Neželjena trudnoća prekida detinjstvo
Procenjuje se da u Srbiji prosečno godišnje ima oko 1.600 maloletničkih trudnoća. Prema podacima Instituta za javno zdravlje “Dr Milan Jovanović Batut” ova brojka od 2009. je u padu, ali je
i dalje izutevno visoka. Uz to, procenjuje se da se broj legalnih abortusa maloletnica keće između 250 i 300 godišnje. “Batutovi” podaci ukazuju da nešto više od 13 odsto devojčica između 15 i 17 godina stupa u seksualne odnose, a da samo 4,2 odsto njih koristi kontracepciju.Prošle godine je u Klinici za ginekologiju i akušervstvo Kliničkog centra Vojvodine obavljeno ukupno 460 abortusa, a među njima je i 31 maloletnica. Prema podacima koje je “Dnevnik” dobio iz Klinike za ginekologiju i akušerstvo, prošle godine 1.032 maloletnice koristile su ginekološke preglede.
Statistički podaci o prekidima trudnoće, maloletnicama i njihovim pregledima u proteklih pet godina pokazuju da su za to vreme 172 maloletnice obavile abortus samo u Klinici za ginekologiju i akušerstvo. Prema podacima koje smo dobili iz novosadske Betanije, najveći broj maloletničkih abortusa - 47 - bilo je 2009. Te godine u ovoj ustanovi izvršeno je ukupno 564 abortusa. No, u isto vreme te godine bilo je najmanje ginekoloških pregleda maloletnica – svega 175. Naredne, 2010, izvršen je prekid trudnoće kod 31 maloletnice, a ukupno je zabeleženo 530 abortusa. Na redovnu kontrolu javilo se 213 maloletnica.
U 2011. ukupno je izvršeno 342 prekida trudnoće, od čega je na abortusu bilo 29 maloletnica. Na redovne ginekološke preglede javilo se 429 maloeltnica. U 2012. od 371 prekida trudnoća, u Betaniji je abortus urađen kod 16 devojčica, dok je njih 756 dolazilo na redovne juvenilne ginekološke preglede. Pre dve godine, 2013, bilo je 317 abortusa, a 28 maloletnica imalo je prekid trudnoće. U isto vreme čak 1.193 devojčica javile su se na pregled u Betaniju. Prošle godine bilo je ukupno 460 abortusa, od čega je prekid trudnoće urađen kod 31 adolescentkinje. Na redovne juvenilne ginekološke preglede prošle godine javile su se 1.032 maloletnice.
Ovo su zvanični podaci Klinike za ginekologiju i akušerstvo Kliničkog centra Vojvodine u Novom Sadu, ali je činjenica da se abortusi obavljaju i po mnogim domovima zdravlja i opštim bolnicama širom Vojvodine. Upravo zbog toga se tačno i ne zna koliko maloletnica svoju neinformisanost o posledicama seksualnog odnosa rešava abortusom. U isto vreme, lekari tvrde i da u Srbiji nisu dostupni brojni savremeni metodi kontracepcije, poput progestragenskih pilula, depo-injekcija, implanta.
Kontracepcija nije pristupačna, jer uglavnom ima relativno visoku cenu. Mladi se najčešće odlučuju za kontraceptivu pilulu, koja je bezbedna za većinu devojaka, pruža dodatne pogodnosti, a postoje i one za koje se plaća samo participacija, pa su samim tim pristupačne za mnoge.Ono što takođe zabrinjava jeste i podatak da u Srbiji ne opada učestalost rađanja među devojkama od 16 i manje godina, jer one često postaju svesne trudnoće kada je ona već u odmaklom stadijumu i ne može da se prekine.
S druge strane, psiholozi upozoravaju na trajne posledice maloletničke trudnoće i rađanja, odnosno da se dete, jer maloletnice to jesu, teško može nositi sa činjenicom da je tako mlado postalo roditelj i da mora da preuzme obaveze koje roditeljstvo samo po sebi nameće.
LJ. Malešević
Osam odsto sedmaka i osmaka stupa u seksualne odnose
Istraživanja su pokazala da u seksualne odnose stupi sam odsto sedmaka i osmaka, a u prvom razredu srednje škole njih 14 odsto. Kao razlog za prve seksualne odnose tinejyeri najčešće navode radoznalost, uverenje da je u pitanju ljubav, ali ima i želje za dokazivanjem. Samo 27 odsto maloletnika smatra da o seksu treba pričati sa roditeljima, dok ostali smatraju da su im dovoljni saveti vršnjaka.