Пруга неће пресецати град
БАЧКА ПАЛАНКА: Деценијама је угашена пруга, чије су шине већим делом давно повађене, делила Бачку Паланку на два дела, односно отежавала саобраћајну комуникацију за 12.000 житеља Месне заједнице
„Братство“ са центром вароши. Из општинске Дирекције за изградњу стигла је информација да је постигнут договор о измештању пруге и формирању нових друмских коридора чиме би се првенствено знатно олакшао живот становницима најмногољуднијег овдашњег стамбеног насеља Синај. Постојећа траса пруге као и објекти налазе се на земљишту које користе „Желенице Србије“, чији су представници после много деценија прихватили да се нађе обострано корисно решење.
- Предлогом решења из новог Плана генералне регулације Бачке Паланке предвиђено је формирање нових друмских коридора чиме ће се омогућити боља комуникација житеља периферије са центром града – каже Мирослав Сићевић из Дирекције за изградњу општине. - Такође стварају се услови за формирање нових грађевинских парцела и нових коридора за смештај градске комуналне инфраструктуре.
На предлог председника Општине Александра Ђедовца формирана је Радна група од представника Дирекције за изградњу општине, локалне самоуправе и „Железница Србије“. Осим спајања два дела града, договрена је локација нове теретне железничке станице у залеђу Луке „Бачка Паланка“ у Јужној индустријској зони, као и израда пројектне документације. Предложено је и увођење путничког железничког саобраћаја на територији општине у складу са реалним потребама.
Радна група постигла је, између осталог, и договор да се у сарадњи са представницима „Железница Србије“ изради саобраћајна економска анализа о оправданости увођења железничког путничког саобраћаја у овом делу Бачке, односно бачкопаланачке општине. Првенствено је реч о увођењу путничких возова на релацији Бачка Паланка – Гајдобра – Нови Сад. Од те анализе очекује се да допринесе решавању положаја и улоге железничког транспорта у бачкопаланачкој општини. Шинобуса и парњача сећају се само ретки, остарели Паланчани који су одавде возом путовали у средње школе и студије у Нови Сад.
М. Суџум