Novi gazda ima velike planove za „Begej”
Kompanija „Rubikon šiping” iz Beograda novi je vlasnik imovine zrenjaninskog brodogradilišta „Begej” u stečaju, saopšteno je iz te kompanije, uz najavu da
novi vlasnici imaju ambiciozne planove. Odbor poverilaca brodogradilišta, naime, prihvatio je ponudu Beograđana, u iznosu od 96 miliona dinara. Prva prodaja neposrednom pogodbom uz javno prikupljanje ponuda i uz mogućnost poboljšanja ponude održana je, inače, 14. septembra i tada je bio ponuđen iznos od 21 milion dinara. „Rubikon šiping kompani” neće postati vlasnik zemljišta na kojem su objekti već samo njegov korisnik. Zalihe stečajnog dužnika su u ranijem periodu rasprodate, a oprema je pod sudskim sporom i nije moguće njeno korišćenje, zbog čega će novi vlasnik imovine brodogradilišta „Begej“ u stečaju najpre investirati da bi se omogućilo potpuno korišćenje kapaciteta u skladu s namenom.
„Već su preduzete brojne mere da bi se obezbedila električna energija, a radni prostor učinio funkcionalnim. Planirano je da, najpre, bude zaposleno 75 radnika, a u narednoj fazi još 75, u roku od godinu dana”, saopštavaju novi vlasnici brodogradilišta..
Iz „Rubikon šipinga” poručuju da primarni motiv kupovine „Begeja” proizlazi iz prirode poslovne delatnosti beogradskog kupca. Reč je o regionalnom lideru u rečnom transportu koji je specijalizovan za bezbedan i pouzdan prevoz hemikalija i naftnih derivata.
„Dugogodišnje iskustvo i rezultati poslovanja su doprineli da ’Rubikon šiping kompani’ zavredi status poželjnog prevoznika velikih naftnih kompanija, rafinerija i trgovaca, kao što su OMV, MOL, NIS i drugi. U planu je da upravo brodogradilište ’Begej’ bude lokacija na kojoj će se sprovoditi proces rekonstrukcije i modernizacije flote kojom raspolaže ’Rubikon šiping kompani’, koji je osnovan 2007. godine u Beogradu i upravlja flotom od 14 plovila kapaciteta 25.990 tona”, navodi se u saopštenju.
Ta kompanija posluje u brojnim evropskim državama (Ukrajina, Rumunija, Bugarska, Hrvatska, Srbija, Austrija, Nemačka, Holandija, Belgija i druge). U svom poslovanju, kako navodi, uvažava sve standarde i zakone Evropske unije. U 2015. godini kompanija je transportovala 679.000 tona naftnih derivata.
Ž. B.