Frčkoski: Formiraćemo vlast i bez Ivanova
odbija da Zaevu poveri mandat za sastav vlade.Ivanov nije ključni faktor u formiranju vlasti, tvrdi Frčkovski za Tanjug i ističe da parlament može da konstituiše većinu i formira vladu, ali je pre toga neophodno izabrati predsednika Sobranja.
Frčkovski kaže da je naophodno poštovati Ustav, te da je u skladu sa najvišim državnim aktom nemoguće ignorisati većinu biračkog tela od 620.000 glasača i 67 mandata, koliko je Zaev obezbedio u skupštini na poslednjim parlamentarnim izborima.
"Svidelo se to nekome ili ne, demokratski uzusi se ne mogu preskočiti, a ti glasovi se ne mogu dezavuisati", rekao je Frčkoski.
On smatra da je Ivanov odbijanjem da mandat za formiranje nove vlade dodeli Zaevu praktično izvršio politički "suicid" i da mu ponestaje manevarskog prostora.
Ivanov je neposoredno nakon decembarskih izbora mandate za sastav nove vlade dodelio bivšem premijeru lideru VMRO-DPMNE Nikoli Gruevski, ali su njegovi pokušaji da napravi koaliciju sa najuticajnijom albanskom partijom DUI propali
Inače, VMRO-DPMNE je na vanrednim parlamentarnim izborima u decembru osvojila 51 mandatad, dok SDSM ima 49.SDSM je u međuvremenu uspela da ispregovara koaliciju sa dve albanske partije, DUI I pokretom BESA, a deo dogovora je takozvana Tiranska deklaracija, kojom se Albancima u Makedoniji značajno povećavaju prava.
"Albanci nisu faktor ove priče", tvrdi Frčkoski i kaže da je I VMRO-DPMNE Gruevskog u prethodnim pregovorima sa DUI prihvatila "albansku platform", čak, kako tvrdi, I više nego Zaev.Trenutno, tvrdi, nema govora o promeni himne i o ustavnom pitanju albanskog jezika.
Kao problem ističe to što se, kako navodi, "upalila ideološka sijalica", kada je u celu priču umešana Tirana.Tvrdi, međutim, da je to propaganda I interes ljudi iz VMRO-DPMNE, koji znaju da će morati da odgovaraju nakon dolaska nove vlasti.
On dodaje da SDSM neće odustati, uprkos protestima građana.Ovo je, kaže Frčkoski, nešto kao bolest koja mora da se preleži, a čitava siguacija ga, napominje, podseća na onu iz 1990, 1991, 1992, nakon raspada bivše Jugoslavije.
VMRO-DPMNE:Nećemo dozvoliti rešenja protiv državnih interesa
SKOPLJE: Makedonska partija VMRO-DPMNE poručila je danas da se smatra dužnom da ispoštuje volju većine građana koji su glasali za koaliciju "Za bolju Makedoniju" i da, u skladu s tim strateškim opredeljenjem, neće dozvoliti da budu doneta bilo kakva rešenja koja bi bila protivna državnim i nacionalnim interesima.
"Zoran Zaev i SDSM gledaju pozitivno na Tiransku platformu i nemaju problem da razgovaraju o izmeni himne, grba i zastave kako bi na kraju na njima bili predstavljeni i Albanci. Nemaju problem da preuzmu obavezu da promene ime u roku od godinu dana samo da se zadovolje zahteve svealbanske platforme za brz ulazak u NATO", saopštila je VMRO-DPMNE, prenosi MIA.
U saopštenju se dodaje da SDSM na čelu sa Zaevom nema problem da albanski jezik i njegovo pismo proglasi za službeni državni jezik, uz makedonski i ćirilicu, a nema ni problem da promeni novčanice, uniforme, natpise..."S obzirom na to da oni detalje dogovora i platforme drže u tajnosti, ko zna na šta su još spremni", upozorava VMRO-DPMNE.
Ta stranka naglašava da je u ovom trenutku najvažnije znati na šta su građani spremni."Da li su građani spremni za redefinisanje Republike Makedonije, na njeno pretvaranje iz multietničke u binacionalnu državu? Da li su spremni na kantonizaciju i federalizaciju? Odgovor na ova pitanja najbolje ćemo dobiti na novim prevremenim parlamentarnim izborima", navodi se u saopštenju, uz zaključak da bi najbolji izlaz iz krize bio da se Zaev ohrabri i pred građane iznese platformu.
Gruevski:Ne prihvataju se platforme stvorene u drugoj državi
BEOGRAD: Prihvatanje platforme stvorene u drugoj državi i na inicijativu strane vlade nije u skladu sa normalnim tokovima politike u bilo kojoj zemlji na svetu, izjavio je danas lider makedonske VMRO-DPMNE Nikola Gruevski.
"Zamislite da u vašoj državi neko donese platformu iz druge države i posle je neka partija prihvati i kaže da to sto smo rekli pre izbora nema veze i sada ćemo ovo da uradimo", rekao je Gruevski za televiziju Pink.
On je, govoreći o takozvanoj "Tiranskoj platformi", rekao da je ta platforma doneta "u drugoj državi, u Tirani, pod pokroviteljstvom vlade u Tirani, odnosno pod pokroviteljstvom premijera Edija Rame".Prema rečima Gruevskog, partija Besa je navela da je inicijativa i sve što se dogodilu stiglo od albanske vlade i od premijera Rame, kao i da su albanske partije iz Makedonije bile pozvane u Albaniju da razgovaraju o platformi i da je na kraju prihvate.
"Zajedno su stali iza platforme osmišljene u drugoj državi, a odnosi se na našu državu", rekao je Gruevski.On je kazao i da SDSM, koja je na izborima osvojila 49 mandata, želi po svaku cenu da dođe na vlast, iako je na izborima pretrpela poraz.
"Najveći broj glasova Makedonaca dobila je VMRO-DPMNE, SDSM je poražen, iako ima veliki broj glasova - deo makedonskih, a deo albanskih, ta partija nema većinu. Sa tom koalicijom, na neki način, Makedonci u Republici Makedoniji biće u opoziciji, a Albanaci biće vlast", rekao je Gruevski.
(Tanjug)