Nezaposlenost na klackalici, ali je manja
Iako je nezaposlenost jedan od većih problema koji muče Srbiju, na osnovu poslednjih
podataka Nacionalne službe za zapošljavanje, broj nezaposlenih na evidenciji se smanjuje. Naime, po rečima direktora NSZ Zorana Martinovića, sada je na evidenciji oko 706.000 radno sposobnih ljudi, što je u poređenju s istim periodom prethodne godine 5,3 odsto manje.
– To je jedna od najmanjih brojki nezaposlenih u poslednjih nekoliko godina – rekao Martinović. – Stopa nezaposlenosti je od januara do marta ove godine porasla na 19 odsto i bila veća u odnosu na poslednji kvartal 2015, ali mislimo da će u drugom kvartalu sigurno biti niža, imajući u vidu da se broj nezaposlenih na evidenciji od marta kontinuirano smanjuje.
On je ukazao na to da je vidljivo da se tokom letnjih meseci, kada su aktuelni poslovi u poljoprivredi, preradi hrane, građevinarstvu... smanjuje broj nezaposlenih na evidenciji NSZ te da, uz sezonske poslove, značajan uticaj na smanjenje broja nezaposlenih imaju i mere aktivne politike, koje su dinamičnije nego pre.
– Problem je što veliki broj ljudi, koji su angažovani na sezonskim poslovima, zapravo radi u neformalnom sektoru i samim tim se to ne može kvalitetno odraziti na statistiku. Naime, oni su i dalje na evidenciji i angažovani su u sektorima u kojima je tokom letnjeg perioda veća potražnja za radnicima – rekao je Martinović.
Po njegovim rečima, višegodišnji problem je zapošljavanje polukvalifikovanih i nekvalifikovanih osoba, koje čine više ih 30 odsto ukupnog broja nezaposlenih i koje spadaju u teže zapošljive kategorije. U NSZ ističu da se oni koji ne poseduju veštine i radno iskustvo smatraju teže zapošljivim kategorijama, a da se na tržištu rada lakše snalaze, odnosno brže dolaze do posla, nezaposleni sa strukom inženjera informacionih tehnologija, građevinski i mašinski inžinjeri, farmaceuti, ali i nezaposleni s određenim zanatskim strukama – kuvari, pekari, frizeri, moleri, zavarivači...
Po Martinovićevim rečima, oko 50 odsto lica na evidenciji NSZ praktično spada u teže zapošljive, a tu se mogu svrstati i mladi do 30 godina, pripadnici romske nacionalnosti, osobe s invaliditetom i stariji od 50 godina. On je istakao i da počinju da funkcionišu usluge u klubovima za traženje posla, centrima za informisanje i profesionalno savetovanje. Građanima je na raspo-
laganju 20 novih centara za informisanje i profesionalno savetovanje, 60 klubova za traženje posla i 80 samouslužnih radnih stanica.
D. Mlađenović
Veliko interesovanje za samozapošljavanje
Ova godina je proglašena za Godinu preduzetništva, a za programe samozapošljavanja vlada veliko interesovanje. Do sada je za takve programe bilo više od 6.500 zahteva, dok ih je prošle godine bilo oko 5.000. Najveće interesovanje vlada za programe u oblasti proizvodnih delatnosti, odnosno u prerađivačkoj industriji, zanatskim delatnostima i pružanju različitih usluga...