Mirović: Naš uspeh će se meriti brojem zaposlenih u novim pogonima
Pokrajinska vlada više se bavi konkretnim stvarima nego teoretsko-političkim raspravama. Smatra da su one bitne i poželjne kad se govori o strategiji, ali vlada više nema vremena za čekanje, mora da reaguje i da bude aktivna.
Kao rezultat dogovora na zajedničkoj sednici Republičke i Pokrajinske vlade oktobra prošle godine u Novom Sadu započeta je realizacija važnih projekta, koliko će, po vašoj oceni, realizacija tih važnih projekata odmaći do kraja godine?
– Na zajedničkoj sednici Vlade Republike Srbije i Pokrajinske vlade mi smo kandidovali više od 20 pitanja koja se prvenstveno tiču elemenata za brži ekonomski razvoj, zajedničkih investicija, ali i pitanja koja treba da utemelje dugoročniju, predvidivu viziju ukupnog razvoja Vojvodine. Sa zadovoljstvom mogu da kažem da je realizacija već više od dve trećine tih pitanja u toku, poput zajedničkog finansiranja izgradnje zgrade Radio-televizije Vojvodine. Na osnovu dogovora na zajedničkoj sednici dveju vlada u međuvremenu su opredeljena sredstva, pripremljeni projekti, obezbeđene su odgovarajuće saglasnosti i mi ćemo u prvoj polovini ove godine pristupiti rušenju objekta na Mišeluku, a u drugoj polovini i izgradnji novog objekta. To je primer kako smo u gotovo svim segmentima uspeli da ubrzamo, intenziviramo, pojačamo aktivnost. Drugi primer je pitanje izgradnje velikih objekata u okvirima „Vojvodinavoda" za potrebe navodnjavanja iz takozvanog Abu Dabi fonda. Republika je učinila značajne napore i prvi projekti iz tog fonda realizovaće se u Vojvodini. Ta pitanja smo razmatrali u oktobru i u više od dve trećine dovorenih projekata idemo i brže od plana, što je veoma značajno i krajem godine, kada ćemo – nadam se ovoga puta u Beogradu imati novu zajedničku sednicu Republičke i Pokrajinske vlade – predstaviti analizu šta je i koliko urađeno i pristupiti realizaciji novih projekata i novih pravaca saradnje za 2018. godinu. Intenziviraju se radovi na Subotičkom narodnom pozorištu. Završava se šesta faza, pripremamo ulazak u sedmu, a osma faza u 2018, ukoliko bude dovoljno novca, može praktično značiti završetak radova. Tako da u odnosu na to imamo neku vrstu tremin-plana, inženjerski rešeno, koji se apsolutno poštuje i nigde nemamo nikakva odstupanja od tih zajedničkih planova, zajedničkih projekata, i to je nešto što može samo i dalje da ohrabri.
Među projektima su i oni s kojima se ispravljaju promašaji prethodne Pokrajinske vlade. Šta je sve trebalo da se ispravi, možete li navesti neke primere?
– Pre svega zatekli smo nedostatak koncepcije ukupnog razvoja Vojvodine, nedostatak razvojnih planova i definisanja ukupnih ambicija. Mi smo presekli takvo stanje. Opredelili smo se za veoma važan zajednički rad, koji podrazumeva da će državni fondovi, ali i međunarodni, biti usmeravani na ekonomski razvoj Vojvodine. To je naša osnovna poluga. Naravno, ne odustajemo od pitanja trajnog i predvidivog rešenja finansiranja naših potreba. O tome je i predsednik Vlade govorio u Narodnoj skupštini, tema je dakle, novi zakon o finansiranju. Ne odustajemo od načina da to bude metod višegodišnjeg dobro uređenog ili višedecenijski dobro uređenog predvidivog modela, koji bi sasvim sigurno dodavao i dodatni impulse za razvoj. Ali, samim načinom, otvorenom i, rekao bih, jednostavnom logikom mi smo u ovoj fazi dok se zakon ne donese, dobili nove mehanzme, dobili značajna sredstva i u transferu i kroz praktične, konkretne investicije, i na taj način ćemo, uveren sam, makar u jednom značajnom delu pokrenuti sve poluge razvoja Vojvodine. Ne zastajemo ni u drugim oblastima – zdravstvo, školstvo. Mislim da su jasni pomaci, koji će biti krunisani tek, kao što sam i ranije govorio, izgradnjom B i C bloka Kliničkog centra. Jasni su pomaci u zdravstvu, gde smo intervenisali u mnogim oblastima. U ovom trenutku svi dijagnostički aparati u