Eko-česme spas za sela
Sela koja imaju takozvane eko-česme, rešila su problem snabdevanja vodom za piće, dok se žitelji drugih naselja dovijaju kako znaju i umeju.
"Naša eko česma funkcioniše dobro, voda je ispravna, a sa nje se snabdevaju ne samo meštani Knićanina, nego i žitelji Perleza i Titela", kaže sekretar MZ Knićanin Slobodan Stojković i dodaje da se voda redovno analizira i da su rezultati dobri.
Takve česme funkcionišu u Melencima, Elemiru i Kleku, a u gradu radi česma u najmnogoljudnijem zrenjaninskom naselju Bagljaš.
"Nama je ova česma spas, a tu se snabdevaju i stanovnici obližnjeg Aradca. Obezbedili smo rad česme do kraja godine, a šta će biti posle, ne znamo", ističe sekretarka MZ „Veljko Vlahović” Marija Janković.
Muku sa vodom za piće muče Orlovaćani. Imali su jedan arterski bunar u centru sela, sa kog se nosila voda. Sad se pokvario, a para za popravku nema, objasnila je sekretarka MZ Orlovat Jelena Tarajić Ostojić.
Orlovaćani imaju tri javne česme, ali priključene su na vodovod, što znači da je voda istog kvaliteta kao i ona u kućama. Pojedina domaćinstva koja se bave stočarstvom imaju svoje arterske bunare. Ima bunara i u ataru, izbušenih u poslednjoj akciji Gradske uprave Zrenjanin.
I meštani Banatskog Despotovca, kako su nam rekli u mesnoj zajednici, piju vodu iz vodovoda. Česme nemaju, a ni bunare, pa im ništa drugo ne preostaje osim – voda iz vodovoda ili ona kupovna. Prema onome što kažu nadležni, na sistem novog postrojenja za prečišćavanje vode prvo će biti priključen grad, a onda u nekom drugom talasu i naseljena mesta.