Autobuska stanica u Rumi propada zatvorena već tri godine
RUMA: Opština Ruma, jedna od najvećih u Sremu, poodavno nema više autobusku stanicu, isključen je čak i njen telefonski broj putem kojeg su građanima pružane
informacije o polascima i dolascima autobusa, pa se svakodnevno mogu videti, ne samo putnici namernici, već i meštani, dok tumaraju po rumskim ulicama u potrazi za međugradskim i prigradskim autobusima. Zgrada u Železničkoj ulici je već tri godine avetinjski pusta, zarasla u korov, kroz stepenište izbija trava, a peroni, na koje su pristizali autobusi sa svih strana, zatrpani smećem.
Zatvaranje autobuske stanice, povezano sa stečajnim postupcima „Korza” i „Rumatransa”, donelo je mnogo nevolja žiteljima opštine, a najviše onima koji iz 16 sela putuju u Rumu, pa tu „hvataju“ autobuse za druga mesta. Od 55 000 stanovnika rumske opštine, tek nešto manje od polovine živi u rumskim selima Platičevo, Nikinci, Buđanovci, Hrtkovci, Pavlovci, Kraljevci, Mali Radinci, Donji Petrovci, Putinci, Voganj, Stejanovci, Vitojevci, Žarkovac, Grabovci, Dobrinci i Klenak.
U lokalnoj saobraćajnoj inspekciji ukazuju da je problem autobuske stanice tegoban i zbog toga što u njegovom rešavanju opština jedva da ima ikakav manevarski prostor.- Opština nije vlasnik stanice, ali čini sve što je u njenoj moći da se dođe do što boljeg rešenja - kaže za „Dnevnik” opštinski inspektor drumskog saobraćaja Stojša Jovanović - Pojedina autobuska stajališta koja se koriste za gradski i prigradski saobraćaj, u međuvremenu su rešenjem Opštinskog veća preimenovana tako da mogu da se koriste i za međugradski saobraćaj. Opština nastavlja s pokušajima da se ishoduje neko rešenje u korist građana, ali je ishod neizvesan - kaže inspektor Jovanović.
Po saznanjima „Dnevnika”, stečaj nad firmom „Korzo”, vođen u sremskomitrovačkom Privrednom sudu, završen je još pre skoro dve godine, kada je sudskim rešenjem Autobuska stanica Ruma vraćena pod nadležnost Ministarstva privrede. To je potvrđeno i u odgovorima Ministarstva privrede na naša pitanja:
„Privredni sud u Sremskoj Mitrovici je 16. decembra 2014. zaključio stečajni postupak nad „Korzo“ AD Ruma i doneo rešenje kojim je preostali stečajni višak, pokretne stvari i nepokretnosti: zgrada Autobuske stanice Ruma sa zemljištem, zemljište uz auto-put E-70, odnosno parking prostor uz Motel „Uzelac” Ruma i objekat „Letnji mir” Ruma sa zemljištem, ustuplja Agenciji za privatizaciju”, stoji u dopisu Ministarstva privrede.
Okončanjem stečaja nad firmom „Korzo”, pokrenutog još 2006. godine, Agencija za privatizaciju, bila je ovlašćena da nastavi postupke koje je stečajni dužnik vodio pred sudovima i organima uprave. Ovaj posao je, u skladu sa izmenama zakona, preuzela Agencija za licenciranje stečajnih upravnika, pa je tako nastavila spor u upravnom postupku koji se odnosi na ispravku greške u javnim knjigama o evidenciji nepokretnosti. Ministarstvo privrede naglašava u dopisu, da u saradnji sa Agencijom za licenciranje stečajnih upravnika i Agencijom za vođenje sporova u postupku privatizacije, radi intenzivno na rešavanju pitanja koja su ostala nerešena nakon ovog, ali i drugih, postupka privatizacije i stečaja.