zdavstvenom sistemu Vojvodine rade. Ja sam obećao da će tako biti i stojim iza toga, i cela vlada stoji iza toga. Pustili smo u rad nasleđenu investiciju „Kamenica 2". Razmišljamo i o proširenju kapaciteta na institutima u Sremskoj Kamenici, o tome vodimo razgovore s upravom instituta. Pripremamo – o tome smo takođe javno govorili na zajedničkoj sednici dveju vlada – i generalnu rekonstrukciju pančevačke bolnice. Radi se o potpunoj rekonstrukciji 8.000 kvadrata, i tu investiciju ćemo započeti u drugoj polovini 2017. godine. Ta bolnica je u najgorem stanju u Pokrajini i vidite, za kratko vreme smo pripremili novac, ne tako mali, oko 500 miliona dinara, za potpunu rekonstrukciju bolnice. Pripremili smo projekat, obezbedili građevinsku dozvolu i očekujem da će Uprava za kapitalna ulaganja u narednih tridesetak dana raspisati nabavku za izbor izvođača. Zajednički radimo s Kancelarijom za javna ulaganja, Ministarstvom prosvete i svim lokalnim samoupravama u Vojvodini na rekonstrukciji osnovnih i srednjih škola. Možda poslednji segment vezan za privredni razvoj: samo u poslednjih 45 dana prisustvovao sam otvaranju četiri nove fabrike u Vojvodini, od „Kontinentala" u Subotici do „Hačinsona" u Rumi, i to je nešto što je naš glavni zadatak, kako sam i naveo u svom govoru pred poslanicima Skuštine Vojvodine. Rekao sam da će se naš uspeh meriti brojem zaposlenih u novim proizvodnim pogonima u Vojvodini.
Da li imate saznanja o tome dokle se stiglo s istragom u vezi s takozvanim Fondom novih tehnologija?
– Sve što smo zatekli nakon primopredaje vlasti, mi smo predali organima policije i Tužilaštva. Mogu samo da prokomentarišem da je jednom osmišljenom akcijom veliki novac isisan iz budžeta Autonomne Pokrajine Vojvodine jer niko ne može da odbrani koncept u kojem je novac brojnim preduzećima prebacivan na račune, a da nisu postojala odgovarajuća sredstva obezbeđenja za takvu transakciju. Tek poslednjih godina, nakon žestokih kritika u parlamentu Vojvodine, uvedene su garancije banke kao sredstvo obezbeđenja za realizaciju ugovora iz segmenta novih tehnologija, a ranije, godinama je to činjeno neodgovarajućim obezbeđenjem. Uzgred, finansirana je tehnologija proizvodnje robe koja nije nova, niti je tehnološki napredna, i sve to zapravo predstavlja koncept ili model zloupotrebe, a praktični koraci bi trebalo da budu predmet interesovanja policije i Tužilaštva. Da li će to biti ili neće, ne zavisi od nas u politici, to zavisi od odgovarajućih procedura i odgovarajućih dokaza.
U Inđiji, prilikom otvaranja ciglane posle osmogodišnjeg zastoja, najavili ste da je u planu da u naredne dve-tri godine u svakoj opštini u Vojvodini biti otvorena barem jedna fabrika s više zaposlenih. Nije li to ambiciozan plan?
– Nije. Stalno se govori o nekim ambicijama Vojvodine, ali bez velikih ambicija ne možemo da živimo. Nismo mali, nismo bez potencijala, nismo bez znanja, nismo bez ugleda, nismo bez lokacija, imamo mogućnost za podsticajna sredstva s nacionalnog, pokrajinskog i lokalnog nivoa. Jer, podsticaj jeste i dodela odgovarajućih parcela u industrijskim zonama. Podsticaj na izvestan način jeste brzi i efikasan rad lokalne administracije. Podsticaj jeste i uspeh kada je reč o rejtingu koji danas Srbija uživa u svetu. Sve to podstiče investitora da ulaže. Pogledajte samo, u 45 dana Subotica je dobila „Kontinental", Inđija „Univerzal, Ruma „Hačinson", Bečej „Kivonj", a sledeće nedelje predstoji Bač, gde je zajedničkim snagama nadležnog ministarstva, lokalne samouprave i Pokrajinske vlade napravljena proizvodna hala i obezbeđen dolazak kompanije sa 60-70 zaposlenih. Dakle, ako samo u tih pet-šest opština za 60 dana otvorimo po jednu fabriku, znači da je moguće, samo treba biti još prisutniji i još agresivniji u promociji potencijala Vojvodine, privlačiti još više domaćih i međunarodnih fondova u razvoj infrastrukture i rezultati će dolaziti sami po sebi.
