U Srbiji ima 600.000 podstanara
– Novi upravnici stambenih zgrada moraće da prijave svakog podstanara opštinskim vlastima, a oni koji budu obavljali tu funkciju biće u problemu jer će ih stanari smatrati za potkazivače – kaže profesor Milić Đoković iz Udruženja „Klaster nekretnina”, i dodaje da će u praksi sve izgledati kao scene iz filma „Balkanski špijun” .
On objašnjava da nije jasno šta bi trebalo da bude motivacija nekoga da se prihvati uloge upravnika zgrade te da postoji opravdan strah zakupaca da će se sve prevaliti preko njihovih leđa.
– Finansijski razlog da se neko bavi tim poslom svakako ne postoji jer je reč o nekoliko stotina dinara po stanu koje upravnik može mesečno prihodovati. Zato, jedini vidljivi razlog da se neko time bavi biće inat – objašnjava Đoković.
On ističe da je po zakonu svaki stanodavac svakako dužan da prijavi podstanara te je tu reč o nepotrebnom preklapanju obaveza.
– Nažalost, podstanari bi mogli imati najviše štete jer stanodavci mogu tražiti poskupljenje kirije u iznosu poreza koji moraju da plate državi, a upravnici treba da obavljaju posao koji je svakako zakonska dužnost svih građana – objašnjava on.
Predsednik Udruženja podstanara „Velegrad” Mirko Mirković ističe da je prijavljivanje podstanara bitno da bi se „privremeni” stanari pravno zaštitili.
– Upravnici zgrada su po novom zakonu dužni da opštinama dostave tačan broj podstanara u zgradama i da li oni imaju ugovor o zakupu, a u Beogradu ima 250.000 onih koji iznajmljuju stanove, dok je najviše 20 odsto svih izdatih stanova pokriveno ugovorom – kaže Mirković.
Po procenama Udruženja podstanara, trenutno se u Srbiji izdaje najmanje 260.000 stanova, a od toga je 75.000 u prestonici.
– U Srbiji sigurno ima 600.000 podstanara jer je prilikom popisa stanovništva i stanova pre pet godina evidentirano 260.000 stanova za izdavanje, a kada se to pomnoži s dvoje podstanara – a bračni parovi su najčešće zakupci – to je cifra od 520.000 – ističe Mirković, i dodaje da je potrebno na tu cifru dodati i samačke stanove i podstanarske porodice sa četiri lica.
U Udruženju stanodavaca Srbije kažu da ne postoje relevantni i tačni podaci o broju podstanara i stanova za izdavanje.
Niko nema tačne podatke o tome koliko ima podstanara i stanova koji se izdaju, a sve informacije koje se objavljuju su dezinformacije različitih interesnih grupa, ističu u Udruženju.
E. Dn.
Prijava poreza
Po zakonskim odredbama, građani koji poseduju nepokretnu imovinu koju izdaju dužni su u roku od 30 dana nakon sklapanja ugovora o zakupu da Poreskoj upravi prijave početak ostvarivanja prihoda od izdavanja nepokretnosti.
Zakon kaže da se ugovor o zakupu stana zaključuje u pisanoj formi između vlasnika stana, odnosno nosioca prava javne svojine, i lica kome se stan daje u zakup, a zakupodavac je dužan da obavesti upravnika stambene zajednice o izdatoj nekretnini.