Altiparmakov: Glavni zadatak nove vlade - niži javni dug
Član Fiskalnog saveta Nikola Altiparmakov poručio je danas da novu vladu, kada bude formirana, čeka važan posao - obaranje nivoa javnog duga, a za to je, naveo je, potrebna štednja.
Srbija je prezadužena, a procena je da će javni dug Srbije na kraju ove godine iznositi 78 odsto bruto domaćeg proizvoda, što je daleko iznad zakonski propisane granice koja je 45 odsto BDP-a, rekao je on za TV N1.
"Neophodno je da štedimo da zaustavimo rast javnog duga. Dobra vest je da ćemo sa budžetskim deficitom ove godine od 2,5 odsto uspeti da zaustavimo rast javnog duga i da se od sledeće godine on obara. Ono što je važno je da treba i dalje da se štedi da bi se taj dug oborio", kaže Altiparmakov.
On napominje da reforme javnih preduzeća ne idu tempom kojim je dogovoreno, što se i vidi u izveštaju MMF.
"Svakako ima i problema sa preduzećima u restrukturiranju. Ako hoćemo da idemo u tržišnu ekonomiju kakva je evropska, moramo da imamo jasna pravila - ili će firme tržišno da posluju, ili idu u neku vrstu stečaja", naglasio je.
Načelno, ono što je ideja jeste da se posluje na osnovu tržišnih principa, a govoreći o EPS-u, kaže da, osim toga, podrazumeva se poslovanje ne sa velikim brojem radnika i nekim velikim platama.
Na pitanje kako se preporuke Fiskalnog saveta poštuju, navodi da neke za štednju nisu uvažene u celosti, i da će to kad-tad doći na naplatu.
"Vlada ako neće da sluša nas, moraće tržište", dodao je Altiparmakov.
Opštine su neodgovorne prema novcu
Altiparmakov je kritikovao lokalne samouprave, ističući da se neodgovorno ponašaju, da su rashodi za kapitalne investicije mnogo pali, a da su plate u javnom sektoru povećavane, čak i mimo zakona iz 2011.
Kako je rekao za TV N1, novi zakon o finansiranju lokalnih samouprava će uvesti transparentnost, a to je jedan od prvih poslova koji je pred novim sazivom parlamenta.
Problemi sa lokalnim samoupravama su nastali prethodnim zakonom iz 2011. godine koji je Fiskalni savet kritikovao i koji je, navodi on, na haotičan način, uzeo 40 milijardi dinara sredstava iz budžeta i prelio ih na lokalne samouprave.
Kako navodi, stvari se od 2013. pomalo menjaju i sada je ostalo jo osam milijardi dinara vratiti Republici.
Upitan da li je strah opština od bankrota opravdan, s obzirom na to da u Srbiji postoje lokalne samouprave koje su već zadužene za tri godišnja budžeta, kao na primer Smederevska Palanka, Altiparmakov kaže da je upravo ta lokalna samouprava jedan od najnegativnijih primera.
Smederevska Palanka se neodgovorno odnosi prema novcu, ima ogromne docnje, poseban je problem upravljanja novcem, dodao je on.
Opštine su trošak za zarade zaposlenih u proseku povećale za četvrtinu i to je počelo sa Zakonom iz 2011. godine, kaže Altiparmakov.
Iz Fiskalnog saveta su ranije saopštili, podseća N1, da npr. Novi Pazar i Prokuplje troše čak 40 odsto budžeta na zaposlene, na šta su iz Novog Pazara poručili da to nije tačno i da su oni na zarade trošili skoro dvaput manje.
Altiparmakov na to kaže da je iz Novog Pazara stigla takva tvrdnja, ali ne i dokaz.
"Lokalne samouprave se neodgovorno ponašaju. Ista pravila koja važe na republičkom nivou moraju da važe i na lokalnom", kaže on.
(Tanjug)