Sačuvane vesti Pretraga Navigacija
Podešavanja sajta
Odaberi pismo
Odaberi grad
  • Novi Sad
  • Bačka Palanka
  • Bačka Topola
  • Bečej
  • Beograd
  • Inđija
  • Kragujevac
  • Leskovac
  • Niš
  • Pančevo
  • Ruma
  • Sombor
  • Stara Pazova
  • Subotica
  • Vršac
  • Zrenjanin

Pozorište mladih slavi 91. rođendan i najavljuje nove projekte

11.02.2023. 11:14 11:16
Piše:
Foto: Dnevnik.rs/Arhiva

NOVI SAD: Pozorište mladih proslaviće sutra svoj 91. rođendan izvođenjem predstave „Veseli muzičari“ u 18 časova, i uručenjem priznanja najboljima u prethodnoj godini.

Ovu predstavu su u Pozorištu mladih odabrali za proslavu, jer je već trideset godina na repertoaru, i igrana je oko 400 puta. U pitanju je premijerna obnova ove predstave, sa novom scenografijom i novom podelom sa mladim glumcima, ali će sutra za rođendan u njoj zaigrati i glumci koji su u međuvremenu otišli u penziju. Kako kaže direktor Pozorišta mladih Mihajlo Nestorović, biće to pravi kalambur, i glumačka zavrzlama, u duhu proslave rođendana.

Već četiri godine, od kada je Nestorović na čelu kuće, Pozorište mladih obeležava svoj dan 12. februara, jer je, kako podseća, tačno na taj dan 1933. izvedena prva lutkarska predstava na sceni starog Sokolskog doma.

- To je bila prva profesionalna lutkarska predstava na Balkanu, ne samo u Srbiji. Zato je taj datum važan, i nama mnogo znači. Lazar Dragić, upravnik tadašnji, išao je u Ljubljanu, koja je tada već imala razvijeno lutkarstvo, i doneo 11 gotovih lutaka i malu lutkarsku pozornicu. I to je početak istorije našeg teatra. Od tada do danas menjali su se razni nazivi pozorišta, i sve se širilo, tako da sada imamo i Scenu za decu i večernju Dramsku scenu – kaže Nestorović, podsećajući na to da se dugi niz godina 12. februar obeležava i kao Dan lutkarstva Srbije.

Budući da ulazimo u godinu iza velikog jubileja, veka Pozorišta mladih, na pitanje hoće li ona biti programski bogata kao i prethodna, Nestorović potvrdno odgovara, i ističe da su planovi ambiciozni ništa manje nego lane. Pozorište je poznato po Sceni za decu, njen kvalitet je svima poznat, i ona radi tako da joj nije ni potrebna reklama, a sve predstave su joj rasprodate. S druge strane, Dramskoj sceni treba više promišljanja i novih ideja i zato je tu i osmišljena programska linija koju je Nestorović nazvao „Novosadske priče“.

- Otuda predstava „Kad sam bio garav“, inspirisana delom Mike Antića, pa „Ket Klou“, inspirisana stripom Baneta Kerca. Ove godine ćemo sve to nastaviti i raditi jedan veoma neobičan mjuzikl „Palo inje, pao sneg“, koji će zapravo biti jedan, kako smo Jovan Adamov i ja  shvatili i analizirali, prvi svetski mjuzikl sa tamburašima. To je isto naša novosadska priča. Jovan Adamov je autor muzike, songova, a autor dramskog predloška za tekst je Vanja Čobanov. Priča je moderna, urbana, a dramaturg je naš čuveni pisac Stevan Koprivica. Reditelj je Darijan Mihajlović, koji je radio opere i mjuzikle na svetskom nivou. Očekujemo takođe i divne kostime Milice Grbić, i scenografiju Marije Kalabić. To je tim koji mi imamo i negujemo. Pošto je uobičajeno da za mnoge predstave radimo audicije, i ovog puta će biti tako za mlade glumce. Jer, u osnovi je to priča Romea i Julije, melodrama u kojoj su mladi glavni junaci – ukazuje Nestorović.

Prošle, jubilarne godine, Pozorište mladih je osnovalo međunarodni festival profesionalnih pozorišta za decu i mlade „Novosadske pozorišne igre“, i već najavilo njegovo drugo izdanje u maju.

