Pruga neće presecati grad
BAČKA PALANKA: Decenijama je ugašena pruga, čije su šine većim delom davno povađene, delila Bačku Palanku na dva dela, odnosno otežavala saobraćajnu komunikaciju za 12.000 žitelja Mesne zajednice
„Bratstvo“ sa centrom varoši. Iz opštinske Direkcije za izgradnju stigla je informacija da je postignut dogovor o izmeštanju pruge i formiranju novih drumskih koridora čime bi se prvenstveno znatno olakšao život stanovnicima najmnogoljudnijeg ovdašnjeg stambenog naselja Sinaj. Postojeća trasa pruge kao i objekti nalaze se na zemljištu koje koriste „Želenice Srbije“, čiji su predstavnici posle mnogo decenija prihvatili da se nađe obostrano korisno rešenje.
- Predlogom rešenja iz novog Plana generalne regulacije Bačke Palanke predviđeno je formiranje novih drumskih koridora čime će se omogućiti bolja komunikacija žitelja periferije sa centrom grada – kaže Miroslav Sićević iz Direkcije za izgradnju opštine. - Takođe stvaraju se uslovi za formiranje novih građevinskih parcela i novih koridora za smeštaj gradske komunalne infrastrukture.
Na predlog predsednika Opštine Aleksandra Đedovca formirana je Radna grupa od predstavnika Direkcije za izgradnju opštine, lokalne samouprave i „Železnica Srbije“. Osim spajanja dva dela grada, dogovrena je lokacija nove teretne železničke stanice u zaleđu Luke „Bačka Palanka“ u Južnoj industrijskoj zoni, kao i izrada projektne dokumentacije. Predloženo je i uvođenje putničkog železničkog saobraćaja na teritoriji opštine u skladu sa realnim potrebama.
Radna grupa postigla je, između ostalog, i dogovor da se u saradnji sa predstavnicima „Železnica Srbije“ izradi saobraćajna ekonomska analiza o opravdanosti uvođenja železničkog putničkog saobraćaja u ovom delu Bačke, odnosno bačkopalanačke opštine. Prvenstveno je reč o uvođenju putničkih vozova na relaciji Bačka Palanka – Gajdobra – Novi Sad. Od te analize očekuje se da doprinese rešavanju položaja i uloge železničkog transporta u bačkopalanačkoj opštini. Šinobusa i parnjača sećaju se samo retki, ostareli Palančani koji su odavde vozom putovali u srednje škole i studije u Novi Sad.
M. Sudžum