U kojoj meri će Pokrajinska vlada podsticati još brži razvoj Novog Sada, koji je zasluženo poneo prestižnu titulu prestonice kulture i omladine Evrope?
– Radićemo zajedno, pre svega u delu obnove kulturnog nasleđa, u delu promovisanja potencijala u pripremi obe značajne manifestacije, i Omladinske prestonice Evrope i Evropske prestonice kulture, jedan događaj u 2019. drugi za 2021. Podelili smo uloge. Deo posla će obaviti Vlada Republike Srbije, deo Grad, a mi ćemo se u Pokrajinskoj vladi najviše baviti onim kulturnim ustanovama čiji smo osnivač jer smo za njih odgovorni i one će do 2021. dobiti dodatno na značaju. Želimo da i u programskom i materijalnom smislu podstaknemo i unapredimo rad ustanova kulture koje imaju sedište u Novom Sadu. To je prilika za dobro organizovanu i sveobuhvatnu obnovu grada u svakom smislu. To prilike koje se ne smeju propustiti, one najveći grad u Vojvodini stavljaju u fokus interesovanja i domaće i međunarodne javnosti i na izvestan način sakupljaju energiju, podstiču kreativne ljude, podstiču okupljanja oko projekata, podstiču i daju dodatni impuls. Možda neke stvari pored kojih smo prolazili, koje nismo uočavali, ispravljamo i ističemo kao našu veliku vrednost. To Novom Sadu mnogo znači i mislim da ćemo, kako vreme bude odmicalo, kako se budemo približavali tim godinama, imati i mnogo konkretnijih rezultata.
Presekli ste vrpcu novog pogona francuske fabrike auto-delova „Hačinson" u Rumi i tom prilikom ste najavili da je, u saradnji Ministarstva privrede i Pokrajinske vlade, u pripremi industrijska zona u Šidu, koja treba da obezbedi uslove za ulaganje novih kompanija u tu opštinu. Da li možete nešto konkretnije da kažete o toj investiciji?
– Više industrijskih zona je u fokusu našeg zajedničkog interesovanja: Šid, Titel, Srbobran i, naravno, mnoge druge. Ovde govorim o novim industrijskim zonama. Tamo gde već imamo zone, unapređivaćemo zajednički njihovu infrastrukturu kroz finansiranje određenih komunalnih elemenata jer želimo da investitori u svemu i u potpunosti budu zadovoljni i da prepoznaju vojvođanske opštine kao mesto za razvoj biznisa, mesto koje kvalitetom i pristupom i lokalne i pokrajinske administracije može da konkuriše i drugim opštinama u našoj zemlji, ali posebno drugim regijama u okruženju. Mi komuniciramo na dnevnom nivou, na osnovu analize u svim lokalnim samoupravama, i predstavnici ministarstva, recimo privrede, kad je reč o industrijskim zonama, i predstavnici lokalnih samouprava i moji saradnici u pokrajinskoj administraciji. Prilikom izrade budžeta za svaku godinu ćemo deliti uloge. Negde će projektnu dokumentaciju finansirati opština, a negde će deo posla oko nove industrijske zone kroz konkurse preuzimati Ministarstvo privrede, a negde Pokrajinska vlada sa svojim sekretarijatima. Mi smo se fokusirali na tri nove industrijske zone kao zajednički model rada. Bilo je i ranije takvih poduhvata, ali sada čini se nešto više i izraženije, i to je nešto što treba dodatno da motiviše i domaće i strane investitore da ulažu u Vojvodinu.
Kad će na red doći Banat?
