Postavljen kamen temeljac za „Beograd na vodi”
Premijer Srbije Aleksandar Vučić i predstavnik „Igl Hilsa“ Muhamed Alabar postavili su kamen temeljac za dve stambene kule, čime je zvanično počela izgradnja projekta „Beograd na vodi“,
vrednog 3,5 milijardi evra.
Uz kamen temeljac premijer Vučić i Alabar ubacili su i „vremensku kapsulu„ s porukama, a zatim su i bacili prve lopate čime su označili početak gradnje projekta „Beograd na vodi”.
Srpski premijer je izjavio da postavljanjem kamena temeljca za projekat „Beograd na vodi” Srbija ispisuje nove stranice istorije, ističući da se prestonica kroz istoriju menjala na bolje, nekad i protiv volje „zatucane većine”.
Vučić je, navodeći da je ovo veliki dan za Srbiju i građane, zahvalio svima koji su od početka verovali u taj projekat i koji se nisu plašili kritika, posebno šeiku Muhamedu bin Zajedu, direktoru Igl Hilsa Muhamedu Alabaru i gradonačelniku Beograda Siniši Malom.
Premijer je rekao da se postavlja kamen temeljac za prvi od dva miliona kvadrata, odnosno prva od milion lopata koje će Beogradu dati novi prostor za bolji život.
Navodeći da od juče u Beogradu niče novi grad, Vučić je rekao da će stanove, kule i hotele graditi srpske firme i radnici, te da će projekat koji će vredeti 3,5 milijardi evra uposliti na desetine hiljada ljudi.
„To više nije san i obećanje, već danas postaje stvarnost”, rekao je Vučić i dodao da prostor na kome će biti izgrađen „Beograd na vodi” nikoga nije zanimao proteklih sedamdeset godina, već su sa neuglednih baraka i smetlišta mnogi skretali pogled.
Premijer je rekao da su se mnogi podsmevali projektu, ali da on ima poštovanja i za taj deo javnosti jer, kako je naveo, u Srbiji uvek bilo lakše biti protiv nego za.
Vučić je rekao da su kroz istoriju veliki projekti često počinjali nečim što su mnogi mogli nazvati samovoljom pojedinaca, podsetivši i da su glavni projekti - pokretači razvoja Beograda u početku bili tako okarakterisani.
„Napradak i rad su bile reči kojih smo se vrlo često plašili, ali Beograd je za razliku od nas znao i rastao, nekad i protiv volje zatucane većine”, rekao je Vučić.
On je zato rekao da Beograd treba pitati da li želi da raste, da se gradi, da li želi još radnika, hotela, novih tehnologija...
Direktor IGL Hilsa Muhamed Alabar izjavio je da je taj projekat pravi dragulj i da se sada otkriva tek jedan njegov deo.
Alabar je u obraćanju zahvalio premijeru Aleksandru Vučiću na posvećenosti i veri u ovaj projekat i državnim i gradskim organima na tome stso je sve tako brzo i kvalitetno do sada urađeno.
„Ono što smo zajedno postigli ovih godinu ipo dana je neverovatno - imamo isti cilj da promenimo ovaj ambijent i napravimo napredak za Beograd i Srbiju” rekao je Alabar.
Kako je rekao pre nekoliko dana objavljen je ugovor o tom projektu a sada se postavlja kamen temeljac prve dve kule i to predstavlja prvu tačku gde će biti stambenih objekata, hotel, prodavnice, restorane, parkove...
Alabar je podvukao da ovo nije projekat samo za one koji će u njemu živeti, već za sve građane Beograda i Srbije koji će ovde dokaziti da se zabave, provedu, trguju, rade ili jednostavno samo uživaju u reci , u gradu...
Prema njegovim rečima, svaki grad mora da ima ekonomsko čvorište a razvoj obale biće pokretač razvoja Beograda.
On je dodao i da će projekat Beograd na vodi istovremeno privući investicije podstaći turizam, biznis...
Alabar je ukazao i da se sa nadležnim državnim organima i gradskim službama radi na tome da se očuva nasleđe okoline i da se ono poštuje i ostane nedirnuto. Postavljanju kamena temeljca prisustvovali su gradonačelnik Beograda Siniša Mali, predsednik RS Milorad Dodik, ministri u Vladi Srbije, ambasadori...
S. Stanković
Poruke u kapsuli
Aleksandar Vučić napisao je u kapsuli koju je položio u kamen temeljac za Beograd na vodi da taj projekat pokazuje da naši snovi mogu da stvore bolju budućnost za Srbiju.
„Postoji budućnost koja se stvara i budućnost koju stvaramo. I ono što smo danas počeli pokazuje da naši snovi mogu da stvore bolju budućnost za Srbiju”, preneo je novinarima deo poruke koju je napisao.
Vučić je najavio da radovi kreću danas te da će građani svakog dana moći da se uvere kako oni napreduju.
Veliko integrisano naselje
Beograd na vodi biće veliko integrisano naselje i sadržaće komercijalna čvorišta, hotele, obrazovne institucije i zdravstvene objekte i javno šetalište duž obale dugo dva kilometara, kao i parkove sa atrakcijama za slobodno vreme. Dve stambene kule imaće 296 stanova, odnosno oko 60.000 kvadratnih metara, a prodaja stanova po principu registracije zainteresovanih za kupovinu, počeće 3. oktobra, kada će se znati cena kvadratnog metra i kvadratura. U saopštenju kompanije BNJ navodi se da će „BNJ residence„, prvi stambeni objekti u ovom naselju sa pogledom na reku Savu i Savsku promenu biti inspirinsan arhitektonskim nasleđem Beograda i predstavljati kombinaciju istorijskih simbola ovog dela grada i moderne gradnje.
Beograd na vodi će imati i kulturni i istorijski trg čime doprinosi pozicioniranju Beograda kao kulturne i umetničke destinacije regiona.
Protest u Beogradu
Demokratska stranka i Nova stranka organizovale su protest protiv početka realizacije projekta “Beograda na vodi”, a koloni građana poveli predstavnik beogradskog DS-a Balša Božović, predsednik Nove Zoran Živković i potpredsednik NS Vladimir Pavićević. Inicijativa „Ne davimo Beograd” poručila je da je projekat Beograd na vodi štetan po javni interes građana, pozvali premijera Aleksandra Vučića da odustane od njega i najavili da će nastaviti borbu i proteste protiv realizacije projekta.
Skup je obezbeđivao veliki broj pripadnika policije, sa opremom za razbijanje demonstracije, koji nisu dozvolili prilaz zgradi Geozavoda, gde je prvobitno bio najavljen protest. Učesnici protesta uzvikivali su „Izdaja” i „Lopovi”, nosili bele i žute zastavice na kojima piše „Naš grad”.