Selekcija 69. Festivala profesionalnih pozorišta Vojvodine
NOVI SAD: Festival profesionalnih pozorišta Vojvodine biće 69. put održan od 12. do 17. aprila u Zrenjaninu, najavio je predsednik Predsedništva Zajednice profesionalnih pozorišta Vojvodine Valentin Vencel na jučerašnjoj konferenciji za novinare u Novom Sadu, na kojoj je saopšten izbor predstava.
Selektor ovogodišnjeg festivala, pozorišni kritičar RTS-a Slobodan Savić, pomenuo je da je od ukupno tridesetak odgledanih, izabrao šest celovečernjih i četiri predstave za decu.
Ovogodišnju selekciju čini sledećih šest predstava: “Bilo jednom u Banatu”, Željko Mijanović i Vladimir Lazić, prema priči “Legenda o pozorištu” Igora Bojovića, režija Vladimir Lazić, Narodno pozorište “Toša Jovanović” Zrenjanin; “Šta se dogodilo sa Bebi Džejn”, na osnovu romana Henrija Farela, scenska adaptacija Bea Ernjei i Peter Galamboš, režija Peter Galamboš, Drama na mađarskom jeziku Narodnog pozorišta / Kazališta / Nepsinhaz Subotica; “Lisitrata”, Aristofan, režija Jovana Tomić, Drama na srpskom jeziku Narodnog pozorišta / Kazališta / Nepsinhaz Subotica; “Veštice iz Salema”, Artur Miler, režija i adaptacija Nikita Milivojević, Srpsko narodno pozorište; “Hasanaginica”, po motivima drame Ljubomira Simovića, režija Andraš Urban, Novosadsko pozorište / Ujvideki sinhaz; “Tartif”, po motivima Molijerove drame, autor i reditelj Igor Vuk Torbica, Narodno pozorište Sombor i Srpsko narodno pozorište.
U odnosu na prošlu i poslednjih nekoliko godina, produkcija predstava u pozorištima Vojvodine nažalost je prepolovljena. Kad je reč o produkciji predstava za decu, situacija je još nezavidnija. To su činjenice s kojima treba da se suočimo. U takvim okolnostima, uspeo sam da pogledam sve predstave koje su pozorišta iz Vojvodine prijavila, ima ih oko trideset, i osim nekoliko pozorišta, sva druga, i da su htela, nažalost, nisu imala da prijave više od dve predstave za ovogodišnju selekciju, napomenuo je selektor Slobodan Savić.
Kako je dodao, nije imao unapred spremljen i zadat koncept u koji bi posle na silu, po svojim pozorišnim prioritetima, bez ikakvog reda i smisla, “utrpavao" predstave.
Na sreću, ispostavilo se da je u produkciji, ovako oskudnoj i nezavidnoj kakva jeste, bilo šest predstava koje po svim kriterijumima tematike, poetike, pozorišne estetike, s jedne strane, i po kriterijumima tzv. savremenih izvođačkih praksi, najzad i po mojim kriterijumima, po onome što ja smatram relevantnim i društveno odgovornim pozorištem, bude šest predstava, koje po svemu zavređuju da se nađu u selekciji ovogodišnjeg festivala, istakao je Savić.
U odnosu na prošlu i neke prethodne godine, kako je podsetio Savić, selektovana je jedna predstava manje, takođe i u selekciji predstava za decu.
Kada govorim o konceptu, koji se zapravo otvorio gledanjem ovih predstava, hoću da naglasim da je većina izabranih predstava i u skladu, ili bar u dosluhu, sa savremenim referentnim izvođačkim pozorišnim praksama, i da u većini predstava prepoznajemo društveno odgovorno, kritički potentno pozorište. A to je ono koje se otvoreno, bez zadrške, beskompromisno hvata u koštac sa gorućim društvenim, socijalnim i političkim problemima, i to na umetnički relevantan i legitiman način, što je, pre svega, važno, ukazao je selektor Savić.
Ovogodišnji festival će, inače, biti održan pod sloganom “Pozorište u stigmatizovanom društvu”, napomenuo je Savić, objašnjavajući da je tendencija stigmatizacije zdravog razuma, i njegovog svođenja na nulu, danas toliko vidljiva, da se prosto ne može izbeći.
Većina ovih predstava se upravo hvata u koštac s jednom takvom pojavom i fenomenom. Kada govorim o stigmatizaciji, mislim i na stigmatizaciju svesti, savesti i razuma, borbu za istinu i pravdu, za društvenu, socijalnu i rodnu ravnopravnost. S druge strane, slogan ovogodišnjeg festivala ukazuje i na stigmatizaciju odgovornog pozorišta. I toga bi trebalo da budemo svesni, štaviše i na stigmatizaciju kulture uopšte, objašnjava Savić.
Predsedništvo Zajednice profesionalnih pozorišta Vojvodine je po rečima Savića, jednoglasno prihvatilo njegovu selekciju, takođe i takozvanu dramaturgiju festivala, koju smatra važnom, ukazujući da redosled predstava nije tek običan redosled, nego ima jasno značenje, i učiniće da festival bude zaokružena i forma i struktura.
U čast nagrađenih (van konkurencije), biće izvedena predstava “Dopler” Erlenda Lua, u režiji Aleksandra Popovskog, SNP i Centar za razvoj vizuelne kulture Novi Sad.
Domaćin će i ove godine biti NP “Toša Jovanović” u Zrenjaninu, a razlog tome je i što su, po rečima njegovog direktora Ivana Francuskog, zadovoljni onim što su prošle godine uradili, i ovo je za njih novi izazov.
N. P-j.