Za pola godine doplovila 124 kruzera
U prvoj polovini ove godine u našim lukama je pretovareno gotovo 4,5 miliona tona robe, što je 12 odsto više nego u istom periodu lane.
Agencija za upravljanje lukama na osnovu dosadašnjih rezultata procenjuje da će do kraja godine u srpskim lukama biti pretovareno više od deset miliona tona tereta, dok se na putničkim pristaništima do kraja sezone može očekivati hiljadito pristajanje kruzera.
Ministarstvo građevinarstva, saobraćaja i infrastrukture procenjuje da će se do 2025. godine gotovo petina robe prevoziti brodovima duž srpskih reka i zbog toga planira da već u septembru krene u realizaciju projekata na Dunavu u koje će biti uloženo više od 66,5 miliona evra. Prvi radovi u septembru biće u delu od Beograda do Bačke Palanke. Tako je u planu uređenje korita u Suseku, Futogu, Arankinoj adi, Čortanovcima, Beški i Prelivu. U tim mestima biće izgrađeni hidrotehnički objekti da bi se uspostavili propisani gabariti plovnog puta koji omogućavaju nesmetanu plovidbu Dunavom.
U razgovoru za naš list vršilac dužnosti direktora Agencije za upravljanje lukama u Srbiji Vuk Perović za ovu godinu je najavio da će, osim tri pristaništa koja su već u funkciji – Beograd, Novi Sad i Donji Milanovac – biti otvorena nova, dodajući da je Strategijom razvoja vodnog saobraćaja predviđeno još 16 novih putničkih pristaništa. Tako su već za pristaništa progralašeni Sremski Karlovci, Zemun, Kladovo i Smederevo, a inicirani su i postupci za lokacije u Beočinu, Kanjiži i Bečeju. Perović je izrazio očekivanja da će do kraja ove godine većina putničkih pristaništa u Srbiji raspisati javne pozive za operatere.
Postojeće luke i pristaništa
Po podacima na sajtu Agencije za upravljanje lukama, trenutno su luke i pristanište Luka Apatin, Luka Bačka Palanka, Luka Beograd, Luka Dunav– Bogojevo, Luka Dunav–Pančevo, Luka Novi Sad, Luka Prahovo, Luka Senta, HBIS grupa Beograd i Luka Beočin – „Lafarž–BFC” d. o. o.
Početkom septembra će se znati ko će projektovati budući izgled luke Smederevo, a naredne godine za to bi trebalo da bude spremna i tehnička dokumentacija, kada je planirana i izgradnja lučke infrastrukture. U planu je i da se na Dunavu uvede elektronsko obeležavanje plovnog puta pa će, umesto navigacionih bova, brodove usmeravati elektronski obeleživači. Ministarstvo građevine planira i da započne vađenje 23 broda potopljena u Drugom svetskom ratu koja su i dalje na plovnom delu Dunava.
LJ. Malešević