Hronološka digresija od četiri i po decenije, po informacijama u dopisu, pokazuje da je izgradnja autobuske stanice počela u maju 1974. godine, na osnovu ugovora o zajedničkoj izgradnji koji je zaključen između tadašnjih društvenih preduzeća „Mitrotransa“ Sremska Mitrovica-OOUR „Rumatrans“ Ruma i Ugostiteljskog preduzeća „Korzo“ Ruma. Od 2004. tada već privatno preduzeće „Rumatrans” i preduzeće „Korzo”, zaključili su ugovor o zajedničkom korišćenju autobuske stanice. Povratak u 2003. godinu vodi do „berzanske“ privatizacije „Rumatransa“, a sledeći korak unazad i do rešenja tadašnjeg Ministarstva za privredu i privatizaciju kojim je posle prvog kruga svojinske transformacije - sticanja akcija po osnovu upisa, sa stanjem na dan 28. decembra 2000. godine, preostali društveni kapital DP „Rumatransa” prenet na Akcijski fond Republike Srbije 33.491 akcija, dok je 11.164 akcija u vlasništvu Fonda PIO.
U skladu sa ovlašćenjima po tadašnjem Zakonu o Akcijskom fondu, Agencija za privatizaciju je 26. avgusta 2003, donela je odluku o metodu prodaje akcija na finansijskoj berzi i dostavila je Akcijskom fondu nalog za prodaju 33.491 akcija u vlasništvu ovog fonda i 11.164 akcija u vlasništvu Fonda PIO. Sve akcije u vlasništvu ova dva fonda, 44.655 akcija, kupilo je na Beogradskoj berzi 15. septembra 2003. godine pravno lice „Borovica transport“ d.o.o. iz Rume. Ovom prodajom ostvaren je prihod od 23.041.980 dinara, koji je prenet buyetu Republike Srbije i Fondu PIO.
Uvidom u javno dostupnu iformaciju na internet stranici Centralnog registra, depoa i kliringa hartija od vrednosti na dan 7. oktobra 2016. godine, konstatovano je da je većinski vlasnik akcija „Rumatransa“, pravno lice „MLD Transport“ d.o.o. iz Rume, sa vlasništvom od 57,25 posto od ukupnog broja akcija, stoji u dopisu Ministarstva privrede.
Posmatrano sa strane, udes rumske autobuske stanice bio bi, čini se, jedan u mnoštvu našeg epskog tranziciono stečajnog ciklusa, da nije nevolja s kojima se svakodnevno suočavaju građani, a zapuštenost nekad lepe zgrade je, srećom, još sasvim površna, pa bi metla, krpa i kosilica očas učinili da bude kao nova.
Ključno pitanje, da li okončanje stečaja nad firmom „Korzo“ pred sremskomitrovačkim Privrednim sudom, znači i povratak autobuske stanice „kući“, ipak tek čeka odgovor. Meštane, međutim,ne zanimaju mnogo ove tranzicione peripetije i smatraju da bi stanicu trebalo ustupiti lokalnoj samoupravi Rume, jer po njima, stajališta za međugradski saobraćaj u tri rumske ulice, daleko su od pravog rešenja.
Jaska Jakovljević
Ministarstvo traži rešenje
„Ministarstvo privrede je u komunikaciji sa lokalnom samoupravom, koja je već pokazala inicijativu da se ovo pitanje reši”, navodi se u odgovoru, uz isticanje da su u Ministarstvu svesni potreba i problema građana Rume i okoline, te da se razmatraju zakonske mogućnosti da se autobuska stanica u Rumi što pre stavi u fukciju. O svim rešenjima javnost i građani Rume će biti obavešteni, poručuju iz Ministarstva privrede.
Koncesija za prevoz
Inspektor Stojša Jovanović najavio je, u izjavi za „Dnevnik”, unapređenje lokalnog prevoza na teritoriji opštine Ruma.
- Geografski položaj Rume u odnosu na teritoriju cele opštine je, možemo reći, krajnje nepovoljan, tako da lokalni prevoznik firma „Masterbus”, s kojom je zaključen privremeni ugovor u trajanju od šest meseci, do 31. decembra ove godine, obavlja prevoz po utvrđenom redu vožnje koji važi za vreme školske godine.
Trenutno radimo akt o javnom privatnom partnerstvu s elementima koncesije i ako nam to bude odobreno, biće raspisan tender i izabran najpovoljniji prevoznik s kojim bi od 1. januara 2017. trebalo da bude zaključen ugovor u trajanju od pet godina -objašnjava Jovanović. U novom redu vožnje, sigurno će, obećava inspektor, biti otklonjeni nedostaci sadašnjeg, po kojem sela Buđanovaci i Nikinci imaju polaske samo dok traje školska godina, biće uvedeno više polazaka, pre svega za ta dva sela.