Studenti i diplomci FTN-a radiće u „Kontinentalu”
Šansu za rad u budućem novosadskom ogranku nemačke kompanije „Kontinental“ imaće studenti kao i diplomci Fakulteta tehničkih nauka (FTN) u Novom Sadu.
Po rečima dekana FTN-a prof. dr Radeta Doroslovačkog, jedan od razloga dolaska nemačke kompanije u Novi Sad je to što je ta visokoškolska ustanova iznedrila više od stotinu kompanija u kojima radi oko 4.000 njihovih nekadašnjih studenata.
„Saradnja će sigurno biti velika, kao što je imamo uspostavljenu i s drugim kompanijama, a naši studenti će ići u „Kontinental“ na praksu i dobijaće stipendije od njih“, rekao je prof. dr Doroslovački. „Studenti će na taj način biti dobro obučeni za svoj prvi posao. FTN je u svetu poznat po izvrsnim inženjerima i kompanijama koje su osnovali njihovi profesori, asistenti i nekadašnji akademci. To doprinosi činjenici da su znanja koja stiču naši studenti veoma tražena u svakoj kompaniji jer su u potpunosti u skladu s potrebama tržišta. Kompanija „Kontinental“ je to i sama prepoznala dolaskom u Novi Sad, odakle potiče izvrstan kadar u IT sektoru.“
Podsetimo, nemačka kompanija „Kontinental“, koja se bavi saobraćajnim tehnologijama i transportom, otvoriće ogranak i u Novom Sadu 1. jula ove godine. U našem gradu će biti otvoren Centar za istraživanje s dve poslovne jedinice – Karoserija i bezbednost i Komercijalna vozila i postprodaja. Po najavama, u toj kompaniji u prvoj fazi biće zaposleno 100 inženjera i stručnjaka u IT sektoru, čija će plata biti oko 2.300 evra mesečno, dok će u naredne dve godine biti zaposleno još 400 ljudi.
Po podacima koje smo dobili u Nacionalnoj službi za zapošljavanje, u Novom Sadu je do maja na evidenciji bilo gotovo 20.000 nezaposlenih, od čega je njih 193 sa zvanjem inženjera i stručnjaka IT sektora. U toj grupi od 193, najviše je diplomiranih inženjera elektrotehnike i računarstva – 55, kao i inženjera statistike i informatike – 33. Među njima najmanje ima inženjera elektro-
tehnike za telekomunikacije, informatičara, master inženjera informacionih tehnologija, diplomiranih poslovnih informatičara i operativnih tehnologa proizvodnje vazduhoplovne tehnologije. Nezaposleni u tim oblastima prosečno su stari oko 35 godina, a na posao u proseku čekaju oko dve godine.
Dekan FTN-a je rekao da je tekuće godine na taj fakultet upisano oko 2.400 studenata, od kojih se oko 900 školuje za IT sektor. Kako smo saznali, u skladu s akcionim planom Vlade Srbije, ove godine u IT sektoru biće upisano 72 studenta više.
V. Bijelić