Radna knjižica ne važi, ali je važna za penziju
Mada je zvanično od početka godine papirnata radna knjižica otišla u penziju, oni koji je imaju, treba da je čuvaju jer će u Fondu za penzijsko i invalidsko osiguranje i dalje tražiti
od osiguranika da, uz zahtev za penzionisanje, dostave i radnu knjižicu kao dodatni kontrolni dokument. Naime, radne knjižice izdate do kraja prošle godine ostaju i dalje javne isprave, a podaci upisani u njih mogu služiti kao dokaz za ostvarivanje prava iz radnog odnosa iako više ne postoji pravni osnov da se od 1. januara ove godine izdaju njihovi duplikati, niti da se u njih unose bilo kakvi podaci.
Dakle, radne knjižice izdate pre Nove godine treba čuvati jer će svakom ko odluči da se penzioniše taj javni dokument trebati. U isto vreme, poslodavci prilikom zapošljavanja novih radnika posle Nove godine nemaju pravo da traže radne knjižice jer se sada predaja obrasca M-4 – koji je dokaz o plaćenim penzijskim doprinosima – vodi elektronski. Drugim rečima, podaci o radnom stažu i uplaćenim doprinosima od sada će se čuvati u elektronskom registru.
U njega bi trebalo da su uneti i podaci iz ranijih radnih knjižica, ali stare ipak treba čuvati u slučaju da svi podaci nisu dobro uneti, da neki nedostaju, ali i kao podsetnik na to gde je zaposleni radio. Valja napomenuti i to da ni do sada radna knjižica za Fond PIO nije bila merodavna jer radni staž nije morao uvek biti i ukupan penzijski staž, ali je služila kao podatak o tome koliko podnosilac zahteva za penziju ima staža i gde je sve radio. Fond PIO je svaki podatak iz radne knjižice morao da proveri i utvrdi da li je predat obrazac M-4, koji je jedini garantovao da iza radnog staža stoji i penzijski.
Osim što Fond PIO može uz zahtev za odlazak penziju tražiti staru radnu knjižicu, ni sami radnici nisu voljni da ih „penzionišu” jer mnogi strahuju od virusa u softverima, a ima i onih koji sumnjaju da je elektronska evidencija dobra. Zbog toga i stručnjaci savetuju da se stare radne knjižice čuvaju.
– Radna knjižica će u tom trenutku biti samo vama pomoć da obezbedite nedostajuće podatke, odnosno neka vrsta podsetnika na to gde ste radili, od kad do kad, da biste lakše pribavili dokaze da ste tu zaista i radili – objašnjava Ivan Radak iz NALED-a.
S druge strane, bojazan zaposlenih od gubitka elektronskih podataka u Centralnom registru obaveznog socijalnog osiguranja ocenjuju kao neopravdanu.
– Kada je reč o našoj bazi, ona je apsolutno bezbedna, sigurna, izgrađena u skladu s najvišim trenutnim standardima u svetu – ističe direktorka Centralnog registra obaveznog socijalnog osiguranja Dušica Šorgić.Od početka ove nedelje na portalu Centralnog registra obaveznog socijalnog osiguranja uvedena je novina za radnike jer sad elektronski mogu proveriti da li im poslodavci revnosno uplaćuju doprinose za obavezno socijalno osiguranje. Više se neće događati da neko ima radni staž za penziju, a da tek kada ode na šalter Fonda PIO sazna da nema uplaćene doprinose i da zbog toga ne može da se penzioniše.
Da bi radnici kontrolisali poslodavce, treba da odu u filijalu Fonda PIO i dobiju PIN kod za proveru staža i putem interneta uđu na stranicu Centralnog registra obaveznog socijalnog osiguranja i vide sve podatke o svom statusu u pogledu plaćanja doprinosa, ali i ukupnih godina rada. Oni koji nemaju internet ili ne znaju da koriste računar, iste informacije mogu dobiti i u filijali Fonda PIO.
LJ. Malešević
Nezaposlenima ne treba
Više ni Nacionalnoj službi za zapošljavanje radna knjižica nije relevantan dokaz za utvrđivanje statusa nezaposlenog jer i ta državna služba od Nove godine koristi podatke Centralnog registra za obavezno socijalno osiguranje. To znači da nezaposleno lice koje se prijavljuje na evidenciju nezaposlenih treba samo da podnese prijavu, ličnu kartu i diplomu. Postojećim korisnicima novčane naknade NSZ-a, čije su radne knjižice u toj službi, one će biti vraćene prilikom prvog sledećeg obaveznog javljanja savetniku za traženje posla. Ubuduće staž koji nezaposleni ostvare po osnovu prava na novčanu naknadu neće se upisivati u radne knjižice jer više ne postoji pravni osnov za to.