnika građana Zoran Pašalić, za razliku od drugih kandidata, ukazao na član zakona koji govori o tome da ombudsman ne treba da se bavi politikom i da daje političke izjave.
“Svi kandidati za zaštitnika osim Pašalića su najavili kontinuitet sa Sašom Jankovićem”, naglasio je Orlić, primetivši da „postoji očigledna namera da se pošto-poto obezbedi nekakav kontinuitet u pogrešnom i štetnom, razarajućem odnosu prema instituciji zaštitnika koju je imao Janković“.
Na komentare opozicije da je Pašalić studirao 13 godina, Orlić je odgovorio da ga nisu kandidovali za studenta generacije već za zaštitnika građana.
Šef poslaničke grupe SPS-a Đorđe Milićević kazao je da kandidat vladajuće koalicije za zaštitnika građana poseduje profesionalne i stručne kvalitete, i dodao da je ubeđen u to da će Zoran Pašalić odgovorno i ozbiljno obavljati taj posao.
Poslanik SDPS-a Meho Omerović, koji je i predsednik skupštinskog Odbora za ljudska i manjinska prava, očekuje da će novi ombudsman biti partner parlamentu u njihovom zajedničkom poslu.
Predsednik Narodne seljačke stranke Marijan Rističević rekao je novinarima da će podržati izbor Pašalića za zaštitnika građana, i naveo da je svaki kandidat bolji od prethodnog ombudsmana Saše Jankovića.
“Jedini koga je Janković štitio je on sam”, rekao je Rističević, podsećajući na to da je bivši zaštitnik bio „ozbiljan neradnik, šetao je kuče i bavio se nekim špijunskim pričama više nego građanima“.
Poslanica Nove stranke Marinika Tepić tražila je da se povuče predlog da Pašalić bude novi ombudsman, kao i da je potrebno predložiti nekog ko će biti „po meri građana, a ne Srpske napredne stranke i njegovih koalicionih partnera“. Istakla je da Pašalićeva biografija, na osam strana, pokazuje brojne manjkavosti, a dodala je i da se „plaši šta još u toj biografiji ne piše“.
Poslanica DS-a Maja Videnović rekla je da je smisao institucije da štiti prava građana, da ih brani od loše vlasti, a u najavi imamo da će to biti zaštitnik koji će braniti vlast od građana. Ocenila je da je nezapamćena brutalna kampanja protiv bivšeg ombudsmana Saše Jankovića pokazatelj kako će proći svako ko, radeći svoj posao, „stane na put jednoj stranci i jednom čoveku“. Optužila je vlast da „misli da je svaki zakonski pokušaj njene kontrole – državni udar, a onaj ko to čini – državni neprijatelj“.
Predsednik Pokreta „Dosta je bilo“ Saša Radulović kazao je da neće podržati predlog da Zoran Pašalić bude novi zaštitnik građana zbog toga što nije predstavio svoj plan.
“Mi ne znamo šta će on raditi”,rekao je Radulović novinarima u Skupštini, primetivši da je problem i to što je Pašalić, po njegovim saznanjima, studirao 13 godina i što ima prosek 6,73.
Predsednik Nove stranke Zoran Živković rekao je d,a ako ni zbog čega drugog, onda zbog dužine studiranja Pašalić ne bi trebalo da bude zaštitnik građana. On je ocenio da bi dužina studiranja trebalo da bude „eliminacioni faktor“.
Đorđe Vukadinović iz poslaničke grupe Pokret za spas Srbije – Nova Srbija rekao je da je za obavljanje fukcije zaštitnika građana potrebno ne samo da kandidat ima završen fakultet već i da bude istaknut u struci, a da se ta istaknutost manifestuje i po tome kako ste, gde ste i koliko studirali.
“Hoću da kažem da nije uvek prosek važan pokazatelj, ali je problem što je ovde problematična i prosečna ocena i dužina studiranja”, rekao je Vukadinović.
Lider „Dveri“ Boško Obradović kritikovao je predlog da Pašalić bude kandidat za ombudsmana, navodeći da njega zapravo postavlja SNS, ne da bi radio svoj posao, nego da bi bio zaštitnik interesa te stranke, a ne građana. Posle obraćanja u parlamentu šefa naprednjaka Aleksandra Martinovića, u kojem je, između ostalog, osudio naslovnu stranicu NIN-a, usledilo je nekoliko reklamiranja Poslovnika, i kraća pauza posle, koje je predsednica parlamenta Maja Gojković izrekla opomenu Obradoviću zbog poređenja parlamenta s Aušvicom.
Radikal Zoran Krasić primetio je da smo dobili kandidata „koji je jednom sedmicom pokvario prosek“ i koji je, „kako piše u biografiji, solidno plivao u reformi pravosuđa“.
Predsednik NPS-a Miroslav Aleksić zamerio je što kandidat za zaštitnika nije prisustvovao jučerašnjoj sednici da bi čuo šta poslanici imaju da kažu.
Poslanik PDD-a Fatmir Hasani podržao je Pašalićv izbor, i naveo da očekuje dobru saradnju s novim ombudsmanom, zaštitu građana i prava manjina, kao i pomoć u rešavanju problema u vezi s diplomama stečenim na KiM.
S. Stanković
„Nezavisni“ preuzeli ulogu opozicije
Šef poslaničke grupe SNS-a Aleksandar Martinović konstatovao je da su ulogu opozicije, umesto političkih stranaka, preuzeli na sebe Saša Janković, njegov naslednik Miloš Janković, poverenik Rodoljub Šabić, razni stručni i nezavisni eksperti. Naveo je da takozvani nezavisni organi vode „politički rat“ protiv vlasti, umesto opozicije, za koju je rekao da je slaba i nejaka.
“Koga smo mi to smenili od 2012? Da li je smenjen Šabić, a svaki dan vodi kampanju protiv Aleksandra Vučića pod firmom nezavisnog organa?”, upitao je Martinović.
Podsetio je na to da je Šabić svojevremeno bio potpredsednik parlamenta, ministar iz jedne partija DOS-a, a sad ođednom kaže da nema veze s dnevnom politikom dok samo napada Aleksandra Vučića, Bratislava Gašića, Maju Gojković i Marijana Rističevića.
Dres, uprava i navijači
Poslanica NS-a Marinika Tepić kritikovala je to što je Pašalić sedeo u skupštini sportskih klubova s navijačima koji se terete za mnoge ozbiljne prekršaje. Kaže i da ga možda kandiduje to što je „promenio dres“ pa je kada je shvatio da ne može ništa da uradi u „Zvezdi“, prešao u upravu „Partizana“.
Replicirao joj je Đorđe Komlenski, navodeći da je interesantno slušati kako neko ko je kao pokrajinski sekretar za sport „nezakonito delio novac ’Slogi’ iz Temerina i ’Dinamu 1945’ iz Pančeva“, komentariše postupanje drugih u okviru sportskih klubova.
“Valjda sebe prepoznaje pa misli da to što je ona radila, rade i drugi kao članovi uprave nekog kluba. Naravno da to nije tačno”, tvrdi on.