Diploma za video igrice
Akademija umetnosti u Novom Sadu počela je da priprema teren za otvaranje novog studijskog programa – game design, odnosno dizajn video igara. Oblast koja iz godine u godinu doživljava sve veću ekspanziju
od skora je “eksplodirala” i u srcu Vojvodine, gde već zapošljava nekoliko stotina mladih kreativaca. Ilustracije radi, samo u EIPIX entertainment Mirka Topalskog, negdašnjeg studenta dizajna zvuka na AUNS, danas radi oko 300 mladih gejm-artista, gejm-dizajnera i gejm-developera angažovanih na realizaciji velikog broja projekata za, neke od vodećih svetskih kompanija za proizvodnju igrica.
– Izrada video igara u svetu a i kod nas je prevazišla i po prihodima i po kapacitetima filmsku industriju. Na temelju te činjenice, ali i sve izraženije potrebe za gejm-dizajnerima u našem okruženju, shvatili smo da bi bilo dobro da preduzmemo korake u pravcu osnivanja posebnog studijskog programa posvećenog dizajnu video igara, koji bi obuhvatio sve elemente njihovog kreiranja, od pisanja scenarija i režije do osnovnih znanja o programerskim postupcima – pojašnjava za “Dnevnik” dekan AUNS Siniša Bokan.
Postojeći studijski programi na Akademiji – dizajn, ilustracija, multimedijalna režija, dramaturgija, produkcija, montaža, dizajn zvuka, animacija i vizuelni efekti, novi likovni mediji... već pružaju studentima AUNS solidnu osnovu da po završetku studija mogu da se uključe u industriju video igara.
– Uostalom, značajan broj naših studenata je već našao zaposlenje u ovoj oblasti, ali je naša želja da nekoj novoj generaciji pružimo potpuno obrazovanje u okviru jedinstvenog studijski programa koji bi objedinio sve elemente važne za gejm dizajn,uključujući i osnove programiranja, kao neophodnog alata za izradu igrica, što bismo realizovali u saradnji sa drugim fakultetima Univerziteta u Novom Sadu.
Prvi konkretan korak u pravcu utemeljenja novog studijskog programa biće organizovanje 27. februara u Novom Sadu konferencije “Obrazovanje kadra za rad u industriji video igara”, na kojoj će uvodna predavanja održati dr Vladimir Dimovski i dr Manojlo Maravić, koji je i doktorirao na temu video igara. Učešće na sesijama su najavili i predstavnici kompanija EIPIX entertainment, Mad Head Games, Datcroft Games i Panza Games, zatim mr Igor Kekeljević sa Fakuleta tehničkih nauka,kao i Mirko Stojković sa Fakulteta dramskih umetnosti u Beogradu, na kojem već deset godina postoji predmet Dramaturgija video-igara.
– Osnovni cilj skupa je da dođemo do jasnih kontura kako bi studiranje, odnosno akademska priprema za gejm industriju trebalo da izgleda da bismo kao rezultat dobili vrhunske kreativce koje ona traži. Drugim rečima, moramo na vreme da razmišljamo o tome šta je toj industriji potrebno i u kom obimu - koliko različitih oblasti... sve kako bi na kraju, kada steknu diplomu, naši studenti imali punu prohodnost ka kompanijama koje proizvode video igrice.
Nažalost, zbog podužeg postupka akreditacije studijskog programa, odnosno zbog složene procedure, nije realno da se prva generacija budućih gejm-dizajnera upiše već ove godine.
– Država je predvidela nove propozicije za akreditaciju, koje podrazumevaju predaju zahteva ne onog momenta kada su se stekli svi uslovi, nego najkasnije do 31. marta za sledeću školsku godinu. Dakle, do tada bi morali da se znaju i svi predavači, i da se potpuno definiše struktura studijskog programa, kao i da se detaljno utvrdi plan rada za svaki predmet pojedinačno. Objektivno, mi sve to ne možemo da završimo do zadatog roka, jer u pitanju je potpuno nov a pri tome veoma složen studijski program, te je stoga realno da prve studente gejm dizajna upišemo 2017. godine. No, u međuvremenu ćemo mi postojeće studijske programe u hodu dopunjavati u pravcu gejm dizajna, makar kroz izborne predmete. Jednostavno,industrija video igric se toliko brzo razvija da odmah moramo početi da je pratimo jer ona nas neće čekati.
Miroslav Stajić
Restauracija i konzervacija
Pod okriljem AUNS od oktobra će zaživeti dvogodišnje master studije restauracije i konzervacije. “Želeli smo našim studentima da ponudimo mogućnost takve specijalizacije, jer na ovom prostoru deluje nekoliko renomiranih institucija koje sebave restauracijom i konzervacijom: Galerija Matice srpske, Pokrajinski zavod za zaštitu spomenika kulture, Arhiv Vojvodine, Muzej Vojvodine... Sa njima se već pripremaju ugovori, s tim da se nadamo još čvršćem partnerstvu, jer je naša ideja da studenti dobar deo praktične nastave imaju upravo u ovim kućama. Inače, u početku će predmet master studija restauracije biti samo modul dela likovne i primenjene umetnosti, ali će se u perspektivi pokrivati i druge oblasti restauracije i konzervacije”, otkrio nam je dekan AUNS...