Sačuvane vesti Pretraga Navigacija
Podešavanja sajta
Odaberi pismo
Odaberi grad
  • Novi Sad
  • Bačka Palanka
  • Bačka Topola
  • Bečej
  • Beograd
  • Inđija
  • Kragujevac
  • Leskovac
  • Niš
  • Pančevo
  • Ruma
  • Sombor
  • Stara Pazova
  • Subotica
  • Vršac
  • Zrenjanin

Kli­nič­ki cen­tri Sr­bi­je i Voj­vo­di­ne na istom za­dat­ku

05.06.2017. 20:20 20:24
Piše:
Foto: Dnevnik (K. Ivanović)

Aka­de­mik prof dr. Ne­boj­ša La­lić kazao je da smo „U Sr­bi­ji, kao i u ce­lom sve­tu, sve­do­ci po­ra­sta bro­ja obo­le­lih od di­je­be­te­sa, ko­ji se za sa­da do­stup­nim me­to­da­ma me­di­ci­ne ne mo­že za­u­sta­vi­ti.”

„To je slu­čaj i s ne­kim dru­gim hro­nič­nim, ne­za­ra­znim bo­le­sti­ma ko­je pred­sta­va­lja­ju ve­li­ki lič­ni, po­ro­dič­ni i dru­štve­ni pro­blem, a ko­me se po­sled­njih go­di­na po­sve­ću­je i ve­ća pa­žnja. Vla­da pan­de­mi­ja di­ja­be­te­sa i zbog to­ga smo se od­lu­či­li da sve na­še sna­ge udru­ži­mo u bor­bi s ovom bo­le­šću“ - rekao je aka­de­mik prof. dr Ne­boj­ša La­lić, di­rek­tor Kli­ni­ke za en­do­kri­no­lo­gi­ju di­ja­be­tes i bo­le­sti me­ta­bo­li­zma Kli­nič­kog cen­tra Sr­bi­je i de­kan Me­di­cin­skog fa­kul­te­ta Uni­ver­zi­te­ta u Be­o­gra­du, pred­sed­nik Re­pu­blič­ke ko­mi­si­je za pre­ven­ci­ju i kon­tro­lu še­ćer­ne bo­le­sti pri Mi­ni­star­stvu zdra­vlja.

On je u No­vom Sa­du za ko­le­ge iz pri­mar­ne zdra­stve­ne za­šti­te i Kli­nič­kog cen­tra Voj­vo­di­ne, ko­ji­ma je to bio je­dan vid do­dat­ne edu­ak­ci­je, odr­žao pre­da­va­nje “Naj­no­vi­je smer­ni­ce u te­ra­pi­ji ti­pa 2 di­ja­be­te­sa i hro­nič­ne kom­pli­ka­ci­je”.

Ka­ko je za “Dnev­nik” re­kao, struč­nja­ci ko­ji se ba­ve di­ja­be­te­som već par go­di­na ra­de na to­me da se na­pra­vi što bo­lja or­ga­ni­za­ci­ja po­sla, ka­ko bi se po­sti­gli što bo­lji re­zul­ta­ti u di­jag­no­sti­cii, le­če­nju i pre­ven­ci­ji od ove bo­le­sti. U tom po­gle­du je ovo po­če­tak in­ten­ziv­ni­je sa­rad­nje kli­nič­kih cen­ta­ra Sr­bi­je i Voj­vo­di­ne i nji­ho­vih kli­ni­ka za en­do­kri­no­lo­gi­ju.

