Oko 60 odsto dijetetskih suplemenata prodaje se nelegalno
Više od 60 odsto dijetetskih suplementa koji se nude na različitim sajtovima po znatno nižim cenama nisu u regularnom prometu, rečeno je danas na panel diskusiji
„Problem nelegalnog prometa dijetetskih suplemenata u Srbiji" u PKS.
Glavni problem je dostupnost proizvoda koji se nalaze na crnom tržištu i koji se trenutno nesmetano mogu nabaviti poručivanjem preko različitih sajtova ili društvenih mreža, rečeno je na konferenciji.Član grupacije proizvođača uvoznika i distributera dijetetskih suplemenata pri PKS Igor Špadijer rekao je da je na 17 Fejsbuk stranica otkriveno 3.020 neregistrovanih dijetetskih suplemenata, a 7,9 miliona dinara je vrednost robe bez utvrđenog lagera i oko 132 miliona dinara neplaćenih za registraciju proizvoda.
On je se rekao da je od 2007. godine godine ova industrija značajno razvijala i da je promet od prodaje suplemenata dostigao oko 106 milijardi dolara.
Najviše u tome doprinose američke kompanije, dok je kod nas drugačija situacija i od 2014. promet dijetetskih suplemenata je u padu, istakao je on.
Špadijer je kazao da najveći problem u nelegalnoj prodaji predstavljaju sajtovi putem kojih se obavlja prodaja tih proizvoda i da je u poslednjih pet godina zabeleženo oko 5.000 neregistrovanih suplemenata.
Stručnjaci ističu da je zbog velike upotrebe dijetetskih suplemenata, često bez konsultacija sa lekarom ili farmaceutom, kao i bez znanja o mogućim neželjenim efektima, neophodna kontinuirana edukacija opšte javnosti u ovoj oblasti, kako bi upotreba dijetetskih suplemenata postala bezbedna, kontrolisana i racionalna.
U Srbiji je na snazi Pravilnik o zdravstvenoj ispravnosti dijetetskih proizvoda kojim se reguliše ova oblast. On, između ostalog, propisuje procedure upisa svakog dijetetskog proizvoda koji se nalazi u prometu u bazu podataka Ministarstva zdravlja.Kupovinom dijetetskih suplemenata, koji nisu upisani u bazu podataka, bilo u nelegalnim radnjama ili putem interneta, od neregistrovanih privrednih subjekata ili individualnih prodavaca, korisnici rizikuju da ozbiljno da ugroze svoje zdravlje, upozorili su strucnjaci.
Osim toga, legalnim distributerima onemogućeno je da rade dok je država na ime neplaćenog poreza oštećena za više stotina miliona dinara, rečeno je u PKS.Panel diskusiju organizovala je Grupacija proizvođača, uvoznika i distributera dijetetskih suplemenata Udruženja za farmaceutsku i medicinsku privredu PKS u saradnji sa Ambasadom SAD.Cilj je da se ukažena problem nelegalnog prometa dijetetskih suplemenata u Srbiji i da se podigne svesti potrošača o značcaju kupovine registrovanih suplemenata.
(Tanjug)