Poslodavci ostavili radnike s rupama u stažu
Ukoliko država ne produži rok za podnošenje zahteva za povezivanje staža, odnosno popunjavanje rupa koje su nesavesni poslodavci ostavili zaposlenima, moglo bi se dogoditi da
nekoliko hiljada radnika ostane bez godina neophodnih za penzionisanje. Naime, prethodni rok za povezivanje staža istekao je krajem prošle godine, a po dosadašnjih podacima, samo 923 radnika uspelo je da do predviđenog datuma poveže staž i ostvari jedan od uslova za penziju. Pošto je država obezbedila novac za povezivanje staža za 13.000 radnika – jer je procenjeno da ih toliko ima u preduzećima u restrukturiranju i onima kojima su rukovodile nesavesne grazde koje nisu plaćale penzione doprinose, jasno je da će mnogi zaposleni ostatiti s rupama u stažu.
Po podacima Ministarstva rada, u zakonskom roku još 220 preduzeća podnelo je zahteve za povezivanje staža za 7.755 radnika, ali odluka o njihovom prihvatanju ili odbijanju još nije doneta, što znači da će stažmožda biti povezan za sve, ali i da postoji mogućnost da neki od poslodavaca nisu ispunili tražene uslove. Moguće je da ih nisu ispunili ni sami radnici jer je uslov za povezivanje staža bilo povlačenje tužbe protiv poslodavaca za neuplaćene penzijske doprinose. Predsednica ASNS-a Ranka Savić tvrdi da su radnici u mnogim preduzećima zbunjeni i da je to uzrok malog odziva na poziv za povezivanje staža. Ona ističe da radnici nisu znali šta da rade, odnosno da li da povlače tužbe ili ne, dodajući da, ukoliko ih povuku, imaju obavezu plaćanja advokata i već nastalih sudskih troškova, što nije mali iznos.
Takođe, sindikati smatraju i da je država napravila grešku što je pravo na povezivanje staža dala isključivo poslodavcima, a ne i samim radnicima, koji bi bili savesniji jer su svesniji problema koji im rupa u stažu pravi. Osim toga, neka preduzeća koja se nisu vratila u okrilje države ili čak nisu ni bila pod njim, već nekoliko godina ne postoje i teško je očekivati da gazda sada podnosi zahteve za radnike koje je ojadio i ostavio i bez plaćenih doprinosa i bez plata i koji ga, na kraju krajeva, i tuže zbog nepoštovanja radničkih prava. Sindikati traže da država produži rok za povezivanje staža, tim pre što je novac obezbeđen za 13.000 radnika.
Inače, zaposlenima se povezuje staž na osnovu minimalne osnovice za obračun doprinosa, što znači da su radnici kojima država sada poveže staž u gubitku koji se će odraziti na visinu penzije. Jer, država im povezuje staž na minimalnu osnovicu bez obzira na to koliku su platu imali. S druge strane, za radnike koji godinama nisu dobijali platu, i uplata na minimalnu osnovicu je spas. Zaostali neuplaćeni doprinosi poslodavcima neće biti oprošteni jer će ih država regulisati prilikom konačnog rešavanja statusa preduzeća, odnosno iz stečajne mase biće uzeto ono što se sada isplaćuje iz republičke kase.
Povezivanje staža zaposlenima – a to je ništa drugo nego dopuštanje poslodavcima da budu nesavesni i izbegavaju obaveze prema državi – počelo je još 2005. godine Zakonom o uplati doprinosa za penzijsko i invalidsko osiguranje. Od 1. januara 1991. godine do 31. decembra 2003. država je povezala staž za 66.163 preduzeća, odnosno 274.000 radnika. Za to je iz državne kase izdvojeno 20,65 milijardi dinara, a povezano je oko pola miliona godina staža osiguranicima kojima nesavesni poslodavci nisu redovno uplaćivali doprinose za PIO. Ti doprinosi, koliko je poznato, nikada naknadno nisu naplaćeni od poslodavaca.
LJ. Malešević
Vulin: Razmatra se produženje roka
Ministar za rad,zapošljavanje, boračka i socijalna pitanja Aleksandar Vulin izjavio je da se prijavilo 5.500 od 13.000 planiranih radnika ističući da je brojka mogla biti i veća.
Dodao je da će se razmotriti mogućost da se produži rok za prijavljivanje, ali je istakao da je to pitanje za neko drugo ministarstvo.