– Pre svega moramo da obnovimo saobraćajnu infrastrukturu u Banatu. Za najviše nekoliko nedelja, počeće rekonstrukcija postojećeg puta od Novog Sada do Zrenjanina. Istovremeno moramo se više baviti promocijom potencijala koje banatske opštine imaju. Ipak, i tamo već imamo dosta uspeha. Ne zaboravite da u Kikindi imamo dve nove fabrike u poslednjih godinu dana. Ne zaboravite uspehe koje Zrenjanin postiže, ne zaboravite snažne impulse u privredi Vršca, koji ga ističu kao već ozbiljno razvijen centar na jugu Banata. Vršac, s industrijskom zonom koja funkcioniše već godinama i značajnim ulaganjima koji je Vlada Republike Srbije tamo usmeravala, postaje ozbiljan grad, čak, po nekim parametrima, razvijeniji i od nekih većih susednih gradova. Ono što treba da unapredimo to su male, manje razvijene opštine i mi ćemo i kroz konkurse i kroz direktne razgovore s predstavnicima lokalnih samouprava više investirati u lokalnu infrastrukturu, u regionalnu infrastrukturu, i to treba da motiviše preduzetnike i privrednike da više ulažu u takve opštine. Veoma je važna i prekogranična saradnja. Podsetiću vas na to da je Vlada Republike Srbije, uz našu punu koordinaciju, zajedno s rumunskom vladom radila na otvaranju graničnih prelaza i oni treba da dovedu do dodatnih podsticaja za intenziviranje privredne saradnje. Kompanije iz Rumunije žele da investiraju u Vojvodinu. U ovom trenutku 18 opština u Vojvodini je u trećoj kategoriji po stepenu razvijenosti, a jedna – Opovo – nažalost, u četvrtoj. Verujem da za pet do sedam godina možemo makar polovinu opština iz te grupe prevesti u treću ili drugu grupu prema stepenu razvijenosti. Ako budemo pronalazili investitore koji će uložiti novac i zaposliti više stotina ljudi u svakoj od tih opština i na taj način ojačati lokalni budžet, mislim da će rezultat jednostavno biti tu.
Eržebet Marjanov
Država nije igračka, ona je zajednička kuća svih nas
Kao funkcioner Srpske napredne stranke, kako ocenjujete kampanju, koja je vaša poruka?
– Ocena je jednostavna: Aleksandar Vučić je daleko superiorniji kandidat u odnosu na sve druge kandidate. Ne samo na osnovu rezultata koje je postigao, iako je to svakako najznažajniji element za ocenu, nego i zbog sigurnosti s kojom izlaže program, zbog podataka i činjenica koje u svom programu iznosi. Uzgred, jedino on i govori o programu, jedino on govori o važnim životnim temama, o ekonomiji, zapošljavanju, razvoju infrastrukture, izgradnji novih zdravstvenih objekata, nerazvijenim opštinama. Bilo bi pravo čudo da kandidati opozicije, s nedovršenim i nezrelim, često bahatim odnosom, mogu da osvoje više glasova od njega. Uveren sam u to da će pobediti Aleksandar Vuči. Ljude treba da motiviše njegov ozbiljan i odgovoran odnos prema državi. Jer, država nije igračka, ona je zajednička kuća svih nas, u kojoj treba i više rada, i više strpljenja, i više morala, i više energije, koju danas zapravo najviše on i generiše. I to je nešto što treba ljude da opredeli da glasaju za njegov i naš program.
Žeželjev most na vidiku
* Kada možemo očekivati završetak Žeželjvog mosta?
- Obavešteni smo zvaničnim dopisom od izvođača radova i nadzornog organa da je napravljen plan za završetak radova na izgradnji Žeželjevog mosta koji će biti okončan u prvoj polovini novembra meseca. U realizaciji radova na izgradnji mosta u ovom trenutku nema nikakvih problema i mi očekujemo da će zadati rok biti poštovan. Početkom jula meseca, prema tom planu, treba da budu uvedeni i izvođači radova na izgradnji pristupnih saobraćajnica na tom mostu. Ako sve bude funkcionisalo kako treba i ako ne bude vremenskih prilika koje se mogu odraziti na vodostaj Dunava u kritičnim trenucima podizanja mostovskih konstrukcija na centralni stub, verujem da će dugoočekivani novi Žeželj do kraja ove godine ponovo biti u funkciji.