Sačuvane vesti Pretraga Navigacija
Podešavanja sajta
Odaberi pismo
Odaberi grad
  • Novi Sad
  • Bačka Palanka
  • Bačka Topola
  • Bečej
  • Beograd
  • Inđija
  • Kragujevac
  • Leskovac
  • Niš
  • Pančevo
  • Ruma
  • Sombor
  • Stara Pazova
  • Subotica
  • Vršac
  • Zrenjanin

Antić: Popravljena krvna slika javnih preduzeća u energetici

07.04.2016. 13:03 13:33
Piše:

Ministar rudarstva i energetike Aleksandar Antić izjavio je danas da je vlada uspela da popravi "krvnu sliku" javnih preduzeća u oblasti

energetike, da su ona danas u solidnom stanju, i istakao da od njih u velikoj meri i zavisi budućnost domaćeg energetskog sistema.

"Na današnji dan su sva ključna preduzeća u energetici u solidnom stanju, dobroj kondiciji. Prošla godina je prva u kojoj su sve četiri energetske kompanije poslovale pozitivno - EPS, EMS, NIS, Srbijagas. Popravili smo im krvnu sliku", naglasio je Antić na konferenciji „Energetska budućnost Balkan".



On je rekao da se u ovom trenutku, kada je niska cena energenata, nastoji da se reorganizuje Srbijagas, da se ta kompanij finansijski stabilizuje i pripremi za nove utakmice koje će, primetio je, biti oštre.

"Utakmice će biti oštre kao posledica trzišta koje smo otvorili i gde naše kompanije moraju biti na nivou da tu utakmicu izdrže", rekao je ministar.



Govoreći o EPS-u, Antić je rekao da, kada cena dođe na nivo tržišne, i kada drugi igrači budu ušli na tržište, biće važno da ova kompanija može to da izdrži.

„Srbija se kada je energetika u pitanju, kreće pravim putem, odlično sarađuje u regionu, i deo je svih ozbiljnih projekata. Verujem da ćemo moći da kažemo da je naš energetski sistem u budućnosti u potpunosti stabilan", rezimirao je Antić.



Antić se osvrnuo i na nedvnu polemiku sa Energetskom zajednicom (EZ) oko Srbijagasa, za koju je kazao da nema prostora za previše kritike.

„Imali skoro malu polemiku sa Sekretarijatom EZ, sa kojim se generalno jako dobro slažemo. Mi smo u tom delu gde nas EZ kritikuje, u odnosu na druge članice za korak ili dva ispred, a čak i ispred nekih država članica EU", podvukao je Antić.

Prostora za kritike, ističe on, nema, već ga ima samo za saradnju i sinergiju u iznalaženju zajedničkih rešenja, kako bi se ubrzali procesi, a ne za prepucavanje preko medija i pretnji sankcijama koje nisu mehanizam EZ.



Prema njegovim rečima, Srbija je u okviru EZ ostvarila dobru saradnju sa svim zemljama u fazi pristupanja EU i to je dobra vest.

Antić je naveo da je Srbija, u ovom trenutku, u ovom delu zapadnog Balkana lider u energetici, pa zato, kazao je, ima obavezu da bude lokomotiva koja će pre svega usmeravati procese u samom regionu, nametati određene standarde, koji treba da budu na nivou standarda država članice EU.

Ministar je ocenio da je pred nama sada nekoliko osetljivih pitanja koja treba da budu rešena podzakonskim aktima, a tu pre svega, kako je rekao, misli na ona vezana za  obnovljive izvore energije, kao i prateće uredbe koje treba da obezbede razvoj velikih projekata iz te oblasti i dovedu do izgradnje velikih vetroparkova snage do 100 megavata.



Srbija, prema njegovim rečima, ima ozbiljnu strategiju za razvoj energetike, odlične zakone, koji su među najsavremenijim i u skladu sa svim evropskim i svetskim trendovima, a strategija je takva da možemo da kažemo da znamo šta radimo i da država dugoročno može biti stabilna i bezbedna.



Govoreći o elektroenergetici, Antić je naglasio da imamo jasno definisane kapacitete, potrebe, projekcije za budućnost do 2025-2030 godine.

"Znamo da će potrošnja električne energije da raste ,i s druge strane, da je potrebno da naše termokapacitete modernizujemo i uskladimo sa svim direktivama i elementima zaštite životne sredine", rekao je on i dodao da je svestan da će od 2023. godine morati da se radi na zamenskim kapacitetima.



Antić je ukazao da je Kostolac B3, projekat koji je već otpočet, jedna od tih zamenskih kapaciteta, a do 2025. će, rekao je, morati još jedan termokapacitet da bude izgrađen.

Dosta je, navodi on, urađeno i iz oblasti obnovljivih izvora, a samo u poslednje dve godine -  57 malih hidroelektrana, 97 solarnih elektrana, prošle godine prvi vetropark, pet elektrana na biogas.



"Sa tim nastavljamo. Imamo u našoj strategiji izgradnju gasnih elektrana i kada to sve saberemo i oduzmemo to nam daje sliku pune energetske bezbednosti i potpunu izbilansiranu situaciju do 2030. za proizvodnju električne energije", uveren je Antić.

Ministar je rekao i da je ponosan, kada je reč o fosilnoj energiji, na činjenicu da je Srbija postala članica mehanizma CSLF, u kojoj je 25 država širom sveta, među kojima SAD, Rusija, Kina, Kanada, sve najveći proizvođači gasa i nafte.



„Imali smo veliku podršku Minstarstva energetike SAD da postanemo deo tog mehanizma koji ima za cilj da obezbedi dugoročno korišcćenje fosilnih goriva u skladu sa standardima zaštite životne sredine. Sve to radimo sa ciljem da obezbedimo da naša država ima mogućnosti, tehnologiju i podršku Evrope i svih koji  utiču na globalne stavove u energetici, da iskoriti svoje glavne resurse uglja", naglasio je Antić.

(Tanjug)

Piše:
Pošaljite komentar
Ukupan broj komentara je: 0