Približavaju mališanima muzeje i galerije
Već četvrt veka likovni pedagozi Centra za likovne radionice pri Predškolske ustanove „Radosno detinjstvo” rade na vaspitno-edukativnom radu s najmlađim Novosađanima i njihovim vaspitačima.
Kroz najrazličitije sadržaje, u prostoru naročito prilagođenom likovnim aktivnostima dece, ali i vrtićima, muzejima i galerijama, oni uspevaju da približe mališanima kulturne institucije i manifestacije Novog Sada. Nizom programa koje će realizovati do 2021. godine, učesnici tih radionica će na važan način doprineti i tituli Novog Sada kao Evropske prestonice kulture.
– Trudimo se da kroz rad s decom unapređujemo likovno-pedagošku praksu da bismo afirmisali dečje likovno stvaralaštvo u korelaciji s ostalim aktivnostima i sredinom u kojoj su mališani, kao što su vrtići i kulturne institucije koje se bave namlađima – objašnjava likovni pedagog pri PU Dragan Jajić, inače akademski slikar i grafičar. – Težimo da približimo te kulturne institucije i decu jedne drugima. Na taj način, i kustosi u muzejima, na primer, imaju priliku da uvide šta je to što interesuje dete od četiri, pet, ili šest godina, te da im prilagode svoje programe, koji su stari i po 30 godina. Želimo da u galerijama, muzejima i kulturnim manifestacijama deca postanu svakodnevni gosti, ali i aktivni učesnici, i tim putem povuku i svoje najbliže.
Predškolska ustanova trenutno broji pet likovnih pedagoga: osim našeg sagovornika, to su i akademski slikar Bojan Stankov i akademski grafičari Dušan Basara, Jelena Tišma i Viktorija Čikoš. Osim rada u Centru, kao i u vrtićima, svoj rad s decom oni temelje na galerijama, ispred umetničkih dela, a sarađuju i s Dečjim selom, preduzećem „Vojvodinašume”, Galerijom Matice srpske, Spomen-zbirkom Pavla Beljanskog, Spomen-zbirkom Rajka Mamuzića, Prirodnjačkim muzejom, Pokrajinskim zavodom za zaštitu prirode, Muzejom grada Novog Sada...
Upravo u okviru jedne takve saradnje, sa Spomen-zbirkom Pavlja Beljanskog, nastao je i jedan od ovogodišnjih programa Centra, u kojem je učestvovalo više od 400 dece, u 12 vaspitno-obrazovnih grupa s preko 30 vaspitača. Tema je inspirisana obeležavanjem 120 godina od rođenja velikog Save Šumanovića, te je program nazvan „Kako znam i umem”, po njegovoj čuvenoj rečenici kojom je okarakterisao svoj stil slikanja.
– To smo preneli i na mališane jer i mi tražimo upravo autentični dečji crtež, bez mnogo uplitanja u načine na koji oni crtaju, ali s podsticanjem unutrašnje i spoljašnje motvacije. Pokušavamo da probudimo njihove perceptivne sposobnosti obilazeći slike, pričajući o njima i o slikarima. U tome im nudimo i prostor koji je zaista prilagođen različitim likovnim aktivnostima, od slikanja i crtanja, vajanja, do grafičkog ateljea. Deca prvim ulaskom uzimaju pribor i osećaju se prijatno – kaže Jajić.
U likovnim radionicama Predškolske ustanove trenutno je u toku program „Moj grad 2017”, koji Centar realizuje s Muzejom grada i Galerijom strane umetnosti. Ovogodišnja tema programa je „Vedute i vinjete Novog Sada”, a zajedničku izložba s učenicima osnovnih škola biće održana krajem maja. U toku programa, mališani su s likovnim pedagozima obišli mnoge delove grada, govorili o znamenitim zgradama, njihovim fasadama, kapijama, przorima, dvorištima, kibicfensterima. Kasnije, deca su viđno i naučeno prenela na papir.
– Lepili smo neke obojene papire, pravili smo prozore, crtala sam belom bojom, a najviše mi se svidelo to kad smo crtali stare fasade kredom po tabli – kaže jedna od učesnica likovnih raionica, Tara, koja ima pet i po godina. – Sve to smo videli napolju, u Dunavskoj ulici. Mislim da nikad nisam nešto tako videla.
Tara nam je objasnila da voli da dolazi na radionice jer obožava da slika, a sada joj se najviše sviđaju stare fasade, koje je tu i naučila da crta. Na izložbu će povesti mamu i tatu da bi im pokazala šta je napravila.
D. Ristić