Objavljena selekcija za pozorišno proleće u Šapcu od 24. do 29. aprila
Selektor Miroslav Miki Radonjić izabrao je pet predstava za predstojeće izdanje „Pozorišnog proleća“, festivala koje će sedmi put za redom da organizuje Šabačko pozorište od 24. do 29. aprila.
Po mišljenju selektora, svim izabranim predstavama, iako raznovrsnim, zajednički imenitelj je motiv sećanja i snova.
Izabrane predstave su: „Rolerkoster“ Jelene Kajgo, u režiji Milice Kralj (Atelje 212, Beograd); „Galeb“ Antona Pavloviča Čehova, u režiji Milana Neškovića (Narodno pozorište Sombor); „Što na podu spavaš“ po istoimenom romanu Darka Cvijetića, u dramatizaciji i režiji Kokana Mladenovića (Srpsko narodno pozorište, „Gavela“ Zagreb, Narodno pozorište Sarajevo i MEŠ); „Uspavanka za Aleksiju Rajčić“ Đorđa Kosića, u režiji Juga Đorđevića (Narodno pozorište Beograd, Fondacija „Novi Sad – Evropska prestonica kulture“ i Sterijino pozorje); „Bilo jednom na Brijunima“ Kokana Mladenovića (Joca Art, Milan Marić i Branislav Trifunović, u saradnji sa Centrom za kulturu Svilajnac i Bitef teatrom).
- Tekst Jelene Kajgo u komičnom prosedeu donosi priču o svojevrsnom generacijskom sukobu, sučeljavanju nekih ustaljenih, tradicionalnih normi i običaja sa modernim nazorima onih koji pokušavaju da pronađu svoje mesto u haotičnom svetu novih tehnologija… Rediteljski postupak Milice Kralj zasnovan je na doslednoj i maštovitoj inscenaciji komada u čijem središtu su ekspresivne, upečatljive i duhovite glumačke kreacije – navodi Radonjić u obrazloženju za izbor predstave „Rolerkoster“, nastavljajući obrazloženjem za „Galeb“. - Pristupajući jednoj od najznačajnijih drama u istoriji svetske književnosti na svoj već prepoznatljiv, istraživački i inventivan način, Milan Nešković sa saradnicima i odličnim ansamblom somborskog pozorišta gradi uzbudljivu, žanrovski heterogenu i vizuelno efektnu predstavu.
Predstavu „Što na podu spavaš“ Radonjić je izabrao kao potresnu, intimnu i nadasve emotivnu ispovest Darka Cvijetića o najskorijem, krvavom sukobu na prostorima bivše Jugoslavije, koja je poslužila autorskoj ekipi da na sceni oživi moćnu, katarzičnu, opominjuću i umetnički vrednu predstavu.
- Kuriozitet ove regionalne koprodukcije sadržan je u tome da glavnu ulogu naratora i aktera igra Darko Cvijetić, koji je u vrlo zahtevnom zadatku i glumačkom izazovu, odoleo primamljivoj mogućnosti scenske patetike i sa nadahnutim partnerima ispričao veliku, istinsku i, u svakom pogledu, antiratnu pripovest – ističe Radonjić.
Za Đorđa Kosića, Radonjić navodi da spada u red naših najperspektivnijih mladih dramskih pisaca, što je tekstom „Uspavanka za Aleksiju Rajčić“ dodatno potvrdio, pišući aktuelnu dramu o problemu porodičnog nasilja, njegovim mogućim uzrocima i tragičnim posledicama, koju je po Radonjiću veoma uspešno režirao Jug Đorđević, proširujući značenjsko polje komada, tvoreći predstavu specifične pozorišne estetike i izraza, čiji se glavni kvaliteti, pored teksta, nalaze u opčinjavajućoj glumačkoj igri i neobičnoj vizeulnosti.
- Polazeći od istorijskih činjenica o susretu bračnog para Broz sa Elizabet Tejlor i Ričardom Bartonom na Brionima, početkom sedamdesetih godina dvadesetog veka, a povodom snimanja filmskog ratnog spektakla „Sutjeska“, Kokan Mladenović pravi neskriveno nostalgični omaž jednoj zemlji koje više nema, ali i kritički sagledava ideološko-političke zablude koje su, izvesno, bile jedan od razloga njenog nestanka – reči su kojima je Radonjić obrazložio svoj izbor projekta „Bilo jednom na Brijunima“ Kokana Mladenovića koji sa četvoro glumaca problematizuje pitanje identiteta i nametnutih uloga u složenom društveno-istorijsko-kulturološkom kontekstu.
Za Miroslava Mikija Radonjića „Pozorišno proleće“ kao jedan od najmlađih pozorišnih festivala u Srbiji, u proteklih sedam-osam godina izrastao je u važan kulturni događaj, koji publici, ali i najširoj javnosti nudi mogućnost sagledavanja interesantnih i umetnički relevantnih predstava sa repertoara srpskih teatarskih kuća.
- Razmišljajući o temama, žanrovskim i stilskim raznovrsnostima izabranih ostvarenja za ovogodišnje 7. izdanje festivala, uvideo sam da se u svakoj od njih pronalaze naglašeni ili diskretni motivi sećanja i snova. Bilo da je reč o košmarnim reminiscencijama ili nostalgičnom prisećanju na nepovratno izgubljeno vreme, snovima o srećnijoj i bezbrižnijoj budućnosti ili otrežnjujućem sudaru sa neminovnom stvarnošću, svaka od izabranih predstava na estetski superioran način pokreće važna pitanja o vremenu i okolnostima u kojima egzistiramo. One su idejno višeslojne i oslikavaju mnogobrojne kontroverze i nedoumice savremenog sveta. Iz toga je proizašao i moto festivala: „Kaleidoskop sećanja i snova“ – zaključuje Radonjić svoju selekciju, predlažući još to da u čast nagrađenih, van konkurencije, bude odigrana predstava „Mračna komedija“ Pitera Šefera, u režiji Petra Jovanovića, domaćina festivala, Šabačkog pozorišta.
I. Burić