Turski tok dobro rešenje, ako se nađu sredstva
Da li će se, posle više godina razgovora, pa čak i započinjanja izgradnje gasovoda Južni tok, od kojeg se odustalo zbog protivljenja Evropske unije, ipak graditi gasovod, ovog puta Turski tok,
kao i uvek - pokazaće vreme. Naime, nedavno su predstavnici Rusije i Turske istakli da će sporazum o ovom gasovodu, koji bi trebalo da omogući dopremanje ruskog gasa u Evropu, preko Crnog mora, biti potpisan ovog meseca, a krajem ove nedelje zamenik generalnog direktora ruskog kompanije “Gasprom” Vitalij Markelov rekao je da je većina dozvola za realizaciju projekta izgradnje gasovoda Turski tok, od kojih je najvažnija dozvola za eksploataciju, koja će omogućiti radove na turskoj sekciji gasovoda, već dobijena.
Da podsetimo, ruski ministar energetike Aleksandar Novak je ranije izjavio da se očekuje postizanje dogovora o nacrtu međuvladinog sporazuma, te da će izgradnja prve linije gasovoda početi po dobijanju svih potrebnih dozvola za turske teritorijalne vode, kao i da Moskva i Ankara planiraju da formiraju radnu grupu za Turski tok. Inače. sporazum o izgradnji gasovoda Turski toke postignut je u decembru 2014. godine, nakon što se izjalovio projekat izgradnje gasovoda “Južni tok”.
Dakle, potpisivanje sporazma se očekuje, ali ipak, treba sačekati da se to i desi, a potom i da izgradnja počne. Predsednik skupštine Udruženja za gas Srbije Vojislav Vuletić kaže da bi izgradnja Turskog toka bila dobra za Srbiju, ali je problem u obezbeđivanju novca za njegovu izgradnju preko teritorija Grčke, Makedonije i Srbije.
- Gasovod Turski tok je dobro rešenje, ako se nađu sredstva za njegovu gradnju preko teritorija Grčke, Makedonije i Srbije, ali će to biti veoma teško, jer nijedna od njih nema novca da investira - kaže Vuletić. - Da bi se gradio neki gasovod potrebno je da se ispune dva uslova - da ima gasa i da ima novca za gradnju - a obezbeđen je samo prvi uslov.
Vuletić naglašava da je gasovod Južni tok bio najbolje rešenje za Srbiju jer je obezbeđivao dobre uslove za izgradnju preko teritorije naše zemlje, odnosno bilo je planirano da izgradnju finansiraju Rusi, a Srbija bi novac uložen u izgradnju vraćala preko tranzitnih taksi. On ističe da bi i u slučaju izgradnje Turskog toka, Srbiji pripale tranzitne takse jer je to uobičejno prilikom prolaska gasovoda kroz teritoriju neke zemlje, a da bi uz Turski tok, Srbija dobila veću sigurnost snabdevanja tržišta, jer bi uz pravac iz Ukrajine preko Mađarske postojao još jedan.
- Veoma je teško reći koliko bi koštala izgradnja gasovoda preko teritorije Srbije, ali budući da je za izgradnju Južnog toka preko naše teritorije bilo planirano oko dve milijarde dolara, verovatno je da bi bilo potrebno više, jer je trasa duža - kaže Vuletić, ukazujući da je za izgradnju ovakvog energetskog objekta potrebno oko četiri godine.
Urednica internet časopisa Balkanmagazin Jelica Putniković, ističe da za Srbiju najavljena izgradnja gasovoda Turski tok za sada ne znači mnogo, jer još nema nikakvih najava sa ruske strane da će oni finansirati gradnju gasovoda od gasnog haba na tursko-grčkoj granici preko Grčke, Makedonije i Srbije do Mađarske.
- Pitanje je i koji će kapacitet Turskog toka biti izgrađen jer je prvobitno bilo reči da će se graditi četiri kraka od 15,75 milijardi kubnih metara gasa godišnje, s tim što bi jedan krak bio namenjen snabdevanju turskih potrošača - kaže Jelica Putniković. - Potom je bilo reči da će biti građeno dva kraka, što znači da bi tih 15,75 milijardi kubika bilo namenjeno kupcima, koji bi morali sami od Turske da grade gasovod da bi gas transportovali ka balkanskim i ostalim evropskim potrošačima. Srbija nema novca da sama gradi gasovod od Makedonije, a za sada nema ni pregovora o tome, jer ni Makedonija ni Grčka nisu dogovorile gradnju gasne konekcije na Turski tok - kaže Jelica Putniković.
Dobrila Mlađenović