Zajedno grade nove simbole Novog Sada
– U Novom Sadu ćemo za tri do četiri godine imati pet do šest značajnih objekata koji će biti novi simbol Novog Sada, nešto sasvim novo u njegovom urbanom tkivu – narodski rečeno,
nešto treba da ostane i iza nas – izjavio je predsednik Pokrajinske vlade Igor Mirović pre potpisivanja Protokola o saradnji Autonomne Pokrajine Vojvodine i Grada Novog Sada.
Inicijalni dokument o zajednički dogovorenim investicijama Grada i Pokrajine Mirović je potpisao s gradonačelnikom Novog Sada Milošem Vučevićem, i naglasio da se radi o investicijama strategijskog karaktera, izgradnji objekata značajnih ne samo za grad već i za Pokrajinu i državu.
Protokolom su taksativno navedeni prioritetni projekti u kojima je predviđeno zajedničko učešće Vojvodine i Novog Sada: rušenje postojećeg objekta Radio-televizije Vojvodine, učešće u izgradnji B i C bloka Kliničkog centra Vojvodine koje finansira Ministarstvo zdravlja, izgradnja nove zgrade Zavoda za hitnu medicinsku pomoć Novog Sada, uređenje Kampusa Univerziteta u Novom Sadu, rekonstrukcija Bulevara oslobođenja u Novom Sadu, izgradnja fabrike vode, zatim regionalne deponije i centralnog prečistača otpadnih voda. Osim toga, predviđena je saradnja i kod sledećih projekata: Sentandrejski bulevar s mostom preko Kanala DTD, druga traka državnog puta Ib reda u Futogu i prva faza izgradnje državnog puta IIa reda od Novog Sada do Rumenke.
Predsednik Pokrajinske vlade naglasio je da do sada nije bilo takvog sporazuma između Novog Sada i Vojvodine, zbog čega su u decenijama izostajale veće zajedničke investicije. Kako je istakao, samo ujedinjeno i složno, s dobrim planovima i udruženim finansijama, mogu se realizovati projekti „koji nadmašuju našu generaciju“. Kao uspešan primer iz prošlosti naveo Most slobode preko Dunava, koji su zajednički gradili Novi Sad i AP Vojvodina, dodajući da je za taj podatak saznao iz autobiografije nekadašnjeg novosadskog gradonačelnik Jovana Dejanovića.
– Opredelili smo se za to da s Novim Sadom potpišemo takav protokol, pre svega zbog toga što je Novi Sad glavni administrativni centar AP Vojvodine, što u njemu živi gotovo četvrtina stanovnika Vojvodine i zbog toga što su u njemu i ustanove od pokrajinskog i od nacionalnog značaja. Novac koji će biti obezbeđen za te zajedničke radove, dodeljivaće se po procedurama koje su predviđene zakonom i odgovarajućim pravilima za dodelu novca – rekao je Mirović.
Gradonačelnik Novog Sada Miloš Vučević dodao je da od konstituisanja nove Pokrajinske vlade, posle dugo vremena, Grad Novi Sad ima „prirodnu i normalnu komunikaciju s Pokrajinskom vladom“.
– To je veliki podstrek za Grad da reši veći korpus investicija na svojoj teritoriji uz podršku Pokrajinske vlade – napomenuo je Vučević. – Za nas ta podrška nije samo deklarativna, ona je za nas suštinska. Već ove godine pokrećemo uređenje Kampusa i izgradnju najmodernije zgrade Zavoda za hitnu medicinsku pomoć, koja će biti na ponos svih građana Novog Sada.
On je takođe izrazio uverenje da će zajedno s Pokrajinskom vladom uspeti da obezbede saglasnost i učešće Republike u određenim projektima koji su od zajedničkog interesa, a kao jedan od takvih naveo je izgradnju bulevara na trasi Sentandrejskog puta, s novim mostom preko Kanala DTD.
– To je poslednji ulazni pravac u Nov Sad koji bi dobio bulevarski tip i rasteretio saobraćajnu gužvu i olakšao život građana, pre svega Klise i Slane bare – pojasnio je Vučević, dodajući da će Novi Sad podržati Pokrajinu u projektima koji se budu realizovali na teritoriji grada, bez obzira na to u čijoj nadležnosti oni bili, navodeći podršku u izgradnji Kliničkog centra Vojvodine, koju je okarakterisao kao „neprocenjivo važnu investiciju“, te izgradnju nove zgrade RTV Vojvodine.
A. Savanović
Novac za KCV čeka gotovo deceniju
Predsednik Pokrajinske vlade izjavio je da su Vojvodina i Grad Novi Sad zajedno podneli inicijativu ministarstvima finansija i zdravlja da se rezervisana sredstva za izgradnju B i C bloka Kliničkog centra Vojvodine aktiviraju. Novac je obezbeđen pre gotovo deceniju od Evropske investicione banke, a od njega se, između ostalih, gradi Klinički centar u Nišu, a gradiće se i KC u Beogradu.
– U proteklih mesec dana smo s Novim Sadom zajednički pripremili projektnu dokumentaciju. U ovom trenutku je ona nalazi pred Gradskom upravom za urbanizam i očekujem da ćemo u narednih nekoliko dana dobiti građevinsku dozvolu za taj projekat. Nakon toga, stvar prelazi u nadležnost dvaju ministarstava. Od jula, kada je izabrana Pokrajinska vlada, mi i Grad neprekidno potenciramo to pitanje. Obavili smo razgovore s nadležnim ministrima i taj projekat smo uneli u zajedničku agendu. Da bi se mogao realizovati, potrebne su tehničke radnje koje treba da sprovede Ministarstvo finansija i, s obzirom na značaj projekta, očekujem podršku Vlade i nadležnih ministarstva, kao što smo imali u protekla dva meseca kada smo akciju pokrenuli – istakao je Mirović.
On je naglasio da je taj finansijski aranžman EIB-a ratifikovan u Skupštini Srbije pre više od deset godina i da od 2004. godine, kada je kredit bio operativan, to pitanje nije pokretano pa je novac stajao na računu.
– Ne može se to definisati samo kao neka vrsta političkog neslaganja jer je bilo momenata kada su druge stranke imale jedinstveni politički front na svim nivoima. Pre bi se reklo da ih nije interesovalo – zaključio je Mirović.