Sačuvane vesti Pretraga Navigacija
Podešavanja sajta
Odaberi pismo
Odaberi grad
  • Novi Sad
  • Bačka Palanka
  • Bačka Topola
  • Bečej
  • Beograd
  • Inđija
  • Kragujevac
  • Leskovac
  • Niš
  • Pančevo
  • Ruma
  • Sombor
  • Stara Pazova
  • Subotica
  • Vršac
  • Zrenjanin

Ugovoreno mnogo više posla

29.02.2016. 18:10 13:33
Piše:

BAČ: Dok su mnoga metaloprerađivačka preduzeća u okolini zatvorila svoja vrata, ne uspevajući da se održe u oštroj tržišnoj utakmici,„Arma“ iz Bača još odoleva izazovima brzih promena na tržištu

i velikoj konkurenciji u oblasti metalne galanterije. Opstanak „Arme” na tržištu, uslovljen je modernizacijom proizvodnje, kako bi proizvod bio maksimalno konkurentan u masi proizvođača istih ili sličnih proizvoda.

- Ne postoji više domaće ili strano tržište, ono je otvoreno i na njemu se sudaraju svi, od najmanjih radionica, do najvećih svetskih kompanija. Tako velika konkurencija je izazvala drastičan pad cena gotovog proizvoda. Prošle godine, kada smo imali proizvodnju od oko 720 miliona dinara, morali smo stalno raditi na povećanju ponude, racionalizaciji procesa proizvodnje i širenju asortimana. Jednom dati program mora se stalno menjati i modernizovati - rekao nam je Marko Jovešić, vlasnik ove fabrike.



Snabdevanje građevinske operative, odnosno niskogradnje, osnovni je zadatak ove fabrike, međutim, baš građevinska operativa dugi niz godina stagnira, ali se očekuje da u bliskoj budućnosti ova grana proizvodnje, početkom uključenja u izgradnju koridora kroz našu zemlju, pokrene mnoge industrijske grane, među kojima se nalazi i metaloprerađivačka industrija.



- Došlo je do drastičnog pada cena crne metalurgije, što je veoma čudno, a razlog je upravo recesija i građevinarstvu. Cena žice na tržištu pala je za 20 evra po toni, a onda je naravno došlo i do pada cene gotovog proizvoda. Radi se o berzanskoj robi, gde se cene menjaju veoma brzo i svakog trenutka moramo biti u toku, pošto i najmanja pomeranja u padu ili povećanju cena, mogu biti fatalna. Mi smo uspeli da obezbedimo dobru količinu repro materijala za naredni period, za koji smo uspeli ugovoriti plasman proizvoda za oko 50 odsto više nego što smo imali prošle godine. Unapredili smo proizvodnju modernim i automatizovanim linijama, pre svega opreme za automatizaciju obrade čelika betonski obrađenog – rekao je Jovešić, dodajući da za ovu godinu planira da nabavi takozvani robot – master u obradi čelika betonski obrađenog, da bi proizvodi bili standardnog kvaliteta i da bi cena bila konkurentna.



Po njegovim rečima, gotovo svi proizvođači betonskog gvožđa beže u neke druge proizvode, pa makar to bilo i na uštrb kvaliteta, međutim, tržišta mnogih u okruženju, standardizacijom štite svoje proizvođače i otežavaju nastup na tržištu drugim proizvođačima. To nije bio slučaj sa Srbijom do početka ove godine, kada je i naša zemlja  uvela određene standarde, čime je zaštitila svoje proizvođače. Do skoro je tržište Srbije bilo preplavljeno proizvodima koji su bili sumnjivog kvaliteta, ali niske cene su opredeljivale kupce, što je nanosilo veliku štetu domaćim proizvođačima, čiji je kvalitet proizvoda bio daleko iznad mnogih koji su „vladali“ tržištem u Srbiji.



Sirovinu za proizvodnju „Arma” nabavlja uglavnom u Zenici, kako nam je rekao Jovešić, a manjim delom iz Italije, što znači da je nabavka sirovine vezana  isključivo za uvoz. Sirovina se plaća avansno, a kupci uglavnom traže odloženo plaćanje do 60 dana. Svakako je veoma teško uskladiti ovaj odnos, za šta  je potrebna finansijska snaga da bi se izdržao pritisak koji stvara taj nesklad.



S. Miler

 

Cilj koridori i „Beograd na vodi”



Tokom ove godine, po onom što je ugovoreno, „Arma” će proizvesti 14 – 15 000 tona proizvoda, koje plasira najviše na bosanskohercegovačko tržište, a nešto manje na hrvatsko.

- Država nam finansira izvoz time što nam plaća izvozne poslove po fakturisanju, a mi robu dajemo na odloženo plaćanje. Pokušavamo da se uključimo u poslove na koridorima, gde još nismo uspeli da „uđemo“, a očekujemo da ćemo dobiti i poslove u projektu „Beograd na vodi“, gde bi plasirali oko 7 – 8 000 tona naših proizvoda. Uputili smo svoje ponude na tendere i prema nagoveštajima, očekujemo povoljan razvoj situacije – rekao nam je Marko Jovešić.

 

Piše:
Pošaljite komentar