Dodik: Nikoga ne vređamo, imamo pravo na 9. januar
Stranka na čijem čelu je predsednik RS Milorada Dodika - SNSD saopštila je danas da u potpunosti obustavljaju medijsku kampanju za lokalne izbore,
kako bi se sva pažnja javnosti do 25. septembra usmerila na održavanje referenduma o Danu Republike Srpske. Sav svoj zakupljeni medijski prostor u elektronskim medijima i na površinama za oglašavanje u javnom prostoru ona će ustupiti Komisiji za sprovođenje referenduma, kako bi što bolje informisala građane referendumu. Iz SNSD – a su i juče pozvali sve stanovnike RS da u što većem broju izađu na referendum i odbrane, kako navode u saopštenju, „pravo na RS i njen Dan 9. januar„.
Ustavni sud Bosne i Hercegovine u subotu je doneo odluku kojom se zabranjuje održavanje referenduma u Republici Srpskoj, odbacivši apelaciju parlamenta RS da preispita svoju prošlogodišnju odluku. Taj sud je 26. novembra 2015. godine naložio Narodnoj skupštini RS da promeni Zakon o praznicima u delu koji se odnosi na proslavu Dana RS 9. januara, ukazujući da je obeležavanje Dana RS tog dana neustavno i diskriminatorsko po građane RS koji nisu Srbi.
Predsednik Republike Srpske Milorad Dodik i juče je ostao na stanovištu da referendumom Danu republike u RS nikoga ne vređa niti izaziva. Kategoričan je da su svi u Srpskoj veoma odlučni da referendum o Danu Republike bude održan 25. septembra, jer je to ključno i zakonsko pravo RS.
Kako je rekao, „ u odluci suda piše da o Danu republike nismo nikoga pitali kad smo uvodili 9. januar - pa evo prilike da ih pitamo. Bošnjaci mogu da ne izađu na referendum, ili da izađu i glasaju protiv - i to je stav „. Dodik je ujedno potvrdio da je vlada RS već usvojila prvi predlog izmena da se obaveznost obeležavanja tog praznika ne odnosi na one koje to vređa i koji ne mogu sa njim da se identifikuju.
Dodik je podvukao da je svima jasno da je Ustavni sud BiH politički motivisan i da je pod političkim pritiskom pojedinih bošnjačkih političara, kao i pojedinih ambasada i Kancelarije visokog predstavnika, „koji pokušavaju u BiH da treniraju određene politike”. Upitan da li su moguće sankcije zbog održavanja referenduma, Predsednik RS je rekao da je nemoguće da se uvedu sankcije za drugačiju politiku i da je to vreme davno prošlo, ali i ako bude takvih pokušaja da će to biti učiniti nekoliko pojedinaca. „Videće se da će referendum 25. septembra biti masovno podržan u Republici Srpskoj i uveren sam u to „, istakao je Dodik, najavljujući da će Srpska, nakon referenduma, u svakom slučaju nastaviti sa implementacijom odluke Ustavnog suda BiH i u parlamentu Srpske će biti odlučeno na koji način će se prilagoditi Zakon o praznicima.
Dodik je naglasio da će Srpska uvek koristiti referendum kao oblik odlučivanja kada treba da zaštiti svoje interese i svoj narod. „ Od toga nećemo odustati nikada i raduje me što sam video i da je ogromna većina iz opozicije rekla - nastavljamo dalje „, istakao je Dodik.
Na pitanje da li je spreman za reviziju Dejtonskog sporazuma i da li bi oko toga mogao da se dogovori sa Hrvatima i Bošnjacima, Dodik je kazao da je „ Dejtonski sporazum dramatično promenjen i ostalo je da se reši nekoliko statusnih pitanja - zbog čega se Hrvati i bune”.
- Od artikulacije ciljeva Hrvata zavisiće i naš odnos. Nisam protiv da Hrvati imaju svoju političko - teritorijalnu jedinicu u BIH, ali ona ne može da zadire u teritoriju RS. Mi nismo za to da izađemo iz BiH ukoliko se ona vrati na Dejtonske principe. Zavisno od toga koliko to bude donosilo dobro ili loše RS, donećemo racionalnu odluku, naglasio je Dodik.
Član Predsedništva BiH iz RS Mladen Ivanić rekao je da će institucije Srpske morati zauzeti neki stav o odluci Ustavnog suda, ali i dodaje da će poštovati odluku Narodne skupštine RS i, ako ostane ovako kako jeste, izaći na referendum. On nije želeo da komentariše stavove američke ambasade u BiH i izjave člana Predsedništva Bakira Izetbegovića, ali je istakao da „ ko god misli da će na silu terati srpski narod da odustane od datuma i događaja koji su njemu bitni, strašno greši „.
- Naprotiv, nasilnim teranjem BiH se sve više ruši- procenio je Ivanić, koji “ garantuje da će 9. januar ostati dovoljno veliki i snažan praznik jer će srpski narod taj dan slaviti sa još većom snagom i uverenjem ”. To je ono što znam i zato sam potpuno miran, kazao je Ivanić, primećujući da je nakon odluke Ustavnog suda došlo do pogoršavanja političkih prilika u BiH.
Ambasada SAD u BiH pozvala je sve strane da poštuju odluku Ustavnog suda i uputila apel rukovodstvu RS da se uzdrži od održavanja referenduma, dok Izetbegović smatra da bi nepoštovanje odluke suda značilo kršenje Dejtonskog sporazuma.
Visoka predstavnica EU Federika Mogerini i evropski komesar za proširenje Johanes Han pozvali su sve strane u BiH na smirenost, a institucijama poručili da reše ovo pitanje kroz konstruktivan dijalog i poštovanje vladavine prava.
Visoki predstavnik u BiH Valentin Incko pozvao je vlasti u RS da se uzdrže od sprovođenja referenduma koji, kako on tvrdi “ nema zakonske osnove ”.
S. Stanković
Ko je nervozan, njegov problem
Predsednik Republike Srpske podsetio je da više od 80 odsto odluka Ustavnog suda BiH nije sprovedeno, što govori o njegovom besmislu.
„Mi nismo rekli da ne sprovodimo odluku Ustavnog suda, mi je sprovodimo. Nama nije rečeno kako da je provodimo. Odlučili smo da je sprovedemo putem referenduma. Što je neko histeričan, nervozan, taman on dolazio i iz Ambasade SAD, to je njihov problem. Na nama se neće vežbati ni Amerikanci, niti bilo ko drugi, poručio je Dodik.