Struč­nja­ci ko­ji se ba­ve di­ja­be­te­som već par go­di­na ra­de na to­me da se na­pra­vi što bo­lja or­ga­ni­za­ci­ja po­sla, ka­ko bi se po­sti­gli što bo­lji re­zul­ta­ti u di­jag­no­sti­cii, le­če­nju i pre­ven­ci­ji od ove bo­le­sti

“Pro­ce­nju­je da je u Sr­bi­ji iz­me­đu osam i de­vet od­sto po­pu­la­ci­je obo­le­lo od di­ja­be­te­sa. To je na ni­vou Sred­nje Evro­pe, gde je, kao i ov­de, di­ja­be­tes u po­ra­stu. S dru­ge stra­ne, u po­ra­stu je u me­ri u ko­joj je u po­ra­stu u ze­mlja­ma raz­vi­je­ne di­ja­be­to­lo­ške za­šti­te, ta­ko da mo­že­mo re­ći da na­ši na­po­ri u po­sled­njih de­se­tak go­di­na ni­su bi­li uza­lud­ni“, is­ti­če prof. dr La­lić.

“Tip 2 di­ja­be­te­sa je mno­go ra­ši­re­ni­ji od ti­pa 1 i po­ka­za­lo se da na­sta­je u ve­li­koj me­re pod uti­ca­ji­ma fak­to­ra sre­di­ne. Pre­laz ka raz­vi­je­ni­jem dru­štvu – tran­zi­ci­ja ili ve­ster­ni­za­ci­ja, usva­ja­nje za­pad­nog na­či­na ži­vo­ta, stal­na bor­ba i tr­ka za po­slom i za­ra­dom - stre­sne su si­tu­a­ci­je ko­je mo­gu da uti­ču na po­rast bro­ja obo­le­lih od di­ja­be­te­sa. Tu tre­ba tra­ži­ti im­puls ko­ji do­vo­di do po­ra­sta obo­le­lih u svim ze­mlja­ma, pa i kod nas“, ob­ja­šnja­va prof. dr La­lić.

Prof. dr Edi­ta Sto­kić, uprav­ni­ca Kli­ni­ke za en­do­kri­o­no­lo­gi­ju, di­je­be­tes i bo­le­sti me­ta­bo­li­zma Kli­nič­kog cen­tra Voj­vo­di­ne i po­moć­nik dirk­to­ra za zdrav­stvo Kli­nič­kog cen­tra Voj­vo­di­ne, is­ti­če da je Voj­vo­di­na re­gion ka­rak­te­ri­sti­čan i po ve­li­koj pre­va­lan­ci­ji go­ja­zno­sti ko­ja je je­dan od fak­to­ra na­stan­ka ti­pa 2 di­ja­be­te­sa.

“To­kom po­sled­njih ne­ko­li­ko de­ce­ni­ja uočen je po­rast bro­ja obo­le­lih go­ja­znih, a pa­ra­lel­no s tim i tip 2 še­ćer­ne bo­le­sti. Voj­vo­di­na je re­gion sa 50 od­sto pred­go­ja­zne i go­ja­zne po­pu­la­ci­je Ako ka­žem da je 80 do 90 pro­ce­na­ta obo­le­lih od ti­pa 2 di­ja­be­te­sa go­ja­zno, on­da vi­di­mo ko­li­ko je to ve­li­ka ar­mi­ja bo­le­sni­ka“, is­ti­če prof dr Sto­kić.

“Na­ša Kli­ni­ka za en­do­kri­no­lo­gi­ju, di­ja­be­tes i bo­le­sti me­ta­bo­li­zma se za­to u ve­li­kom obi­mu ba­vi pro­ble­ma­ti­kom ovih pa­ci­je­na­ta: le­če­njem go­ja­zno­sti ka­ko bi se pre­ve­ni­rao na­sta­nak ti­pa 2 di­ja­be­te­sa, a kod obo­le­lih je cilj pre sve­ga po­sti­za­nje što bo­ljeg sta­nja gli­ko­re­gu­la­ci­je, ka­ko bi se spre­čio na­sta­nak hro­nič­nih de­ge­ne­ra­tiv­nih kom­pli­ka­ci­ja.”

V. Cr­njan­ski

 

Piše:
Pošaljite komentar