Objavljena knjiga "Hitlerovi ljudi" Žan-Pol Bleda
BEOGRAD: Jedan od najpoznatijih francuskih istoričara i profesor emeritus Univertiteta Sorbona Žan Pol Bled dao je izuzetno značajan doprinos bogatoj literaturi o Nemačkoj posle Prvog svetskog rata, a posebno periodu nakon dolaska Hitlera na vlast knjigom "Hitlerovi ljudi".
Veoma obimnu knjigu objavila je izdavačka kuća "NNK Internacional".
Bled, koji je i počasni član SANU, podelio je ličnosti koje je on smatrao da su bile najbitnije u Trećem rajhu u šest grupa: korisni idioti, prvi krug, civili, vojnici, umetnici i elimisani.
U "korisne idiote" su uvršteni: Franc fon Papen, Verner fon Blomberg,
Hjalmar Šaht.
U "prvi krug" je uvrsti Hermana Geringa, Rudolfa Hesa, Jozefa Gebelsa, Hajnriha Himlera, Martina Bormana, i Alberta Špera.
Među "civile" autor knjige je smestio: Alfreda Rozenberga, Vilhelma Frika, Joakima fon Ribentrop, Hans Franka, Rajnharda Hajdriha, Baldur fon Šira.
U grupu "vojnika" Bled je na prime smestio Vilhelma Kajtela, Hajnca Guderijana, Ervina Romela.
U grupi "eliminisani" to su bili Ernst Rem i Gregor Štraser.
Autor pogovora dr Vojisdlav Pavlović, viši naučni saradnik Balkanološkog instiutta SANU je ocenio da ova knjiga ima širi značaj u evropskoj istoriografiji jer je autor "sagledavao izabrane ličnosti kroz prizmu njihovog ličnog odnosa prema Hitleru".
Istovremeno, naglasio je Pavlović u ovoj knjizi se pokazuje "kako je razmišljao i delovao Hitler, ali i ukupan nacistički aparat kome je on bio na čelu, a oličen u ličnostima o kojima je Bled odobrao da piše".
"Knjiga objašnjava kako su "Hitlerovi ljudi" stvarali Hitlera kao nesumnjivo harizmatičnu ličnost i lidera ali i kako je on stvarao krug svojih saradnika iz koga će izrasti nacistička mašinerija", napisao je Pavlović i dodao da "uporedni portreti prate uspon i pad najznačajnijih Hitlerovih saradnika, ispisujući tako ujedno i istoriju Vajmarske i nacističke Nemačke".
Osim naučnika ova knjiga je pisana i za sve koje zanima period nacizma, istorija Nemačke i Hitlerov "dvor", jer je pisana narativnim jezikom.