U Vojvodini ima još 300 radioaktivnih gromobrana
Agencija za zaštitu od jonizujućih zračenja i nuklearnu sigurnost Srbije nije nadležna za zaštitu od atmosferskog praženja
odnosno udara groma, ističe u razgovoru za “Dnevnik” Slađan Velinov Agencija za zaštitu od jonizujućih zračenja i nuklearnu sigurnost Srbije. Agencija je nadležna za uklanjanje starih radioaktivnih gromobrana, kojih još ima po Srbiji, ali za obavljanje ovog posla nema dovoljno novca.
Naš sagovornik dodaje da je prema Zakonu o zaštiti od jonizujućih zračenja i o nuklearnoj sigurnosti 23. maja 2014. godine istekao rok za uklanjanje izvora jonizujućih zračenja iz radioaktivnih gromobrana.
- Na osnovu prikupljenih informacija inspekcije za zaštitu od jonizujućih i nejonizujućih zračenja Ministarstva poljoprivrede i zaštite živote sredine na teritoriji Srbije preostalo je u ovom trenutku oko 700 radioaktivnih gromobrana – kaže Velinov.
* Gde se nalaze ti gromobrani?
- Najveći broj radioaktivnih gromobrana imaju preduzeća u stečaju i restruktuiranju. Ovi gromobrani nalaze se i na stambenim zgradama, za koje su zadužene skupštine stanara pod uslovom da su formirane, a ima slučajeva da su korisnici fizička lica koja su vlasnici katastarskih parcela na kojima se gromobrani nalaze. Zajedničko za najveći broj trenutnih korisnika radioaktivnih gromobrana jeste činjenica da nisu u mogućnosti da obezbede novac za uklanjanje izvora jonizujućih zračenja iz ovih gromobrana. Takođe, nakon uklanjanja izvora jonizujućih zračenja iz radioaktivnih gromobrana, neophodno je obezbediti gromobransku zaštitu, što zahteva dodatan novac.
* Koliko i u kojim gradovima u Vojvodini ima još zaostalih radioaktivnih gromobrana?
- Informacije s terena ukazuju na to da je na teritoriji Vojvodine preostalo oko 300 radioaktivnih gromobrana. Najviše ih ima u opštinama Bečej, Zrenjanin, Novi Sad, Pančevo, Sombor, Subotica, Kikinda, Kula i Novi Bečej. Ukoliko je konstrukcija radioaktivnog gromobrana stabilna, odnosno gromobran nije pao, polje zračenja je usmerno iznad radioaktivnog gromobrana a ne ispod, gde inače postoji i olovna zaštita, tako da život i zdravlje ljudi nisu ugroženi. U slučajevima kada se utvrdi da je radioaktivni gromobran pao ili sklon padu, ovlašćeno pravno lice koje je pribavilo odobrenje koje izdaje Agencija za zaštitu od jonizujućih zračenja i nuklearnu sigurnost Srbije po hitnom postupku naređuje korisniku njegovo uklanjanje.
* Koliko je novca potrebno da bi se preostali radioaktivni gromobrani zamenili i može li ih država obezbediti ili Agencija mora da potraži pomoć i na drugim stranama?
- Procena je da je za uklanjanje preostalih radioaktivnih gromobrana i postavljanje novih gromobranskih instalacija potrebno oko dva miliona evra. Država nije trenutno u mogućnosti da obezbedi tolika sredstva , ali se traže drugi načini finansiranja putem donacija, iz fondova i drugo.
* Ovih dana priča se o velikom prisustvu radona u Srbiji. Da li su gotovi rezultati merenja radona koji je Agencija sprovela prošle i ove godine u okviru nacionalne kampanje širom zemlje i kakve su šanse da Srbija dobije mapu radona?
- Agencija je u saradnji s Međunarodnom agencijom za atomsku energiju i nadležnim ministarstvima, sprovela nacionalnu kampanju merenja radona u Srbiji. Tokom prošle i ove godine detektori za merenje koncentracije radona bili su izloženi u stanovima i kućama širom naše zemlje. Velikom kampanjom uspešno je prikupljeno oko 90 odsto izloženih detektora i poslato u ovlašćenu laboratoriju u Švedsku na očitavanje. Trenutno, Agencija radi na analizi nešto preko pet hiljada dobijenih rezultata. Preciznija prezentacija merenja koncentracije radona za javnost i sve učesnike u ovom projektu planirana je za početak narednog meseca, kada će Agencija detaljniji pregled analiziranih merenja.
Ljubinka Malešević
Agencija platila uklanjanje gromobrana
- Agencija je u 2015. izdvojila dva miliona dinara iz svojih sredstava da bi se s određenih ustanova kao što su škole, vrtići, domovi učenika uklonili radioaktivni gromobrani i uspostavila nova gromobranska zaštita – kaže Slađan Velinov. - Ovom akcijom Agencije radioaktivni gromobrani uklonjeni su s Gerontološkog centra Novi Sad, Doma za decu i omladinu bez roditeljskog staranja “Vera Blagojević” u Banji Koviljači, Doma učenika srednjih škola “Niš“ u Nišu, Doma učenika Poljoprivredne škole u Futogu, Gradskog pozorišta u Bečeju, Osnovne škole “Petar Kočić” Nakovo kod Kikinde kao i Studentskog doma “Živojin Ćulum” Novi Sad.