Naši biznismeni odoše u bankare
Ova godina donela je već znatne promene u vlasničkoj strukturi banaka u Srbiji. Aranžmani koji su dogovoreni lane ove godine su počeli da se realizuju: Direktna banka je preuzela Novu kreditnu banku Maribor, početkom jula će to isto učiniti i s Findomestikom. Alfa banku je preuzela AIK banka.
Novog kupca uskoro bi mogla dobiti i Jumbes banka. Za sve tri te, što realizovane, što najavljene transakcije, zajednički činilac je da su ih preuzeli domaći biznismeni. Alfu je kupio Miodrag Kostić, Findomestik i NKBM biznismeni Andrej Jovanović i Bojan Milovanović.
Za Jumbes banku zainteresovan je vlasnik „Alko grupe” Miroljub Aleksić. On dobro zna o čemu se radi jer je već imao banku istog imena, koju je kasnije, 2007. godine, preuzela grupa KBC. Što se tiče uspešnih biznismena koji u svoju grupu još nisu uvrstili nijednu banku, ne treba da se brinu: na tržištu je i ruska VTB banka pa je i šansa tu.
U Srbiji posluje 30 banaka, a stručnjaci su odavno upozoravali na to da je to premnogo za naše tržiše. Kreditna aktivnost, posebno kod privrede, opala je prethodnih godina. Banke se najviše bave kreditiranjem stanovništva. Nisu se svi snašli na ovom tržištu pa odlaze.Šta će ulazak domaćeg kapitala na naše tržište doneti klijentima banaka? O tome ekonomski analitičar Srađan Đogović kaže:
"Oni će raditi u svom interesu i truditi se da ostvare što veću zaradu . Izbegavaće rizične plasmane. Što se tiče kamata, odnosno nižih stopa koje se očekuju od njih, tu ne treba biti optimista. To zavisi od politke Narodne bake Srbije, referentne stope, obaveznih rezervi. Banke u ovom trenutku nemaju sigurne plasmane u privredi. Zato veliki deo novca plasiraju u državne hartije gde im je zarada sigurna."
Obilje jeftinog novca neće ođednom preplaviti tržište. Međunarodni konsultant Milan Kovačević kaže da je manjak kvalitetnih klijenata na našem tržištu uticao na to da se cena preuzmanja banaka smanji. Kada su u pitanju pravna lica, stalno je prisutan manjak dobrih plasmana. Da ipak možemo očekivati nešto dobro smatra profesor na beogradskoj Bankarskoj akademiji Ismail Musabegović. Kada je vlasnik državljanin Srbije, profit ostaje u zemlji.
Sama Jumbes banka u Vojvodini neme nijednu poslovnu jednicu. Ona je jedna od retkih preostalih pravnih lica kod kojih je ostalo „JU” od Jugoslavije. Akcionari su 20,1 odsto Republika Srbija, Beobanka u stečaju ima 6,6 odsto, akcije SFRJ nikada nisu podeljenene, to je 5,33 odsto. U toj banci ima još mnogo malih akcionara, zato su trgovanja njenim deonicama na Berzi česta. Pouzdani izvori govore da vlasnik „Alko grupe” kontorliše deset odsto vlasništva. Interesovanje Aleksića, odnosno „Alko grupe”, povećalo je cenu akcija na Beogradskoj berzi: u oktobru su stajale 3.700 dinara, a ovih dana 5.500.
D. Vujošević
Dobro poslovanje
Jumbes banka spada u one koje su prethodnu godinu završile su plusu. Lane je dobit bila 63,5 miliona dinara. To nije mnogo, ali je svakako bolje nego da je poslovanje završila negativno i s gubicima. Kapital Jumbes banke iznosio je 3,4 milijarde dolara na koncu prošle godine. Ti podaci govore da se ne radi o velikoj banci, ali, s obzirom na poslovanje u plusu, kupovinom bi se mogao napraviti dobar posao.