Japanska mustra povećava produktivnost i u Srbiji
Predstavnici više od 60 kompanija i organizacija imali su priliku da od stručnjaka iz fabrike kompanije
„Japan tobako internešenel” (JTI) u Senti saznaju sve tajne čuvene japanske poslovne filozofije kaizen. Tokom Dana otvorenih vrata, koji je u toj senćanskoj fabrici organizovan petu godinu zaredom, zaposleni iz nekih od najvećih proizvodnih sistema u zemlji, poput kompanija „Metalac”, „Štraus–Adrijatik”, „Boš”, kao i studenti Fakulteta organizacionih nauka u Beogradu i Fakulteta tehničkih nauka u Novom Sadu, uverili su se u to kako u praksi mogu primeniti principe koji će im pomoći da unaprede poslovanje, ostvare uštede i poboljšaju efikasnost.
U osnovi kaizen filozofije su stalne promene nabolje, koje je moguće realizovati uz minimalna finansijska ulaganja i optimalnu upotrebu svih raspoloživih resursa. Kaizen stavlja poseban akcenat na inicijativu zaposlenih, koje kontinuirano treba motivisati da daju predloge za unapređenje svog radnog prostora i poslova koje obavljaju. U kompaniji JTI redovno realizuju najbolje predloge svojih zaposlenih, koje nagrađuju za dobre ideje. Zahvaljujući tome, znatno se menja i način rada i razmišljanje ljudi, koji se osećaju vrednovano i jasno mogu da vide svoj doprinos poslovanju. O isplativosti primene kaizena govori i podatak da je jedan od najboljih predloga zaposlenih u fabrici JTI u Senti doneo kompaniji uštedu veću od 70.000 dolara, omogućivši unapređenje mašina za pakovanje i bolju iskorišćenost duvana.
– JTI je prva fabrika u Srbiji koja u potpunosti primenjuje kaizen, zahvaljujući kojem je produktivnost porasla 50 odsto, a količina škarta je smanjena čak 70 odsto – rekao je direktor fabrike JTI u Senti Makoto Očiai. – Verujemo da šira primena Kaizena može doprineti bržem razvoju srpske privrede, zbog čega tradicionalno organizujemo Dan otvorenih vrata. Drago nam je kada naše iskustvo inspiriše druge i kada nam kolege iz drugih kompanija nakon posete jave da je i kod njih Kaizen doneo poboljšanje.
Tako je je jedan od principa kaizen menadžmenta i sistem 5 S, koji se odnosi na pet jednostavnih principa koje treba poštovati u svakodnevnom radu: sortirati, složiti, spremiti, standardizovati i samodisciplina.
Pri sortiranju je ustanovljena praksa da se uklone i sve nepotrebne stvari, a sve potrebne se slažu tako da im se lako može pristupiti. Spremiti i očistiti sve alate, radne stolove, kancelarije, ukloniti fleke i mrlje i eliminisati izvore nečistoće, takođe se potvrdilo kao dragoceno, baš kao i standardizovanje prethodna „tri koraka” da bi se obezbedilo unapređenje. Samodisciplina se takođe ističe kao važna, odnosno, da se po principima „5 S” postupa i radi svakodnevno.
M. Mitrović
Menadžeri imali šta da nauče
Menadžment kompanija u poseti fabrici JTI poneo je izvanredne utiske o primeni kaizena i sistema 5 S u praksi. Menadžer kvaliteta u kompaniji „Ball Packaging Europe” Miloš Vasić kaže da je dragoceno sagledati koju metodologiju koristi JTI prilikom uvođenja sistema 5 S.
– Mi smo s uvođenjem tog sistema na početku, od pre oko godinu – kaže Vasić. – Oformili smo tim koji će se time baviti. U poseti fabrici videli smo veliki broj korisnih rešenja po pitanju praćenja procesa rada, njihovog kontinuiranog unapređenja i vizuelne komunikacije. Kolege iz JTI bile su sjajni domaćini i rekao bih svakome da obavezno dođe jer će u suprotnom propustiti da nauči dosta toga korisnog.