Dabrovi iz Bavarske već postali Sremci
Obedska bara je drugo najstarije zaštićeno područje na svetu. Stavljena je pod državno staranje još 1874, u vreme Austrougarske monarhije, a danas o ovom
specijalnom rezervatu koje se nalazi u jugoistočnom Sremu između naselja Kupinovo, Obrež, Grabovci i reke Save, prirodnom staništu 220 vrsta biljaka , 50 vrsta životinja i 300 vrsta insekata, brine JP „Vojvodinašume“.
Nedavno su se na prostoru Obedske bare, saznali smo, nastanila četiri para ibisa, kao i čaplja kašikara, a svoje su brane na više mesta postavile i porodice dabrova... Naime, tačno na stogodišnjicu njihovog nestanka sa ovog prostora, a u okviru međunarodnog projekta ponovnog naseljavanja dabra u Srbiji, na područje Obedske bare je u dva navrata pušteno ukupno 40 jedinki. Prvo naseljavanje obavljeno je u decembru 2004. a drugo u martu 2005, pri čemu su jedinke ili čitave porodice dabrova donete iz Bavarske.
Inače, i revitalizacija samih šumskih staništa jedna je od mera koje sprovode „Vojvodinašume”, i u tom cilju je odskora na terenu specijalna mašina na koju su postavljeni alati namenski napravljeni za Obedsku baru kako bi se uklonila prekomerna drvenasta i žbunasta vegetacija. Mašina je, inače, stigla iz Norveške zahvaljujući finansijskoj pomoći pokrajinske administracije.
– Obedska bara ima četiri ogledala, odnosno okna koji su prohodni za ljude, kao i još nekoliko zaraslih. Stoga se područje najbolje može sagledati plovidbom katamaranom ili čamcem. Trava i grmlje iz vode raste vrlo intenzivno i ukoliko se ne bi uklanjali, baru bi preplavila vegetacija i ne bi bilo vodenih ogledala – priča nam turistički vodič Slaviša Stjepanović.
Njegovo znanje o ovom rezervatu je ogromno, pa ipak prilikom naše posete, ugledali smo pticu za koju ni on nije bio siguran kojoj vrsti pripada. I to dosta govori o raznovrstnosti životinjskog, baš kao i biljnog sveta na ovom mestu koja se prostire na površini od blizu deset hiljada hektara. Zaštićeni prostor obuhvata Potkovicu, Kupinske grede, Kupinski kut, Čenjin-Širine, Vitojevačko i Grabovačko ostrvo, dok su značajni lokaliteti u zaštitnoj zoni Jasenska-Belilo, Matijevica-Kadionica i Visoka šuma-Lošinci.
Stjepanović nam otkriva da Obedsku baru godišnje poseti oko pet hiljada turista, što organizovanih poseta škola, ali i stranaca, kao i da su pecaroši redovni gosti, iako je dozvoljen samo sportski ribolov. Zanimljivo je da Bara nikada nije poribljavana, već ova netaknuta priroda opstaje isključivo od svojih resursa.
Za one znatiželjne koji bi se provozali biciklovima, JP „Vojvodinašume“ su pripremile rent-a-bajk model, baš kao i prohodne staze duge sedam i pet kilometara, sigurne za vožnju kroz prelepu prirodu. Prirodu koja nudi tišinu, mir i spokoj svakom kome je potrebno da napuni baterije i može da za to izdvoji dovoljno vremena.
Opština Pećinci se sve više uključuje u zaštitu ovog specijalnog rezervata, u kojem se smenjuju prizori močvara, livada i poplavnih šuma sa starostavnim hrastom lužnjakom.
– Ovo najveće poplavno područje u Srbiji koje se prostire na 12 hiljada hektara, a vezano je sa rekom Savom kanalima Vok, Revenica i Vran i bilo je veliki saveznik reke tokom poplava u Obrenovcu, kada su se ogromne količine vode slivale kanalima upravo u Obedsku baru- - kaže nam dr Slobodan Puzović, koji je napisao i knjigu „Upravljanje prirodnom baštinom u Vojvodini“ zajedno sa dr Biljanom Panjković. – U vreme vioskih vodostaja i za vreme poplava Sava sasvim preliva Obedsku baru, koja praktično postaje sastavni deo toka reke, pa vodostaj ovde može varirati i sedam metara.
Maša Stakić