Hirurzi će podeliti iskustva u operacionoj sali
NOVI SAD: U Institutu za onkologiju Vojvodine u Sremskoj Kamenici 25. i 26. maja biće održan Šesti napredni kurs hirurgije karcinoma rektuma. Kurs vodi direktor Instituta, hirurg profesor dr Zoran Radovanović sa svojim timom Klinike za operativnu onkologiju, a gost predavač je dr Balaž Porneči iz Budimpešte.
Tokom dva dana, biće organizovane četiri operacije, te će učesnici moći da uživo u operacionoj sali gledaju i asistiraju prilikom ovih kompleksnih operacija. Pored toga, kurs je i prilika da se čuju predavanja o hirurškoj anatomiji, imiyingu, patologiji, hirurškim tehnikama, anesteziji, protokolima pripreme i praćenja pacijenata i drugim korisnim i zanimljivim temama.
Prvog dana kursa, u četvrtak, 25. maja, planirano je izvođenje tri operacije, operacija karcinoma završnog dela debelog creva, zatim resekcija jetre sa metastazama i resekcija pluća sa metastazama.
Institut za onkologiju Vojvodine jedina je kuća u Srbiji u kojoj se radi specijalna metoda operacije karcinoma završnog dela debelog creva. Kako objašnjava direktor Instituta, hirurg profesor dr Zoran Radovanović, operacija se izvodi u dva akta. Prvo se radi abdominalni deo, te se nakon zatvaranja reza na stomaku, radi drugi, završni deo operacije, kada treba da se operiše rektalni deo.
„Pacijentu se zatvara rana na stomaku i on se, u anesteziji, okreće i postavlja tako da leži na stomaku. Ukoliko pacijent ostane na leđima postavljen u ginekološki položaj, kako se to inače standarno radi, položaj nije komforan, lošiji je prilaz regiji koja se operiše, pa uznapredovale tumore često nije moguće kvalitetno odstraniti, što utiče na lošije onkološke rezultate lečenja. Kada je pacijent postavljen tako da leži na stomaku, hirurg i njegov tim imaju veći komfor, cela ekipa vidi šta se radi, ali najvažnije je da je bolji pristup mestu koje se operiše, što omogućava veoma radikalne operacije“, objašnjava dr Radovanović.
Ova metoda se u Institutu radi od 2011. godine, a Radovanović ju je naučio u Švedskoj kod profesora Holma. Do sada su na ovaj način operisana 42 pacijenta.
„Tokom kursa, ekipa hirurga ide u salu, vidi šta se radi i asistira. Može da bude prisutno do desetak hirurga. Dolaze nam hirurzi iz Srbije, ali i iz inostranstva. Ranije smo kurs organizovali jednom godišnje, a ove godine ćemo imati tri kursa. Prvi je bio u martu, kada smo imali hirurge iz Slovenije i Belorusije, sada nam dolaze iz Makedonije i Bosne i Hercegovine, kao i kolege iz naše zemlje. Treći kurs planiramo u oktobru“, naveo je dr Radovanović.
Važna saradnja sa anesteziolozima
Za izvođenje specijalne metode operacije karcinoma završnog dela debelog creva nisu potrebni posebni uslovi u sali, već se koristi standardna oprema. Najvažnija je saradnja sa anesteziolozima i celim timom u operacionoj sali, jer su i sama operacija, kao i promene položaja pacijenta vrlo delikatni.
Nakon kursa, hirurzi mogu samostalno da izvode ovu proceduru, a Radovanović kaže kako je nakon nekih od prethodnih kurseva išao u Požarevac i Foču, te je tamo zajedno sa kolegama na ovaj način operisao obolele od karcinoma debelog creva.
Posle prikaza ove metode, polaznici kursa će u četvrtak imati priliku da uživo prisustvuju i operacijama metastaza pluća kod pacijenata sa karcinomom debelog creva, što će biti urađeno u saradnji sa dr Mišelom Miloševićem i kolegama sa Instituta za plućne bolesti Vojvodine.
Da podsetimo, upravo u oblasti kolorektalne hirurgije, Institut je od ovog meseca prva i jedina naša ustanova koja je sertifikovana kao Centar izvrsnosti za kolorektalnu hirurgiju, a dr Radovanović prvi je lekar kojem je pripalo priznanje “Izvrstan hirurg kolorektalne hirurgije”.
LJ. Petrović