Sačuvane vesti Pretraga Navigacija
Podešavanja sajta
Odaberi pismo
Odaberi grad
  • Novi Sad
  • Bačka Palanka
  • Bačka Topola
  • Bečej
  • Beograd
  • Inđija
  • Kragujevac
  • Leskovac
  • Niš
  • Pančevo
  • Ruma
  • Sombor
  • Stara Pazova
  • Subotica
  • Vršac
  • Zrenjanin

Anđelković: Geopolitika kroji koalicije i ministarska imena

12.07.2016. 22:04 11:39
Piše:

Kada će biti formirana vlada Srbije, tema je koja dodatno podgreva spekulacije u

ovim vrelim julskim danima. U medijima gotovo da više i nema napisa i nagađanja o tome ko će biti novi ministri, niti koalicioni partneri naprednjaka, već je, kako dani prolaze, sve aktuelnije pitanje šta čeka mandatar Aleksandar Vučić, koji je osvojio većinu u parlamentu sa svojom listom na aprilskim izborima. Datumi sustižu jedan drugi, a budući i aktuelni premijer za sada tvrdi samo jedno – nova vlada biće formirana u zakonskom roku. I politički analitičar Dragomir Anđelković u izjavi za „Dnevnik“ potvrđuje da su svi svi termini za formiranje vlade otvoreni do početka septembra. Kako ukazuje, ne mora da znači da će novi kabinet biti izabran tokom jula.

– Kod nas se nepotrebno stvara fama oko formiranja vlade – kaže Anđelković. – Tehnička vlada funkcioniše, obavljaju se svi regularni poslovi. Tako da to da li će vlada biti formirana u avgustu ili septembru, i nije mnogo bitno.

Dodaje da proces formiranja vlade može ići i mnogo brže jer, sudeći po unutrašnjem odnosu snaga, Vučić ima stabilnu većinu, a može dobiti i dodatni broj poslanika.

– Znači, nisu problemi u Srbiji, niti se radi o nepremostivim koaliconim razlikama. U pitanju je pre svega geopolitički aspekat posmatranja – konstatuje taj politički analitičar.

Primećuje da, posle „bregzita“, Evropa počinje u nekim stvarima da se menja. Drugo, Srbija je stalno pod nekom vrstom pritiska Brisela, a nikako da joj se ispuni ono što je obećano.

– Vučić drži proces formiranja vlade otvorenim, s jedne strane, da vidi šta će biti posle Bregzita, a s druge, da pošalje poruku i Evropi i SAD da, ako oni nemaju razumevanja za Srbiju, ona bi se, ukoliko ne dobije poglavlja i neku vrstu ohrabrenja kroz investicije ili na druge načine, mogla radikalnije okrenuti nekoj drugoj strani. Sastav vlade u velikoj meri će odražavati i politiku koju će Srbija voditi i zato Vučić čeka. Ta vlada ili će biti izbalansirana, s više prozapadno nastrojenih ljudi, kao i onih koji su proruski naglašenije nastrojeni, ili pak može biti u znatno većoj meri istočno orijentisana, da u njoj preovlada ruska komponenta i koalicioni partneri koji su skeptični prema Zapadu – podvlači Anđelković, dodajući da Vučić tako na neki način šalje poruku EU da bi se politika Srbije moga menjati. – Znači, ako se izađe u susret zahtevima Srbije, imaćemo izbalansirani sastav Vlade, ako ne, možda dođe do većeg okretanja od Evropske unije. To je suština zašto se vlada ne formira i mislim da je to racionalno. A tehnička vlada funkcioniše, nije bilo velikog sukoba među koalicionim partnerima u njoj, nema neke velike afere koja je blokira, tako da ona radi svoj posao i nema previše velikih izazova. A do septembra će svakako biti izabrana nova, s tim što sada imamo tu mogućnost da preko procesa formiranja vlade izvršimo pritisak na Zapad da konačno shvati da mora da uvaži interese Srbije.

Povodom dileme o tome da li su SAD preko Viktorije Nuland pokušale da pristisnu Srbiju da ubrza taj proces, kaže da „ovaj put Amerika nije vršila pritisak na Srbiju“.

– Naprosto, za nas je veoma bitno to što smo nedavno imali izjavu o otvorenoj podršci Rusije. Drugim rečima, da Moskva shvata da neko ovde pokušava da pravi obojenu revoluciju i da je spremna da podrži Srbiju. Amerika dobro zna da Vučić, ako bi se našao u teškoj situaciji, ima mogućnost da zatraži rusku podršku. On to verovatno neće uraditi sve dok ne bude morao jer želi da zadrži i dobre odnose sa Zapadom. Ali, ako bude morao, to će uraditi. Pošto je Zapad dobio takvu poruku, mislim da  sada pokušava da malo spusti loptu i da nije bilo prevelikih pritisaka na Beograd. Što, naravno, ne znači da ih neće biti sutra. Ali u ovom trenutku poseta gospođe Nuland je prošla neuobičajeno blago. Pretpostavljam da nije govorila o vladi, niti je vršila pritisak kao i obično, kada se radi o Republici Srpskoj i potrebi da dođe do decentralizacije BiH – ukazuje Anđelković.

Na pitanje ko su ti novi, potencijalni koaliconi partneri koje Vučić čuva u rezervi i od kojih se na neki načni Zapad plaši, uslovno rečeno, Anđelković navodi da lider naprednjaka ne preti Zapadu ničim, ali da „drži otvorenu mogućnost da se vlada formira na razne načine, što ne isključuje ni radikale“.

– Ne verujem da Vučić namerava da uvede radikale u vladu, ali kada bi Srbija bila pod velikim pritiskom, i to je opcija. Vučić u razgovorima sa Zapadom otvara, mislim, sve mogućnosti, a Zapad najviše ne voli neizvesnost. Oni vole da kontrolišu druge i da dominiraju, vole da su sigurni u to šta će biti, a ovde ne znaju – ističe naš sagovornik.

S. Stanković

 

Poglavlja, ali i drugi uslovi

Na pitanje da li ćemo posle otvaranja poglavlja 19. imati neku jasniju situaciju o tome kada bi Vlada Srbije mogla biti formirana, ili ima još nešto što se čeka, politički analitičar Dragomir Anđelković odgovara „da su poglavlja simoblički bitan korak da su prema nama promenili odnos i da su ukrotili svoje članice, kao što je Hrvatska, koja se ponašala agresivno“.

– I to će svakako omogućiti da se ide dalje. Ali mislim da Srbija očekuje više od toga. Prvo, da niko ne blokira poslove poput ovog sa „Železarom Smederevo“, koji je za nas od vitalnog značaja. Sad imamo nagoveštaja da bi neko to mogao uraditi. Isto tako, očekujemo da niko ne vrši neprincipijelan pritisak na RS, nego da se poštuje Dejtonski sproazum. Znači, poglavlja će svakako biti dobar smer, pokazatelj za dalju saradnju sa Zapadom, ali verujem da Srbija očekuje mnogo više, da komunikacija mora da bude dvosmerna i uvažavanje interesa obostrano. Jer, u krajnjoj liniji, posle „bregzita“ više mi trebamo EU nego ona nama. Mala Srbija danas ima neku vrstu velikog prestiža. Jer, kada bi ona odustala od evrointegracija, to bi bio katalizator takvih procesa i u samoj EU. Srbija sada ima i tu vrstu aduta, i to je prvi put prilika da s njima pregovaramo ravnopravno – zaključuje Anđelković.

Piše:
Pošaljite komentar