Sindikati i poslodavci za istim stolom
Dva reprezentativna sindikata u Srbiji, UGS „Nezavinost” i
Savez samostalnih sindikata, započeli su preliminarne dogovore s Unijom poslodavaca Srbije o utvrđivanju minimalne cene rada za 2017. godinu pre početka zvaničnih pregovora u Socijalno-ekonomskom savetu Srbije. Kako je veću cenu rada u narednoj godini najavio u svom ekspozeu i Aleksandar Vučić, moglo bi se očekivati da minimalac u narednoj godini zaista bude veći, ali je sada teško reći koliko.
Pošto Zakon o radu predviđa da odluku o visini minimalne cene rada Socijalno ekonomski savet Srbije donese do 15. septembra, a u slučaju da ona izostane, konačnu reč ima vlada Srbije, preliminarni razgovori sindikata i poslodavaca počeli su na vreme, a koliko će uroditi polodom, znaće se uskoro. Naime, sindikati procenjuju da bi minimalna cena rada od 1. januara naredne godine morala iznositi 145,50 dinara po radnom času, čime bi se dosadašnja, koja se nije menjala dve godine, povećala 3,9 odsto. S druge strane, poslodavci su spremni da povećaju cenu rada samo za stopu planirane inflacije u 2017. godini, a to je manje od 3,9 odsto.
Poslodavci nisu stavili tačku na razgovor o minimlanoj zaradi, niti su rekli konačnu o tome i izražavaju spremnost da svoj zahtev koriguju i prihvate ono što sindikati traže, ali pod uslovom da se smanje poreska opterećenja na neoporezivi deo zarade. Zbog toga će Unija poslodavaca Srbije obrazloženu inicijativu o tome uskoro podneti nadležnim državnim organima, a reprezentativni sindikati iskazali su spremnost da je podrže.
Po saopštenju UGS „Nezavisnost”, dalje usaglašavanje o minimalnoj ceni radi između reprezentativnih sindikata i Unije poslodavaca Srbije obavljaće se na osnovu zajedničke analize parametara propisanih Zakonom o radu i njihovom kretanju nakon 1. januara 2015. godine, odnosno otkako važi sadašnja vrednost minimalne cene rada. Pre konačne odluke o visini minimalca, a nakon sednice predsedništva UPS-a 25.avgusta, trebalo bi da se održi sastanak Stalnog radnog tela SES-a za ekonomska pitanja, na kojem bi bio iznet i obrazložen eventualno usaglašen stav reprezentativnih sindikata i Unije poslodavaca Srbije.
LJ. Malešević
Uz odluku i obrazloženje
Prvi put sindikati i poslodavci insistiraju na tome da odluka o visini minimalne cene rada obavezno mora da sadrži i obrazloženje u skladu sa Zakonom o radu, u kojem će biti jasno naznačeno na osnovu kojih je parametara utvrđen konkretni iznos i da obrazloženje uz odluku bude obavezno objavljeno u „Službenom glasniku Srbije”. Valja podsetiti na to da je do sada objavljivana samo odluka o visini minimalca, a ne i obrazloženje. S obzirom na to da je odluku o minimalnoj ceni rada u protekle dve godine donosila Vlada Srbije jer partneri u socijalnom dijalogu nisu mogli da se dogovore, radnicima je nejasno na osnovu kojih parametara je minimalac određen i šta je bilo presudno da se dve godine ne promeni.