Sačuvane vesti Pretraga Navigacija
Podešavanja sajta
Odaberi pismo
Odaberi grad
  • Novi Sad
  • Bačka Palanka
  • Bačka Topola
  • Bečej
  • Beograd
  • Inđija
  • Kragujevac
  • Leskovac
  • Niš
  • Pančevo
  • Ruma
  • Sombor
  • Stara Pazova
  • Subotica
  • Vršac
  • Zrenjanin

Aleksandar Inđić osvojio bronzu

14.09.2016. 22:04 09:06
Piše:

Nastavlja se serija sjajnih rezultata srpskih reprezentativaca na međunarodnim takmičenjima. Posle zlatne medalje Nikole Sedlaka na Olimpijadi u Tromsu 2014. godine

i zlatne medalje Jovane Vojinović na Evropskom ekipnom prvenstvu u Rejkjaviku 2015. godine, ostvaren je još jedan veliki uspeh. Mladi velemajstor iz Stare Pazove Aleksandar Inđić osvojio je bronzanu medalju za pojedinačni rezultat na 4. tabli sa fantastičnih 8,5 poena iz 10 partija. Jedini poraz doživeo je protiv Dmitrija Svetuškina iz Moldavije, uz remi sa Amerikancem Rejom Robsonom. Popularni Beca, kako ga prijatelji od milošte zovu, po poenima je zapravo bio bolji od drugoplasiranog Rusa Jana Nepomnjačija (8 iz 10), ali je za nijansu slabiji rejting performans presudio da mu pripadne bronzana medalja. Zlato je osvojio Loren Fresine iz Francuske sa 7 iz 8.

Osim ovog izuzetnog rezultata, možemo biti ponosni i na uspeh ženske reprezentacije, koja se sa 15 meč-bodova, u izuzetno jakoj konkurenciji, našla na deobi 10. mesta a na kraju zauzela 13. mesto, 14 stepenica više od svog startnog rejtinga. Od naših dama posebno su se istakle dve Jovane, Raport koja je odlično držala prvu tablu protiv veoma jakih protivnica i osvojila 6 poena iz 10 partija, i Erić koja je osvojila 7,5 iz 10 na četvrtoj tabli, igrajući svaku partiju do krajnjih mogućnosti i pobeđujući uglavnom ključne mečeve za ekipnu pobedu ili nerešen rezultat. Svakako da selektor Branko Damljanović može biti veoma zadovoljan što ju je ponovo uvrstio u nacionalni tim. Ljilja Drljević je prvu polovinu turnira odlično odigrala i sa 5 iz 6 imala dobre izglede za osvajanje pojedinačne medalje kao rezerva, ali je na žalost pokvarila učinak pred kraj turnira doživevši dva neugodna poraza, tako da je na kraju završila sa 6 poena iz 9 partija. Iako još uvek nema međunarodnu titulu, Adela Velikić je odigrala herojske mečeve protiv velemajstora – bivše svetske šampionke Ane Ušenine iz Ukrajine, zatim Ane Hast iz Holandije i Ingune Erneste iz Letonije i sva tri puta remizirala, što je izuzetan uspeh imajući u vidu njene godine i ogromno iskustvo protivnica. Sudeći po ovako dobroj igri, samo je pitanje vremena kada će Adeli biti priznata i neka međunarodna titula. Irina Čoluškina je sredinom turnira imala pad forme osvojivši samo pola poena iz 4 meča, ali je to nadoknadila pobedama u odlučujućim partijama poslednja dva kola. Zlato u ženskoj konkurenciji potpuno zasluženo osvojile su Kineskinje sa ubedljivih 20 meč bodova, bez izgubljenog meča i sa samo dva remija. Poljska je priredila pravo iznenađenje osvajanjem srebrne medalje sa 17 meč bodova, dok je bronza pripala Ukrajini. Ruskinje su kao branioci titule iz Tromsa ovog puta ostale bez medalje.

U open sekciji dve ekipe su imale isti broj meč bodova – SAD i Ukrajina, ali su dodatni kriterijumi presudili da zlato pripadne Amerima i to posle punih 40 godina (poslednji put bili šampioni 1976. godine u Izraelu). Izgleda da se isplatilo što su Amerikanci u svoje redove doveli dvojicu šahista iz 10 najboljih na svetu – Fabijana Karuanu i So Veslija. Oni su iz Italije, odnosno Filipina prešli na američku rejting listu u periodu između dve Olimpijade. Srebrnu medalju je osvojila Ukrajina za koju nije nastupao njihov najbolji šahista Vasilij Ivančuk, dok je glavnim pretendentima na zlato Rusima pripala tek bronzana medalja. Treba pomenuti uspehe Indije koja je bez Ananda bila četvrta i Norveške koju je svetski prvak Karlsen doveo do petog mesta.

Srpski šahisti su u velikoj meri podbacili u drugoj polovini Olimpijade nakon poraza od SAD. Usledio je najpre poraz od Perua, zatim veoma važne pobede protiv Bangladeša i Kolumbije, i kada je izgledalo da naši mogu opet da se vrate u sam vrh desio se još jedan bolan poraz od Moldavije. Na kraju turnira dva nerešena rezultata sa drugom ekipom Azerbejyana i u poslednjem kolu, kada nam žreb baš nije bio naklonjen, protiv favorizovane Holandije. Bilans je skromno 38. mesto sa 13 meč bodova kojim ne možemo biti zadovoljni, ali Aleksandrova bronzana medalja će sigurno doprineti da se ovaj neuspeh brže zaboravi. Takođe, treba pohvaliti remije Ivaniševića protiv Karuane i Girija, kao i pobedu Markuša protiv Ervina L’Amija.

Ovo je po mnogo čemu Olimpijada za pamćenje. Najveći broj učesnika i najbolje organizovana Olimpijada je po mnogim kriterijumima toliko visoko podigla lestvicu da će svim budućim organizatorima biti vrlo teško da je dostignu. Šahovski radnici Azerbejyana imali su ogromnu pomoć države u organizaciji, što i ne čudi imajući u vidu da je Azerbejyan zemlja u kojoj se šah izuzetno voli i poštuje.

Sledeća Olimpijada održaće se u Batumiju u Gruziji 2018. godine.

Iva Uzelac

 

Piše:
Pošaljite komentar