Srbija uzor po pitanju povraćaja imovine žrtvama Holokausta
Prvi potpredsednik Vlade i ministar spoljnih poslova Ivica Dačić sastao se danas sa delegacijom Svetske jevrejske organizacije za restituciju (World Jewish Restitution Organization),
čiji članovi su istakli da Srbija predstavlja uzor drugim zemljama kada je reč o pitanju povraćaja imovine žrtvama Holokausta.
Obostrano je konstatovana važnost donošenja Zakona o otklanjanju posledica oduzimanja imovine žrtvama Holokausta koje nemaju živih zakonskih naslednika februara ove godine, kao i njegove efikasne i transparentne implementacije, saopštio je MSP.
Članovi delegacije, koja je u poseti našoj zemlji, ukazali su da Srbija predstavlja uzor drugim zemljama kada je reč o pitanju povraćaja imovine žrtvama Holokausta i pohvalili sve napore koji su do sada preduzeti na ovom planu.
Ministar Dačić istakao je da će nadležni državni organi i ubuduće činiti sve kako bi proces restitucije jevrejske imovine bio što uspešnije realizovan, podsećajući da Vlada Srbije pridaje veliki značaj ovom pitanju.
Sastanku sum pored predstavnika ove organizacije, predvođenih advokatom Robertom Blohom, prisustvovali i predstavnici Stejt departmenta SAD i Ambasade SAD u Beogradu, Ministarstva inostranih poslova Izraela, ambasador Izraela u Srbiji Alona Fišer-Kam, kao i predstavnici jevrejske zajednice u Srbiji, navedeno je u saopštenju.
(Tanjug)
Do sada vraćeno 26 lokala Jevrejskim zajednicima
U toku prve godine primene Zakona o otklanjanju posledica oduzimanja imovine žrtvama Holokausta koje nemaju živih zakonskih naslednika država je do sada jevrejskim zajedincama vratila 26 lokala odnosno poslovnih objekata, rečeno je danas na konfereciji u Agenciji za restituciji.
Pored toga, vraćena su i četiri stana, jedna zgrada i 24,4 hektara poljoprivrednog zemljišta.
Direktor Agencije za restituciju Srbije Strahinja Sekulić govorio je o značaju primene tog zakona i pozvao i druge zemlje da primene standarde i počnu postupak vraćanja jevrejskim zajednicama imovine koja je tokom Holokausta ostala bez naslednika.
"To će biti dobro iskustvo za sve zemlje kao što je i za nas", poručio je Sekulić na konferenciji "Zakon o otklanjanju posledica oduzimanja imovine žrtvama Holokausta koje nemaju živih zakonskih naslednika- istorijat i primena".
Upitan da li se Agencija suočava sa nekim problemima prilikom restitucije jevrejske imovine bez naslednika, Sekulić je rekao da neke gradske opštine izjavljuju žalbu na svako rešenje koje Agencija donese, a neke ne.
"Opština Vračar nije izjavila nijednu žalbu, a opština Stari Grad izjavljuje žalbu na svako naše rešenje i to je problem sa kojim moramo da se suočimo", rekao je Sekulić.
Apelujući na sve da shvate značaj primene tog zakona, Sekulić je potvrdio da je "pravo na žalbu neprikosnoveno, ali to ne treba da se radi reda radi ili da bi se zaštitili privilegovani kupci".
Predsednik Udruženja javnih tužilaca i zamenika javnih tužilaca Srbije Goran ovom prilikom je kritikovao Zakon o rehabilitaciji (koji daje osnov za vraćanje imovine nasledicima rehabilitovanih osoba) navodeći da je jedan od zakona koji je u najtešnjoj vezi sa Holokaustom, a koji je loše napisan ili sporadično primenjen.
"Taj zakon nosi veliki broj problema i stiče se utisak da kada se bude iscrpela njegova primena, da niko neće biti zadovoljan efektima primene tog zakona", smatra Ilić.
(Tanjug)