Србија узор по питању повраћаја имовине жртвама Холокауста
Први потпредседник Владе и министар спољних послова Ивица Дачић састао се данас са делегацијом Светске јеврејске организације за реституцију (World Jewish Реститутион Организатион),
чији чланови су истакли да Србија представља узор другим земљама када је реч о питању повраћаја имовине жртвама Холокауста.
Обострано је констатована важност доношења Закона о отклањању последица одузимања имовине жртвама Холокауста које немају живих законских наследника фебруара ове године, као и његове ефикасне и транспарентне имплементације, саопштио је МСП.
Чланови делегације, која је у посети нашој земљи, указали су да Србија представља узор другим земљама када је реч о питању повраћаја имовине жртвама Холокауста и похвалили све напоре који су до сада предузети на овом плану.
Министар Дачић истакао је да ће надлежни државни органи и убудуће чинити све како би процес реституције јеврејске имовине био што успешније реализован, подсећајући да Влада Србије придаје велики значај овом питању.
Састанку сум поред представника ове организације, предвођених адвокатом Робертом Блохом, присуствовали и представници Стејт департмента САД и Амбасаде САД у Београду, Министарства иностраних послова Израела, амбасадор Израела у Србији Алона Фишер-Кам, као и представници јеврејске заједнице у Србији, наведено је у саопштењу.
(Танјуг)
До сада враћено 26 локала Јеврејским заједницима
У току прве године примене Закона о отклањању последица одузимања имовине жртвама Холокауста које немају живих законских наследника држава је до сада јеврејским зајединцама вратила 26 локала односно пословних објеката, речено је данас на конферецији у Агенцији за реституцији.
Поред тога, враћена су и четири стана, једна зграда и 24,4 хектара пољопривредног земљишта.
Директор Агенције за реституцију Србије Страхиња Секулић говорио је о значају примене тог закона и позвао и друге земље да примене стандарде и почну поступак враћања јеврејским заједницама имовине која је током Холокауста остала без наследника.
"То ће бити добро искуство за све земље као што је и за нас", поручио је Секулић на конференцији "Закон о отклањању последица одузимања имовине жртвама Холокауста које немају живих законских наследника- историјат и примена".
Упитан да ли се Агенција суочава са неким проблемима приликом реституције јеврејске имовине без наследника, Секулић је рекао да неке градске општине изјављују жалбу на свако решење које Агенција донесе, а неке не.
"Општина Врачар није изјавила ниједну жалбу, а општина Стари Град изјављује жалбу на свако наше решење и то је проблем са којим морамо да се суочимо", рекао је Секулић.
Апелујући на све да схвате значај примене тог закона, Секулић је потврдио да је "право на жалбу неприкосновено, али то не треба да се ради реда ради или да би се заштитили привилеговани купци".
Председник Удружења јавних тужилаца и заменика јавних тужилаца Србије Горан овом приликом је критиковао Закон о рехабилитацији (који даје основ за враћање имовине наследицима рехабилитованих особа) наводећи да је један од закона који је у најтешњој вези са Холокаустом, а који је лоше написан или спорадично примењен.
"Тај закон носи велики број проблема и стиче се утисак да када се буде исцрпела његова примена, да нико неће бити задовољан ефектима примене тог закона", сматра Илић.
(Танјуг)