-  Mogu slobodno da kažem da je to legat Evropske prestonice kulture, nešto najznačajnije što smo mi radili u koprodukciji za Fondacijom „Novi Sad EPK“.  To je ostavština koju možemo nazvati i legat u kulturi. Dobili smo time mnogo kao pozorište, dobila je čitava scena za decu Srbije s tim festivalom. On se malo razlikuje od ostalih festivala u Srbiji, konceptualno, jer ja kao selektor odgledam sve predstave, ne onlajn, na snimku, a drugo, mi biramo produkcije koje nisu produkcije jednog glumca, što je karakteristika mnogih međunarodnih festivala, već ozbiljnih i uglednih pozorišta -  navodi Nestorović. - Prošle godine sam profilisao program sa najnagrađivanijim predstavama u Evropi, a ove godine smo išli na najbolje produkcije.

Publika će tako gledati Državno lutkarsko pozorište iz Varne sa „Alisom iza ogledala“, koja je brodvejski licenciran mjuzikl , kako kaže Nestorović, spektakl koji treba da vide naša deca i naši mladi. Tu je zatim i Plesni teatar za mlade iz Budimpešte, koji će igrati „San letnje noći“. Ove predstave Nestorović je birao među 67 odgledanih diljem Evrope, i, po njegovim rečima, to je bila ujedno i prilika da vidimo gde smo mi, da shvatimo da unekoliko ipak kaskamo, ali i da se, što se lutkarstva tiče, još dobro držimo.

- Privodimo kraju pripreme za festival, jer 8. maja dočekujemo 300 gostiju iz Evrope. Kao što smo i prošle godine imali premijeru „Guliverovih putovanja“ na ulici, i ovog puta ćemo,premijerom otvoriti festival. Dolazi nam Jakub Maksimov, koji je režirao našu najnagrađivaniju predstavu u istoriji pozorišta „Na vukovom tragu“. Ovog puta će raditi novu lutkarsku predstavu „Koralina“ – najavljuje Nestorović.

Pored postojećih, postoji i programski luk „Of scena“, s predstavama koje nisu u zvaničnom programu, a uglavnom su mladi uključeni u njihovo stvaranje.

- Ove godine smo se odlučili za saradnju sa pozorištem „Promena“ pri Akademiji umetnosti u Novom Sadu, i sa „Šekspir festom“ Nikite Milivojevića, dok će Pozorište mladih biti nosilac čitavog projekta. Radimo jedan zanimljiv projekat pod nazivom „Moj prvi Šekspir“, u okviru kojeg će mladi reditelj Ivan Alač da režira „Bogojavljensku noć“. Baš smo ovih dana razrađivali podelu u kojoj će biti sve mladi ljudi. Upravo će to biti prvi Šekspir uglavnom za sve njih, od glumaca do kostimografa i ostalih učesnika. Premijera će biti u junu u Čortanovcima na „Šekspir festu“, a posle će to biti repertoarska predstava našeg pozorišta – objašnjava Nestorović.      

Ova predstava će se raditi posle Novosadskih pozorišnih igara, a paralelno sa njom i mjuzikl „Palo inje, pao sneg“, da bi njegova premijera bila 1. ili 2. septembra, na otvorenom.

- Nakon toga, Emilija Mrdaković počinje da radi jedan ekperimentalni projekat na temu Pepeljuge, i još nekih bajki, koristeći razne tehnike, lutkarske, tehnologiju, na muziku naše poznate kompozitorke Aleksandre Vrebalov. A u oktobru počinjemo da radimo brodvejski mjuzikl, filmski poznatu „Porodicu Adams“. To će biti jedno lepo osveženje, u kojem ćemo da se da se svi smejemo, uživamo, i zabavimo s dogodovštinama te čudesne porodice Adams - dodaje Mihajlo Nestorović, uz napomenu da su komedija i mjuzikl za mlade na Dramskoj sceni, i naravno Scena za decu, njihovo opredeljenje, i da su više privrženi komediji i dobrom bulevarskom pozorištu, koga zapravo ni nema u Novom Sadu.

N. Pejčić

Piše:
Pošaljite komentar