Novi Tvrđava teatar u vili „Stanković” u Čortanovcima početkom septembra
“Čuda se događaju, ali treba ih prepoznati” novi je slogan Novog Tvrđava teatra, koji će svoje deveto izdanje imati od 1. do 6. septembra u Vili “Stanković”, u Čortanovcima.
Slogan je inspirisala jedna od predstava - “Čudo svetog Georgija”, koja je koprodukcija pozorišta iz Arada (Rumunija), Plevena (Bugarska) i Niša, pa je kao takva inspirisala da i ceo festival bude označen balkanskim.
- Nije bilo namere da selekcija bude balkanska, ali tako se dogodilo i pozdravljam čudo da se to tako sklopi - navela je na jučerašnjoj konferenciji za novinare u Srpskom narodnom pozorištu inicijatorka i umetnička direktorka Novog Tvrđava teatra Vida Ognjenović. - Nije bilo lako napraviti izbor, ne zbog teškoća, nego zbog veoma dobre ponude. Bilo je mnoštvo predstava u konkurenciji, aktuelnih po mnogo čemu, a izabrali smo najbolje koje su mogle da dođu.
Kao prvu u programskom nizu, koju će publika videti na otvaranju, 1. septembra, Vida Ognjenović je navela predstavu “Narodni neprijatelj” Henrika Ibzena, u režiji Nine Nikolić, Makedonskog narodnog teatra iz Skoplja.
- Makedonski teatar je dugo odsutan sa naših scena, a nekad je bio vrlo prisutan i cenjen. Bilo je i drugih dobrih predstava iz Makedonije, ali mi je baš drago što dolazi ova, jer predstavlja rad jedne vredne rediteljke, a vodeću ulogu igra nama dobro poznati Nikola Ristanovski - rekla je Vida Ognjenović.
Izbor predstave “Sitnice koje život znače” Lorenca Maronea, u režiji Andreja Nosova, Narodnog pozorišta Beograd i Centra za kulturu Tivat (Crna Gora), Vida Ognjenović je obrazložila rečima da se radi o dramatizaciji uspešnog pisca i popularnog romana u kojem će se publika lako prepoznati i uživati. Pošto predstavi, nakon premijere u Tivtu, tek sledi premijera u Narodnom pozorištu Beograd, biće ovo prva prilika da je vidi i publika u Srbiji.
Pomenutu predstavu “Čudo svetog Georgija”, po tekstu Rusomira Bogdanovskog, adaptirao je i režirao Nikola Zavišić. Za četverojezičnu predstavu Vida Ognjenović je rekla da je razumljiva jer funkcioniše na jeziku pozorišta, dok je za predstavu “Umjetnik u gladovanju” Narodnog pozorišta Sarajevo rekla da je takođe svojevrstan eksperiment mlade i žustre ekipe, sjajnog ritma i dobrih, otvorenih ideja.
Predstava iz Sarajeva, u režiji Alena Šimića, nastala je prema motivima života i dela Franca Kafke, baš kao i poslednja predstava u glavnom programu predstojećeg Novog Tvrđava teatra - “Kafka mašin” u režiji veljka Mićunovića, Srpskog narodnog pozorišta.
U čat nagrađenih, o kojima će odlučivati Laslo Blašković, dr Ivana Đurić Paunović, Jovana Balašević, studenti Vide Ognjenović sa Fakulteta savremenih umetnosti Beograd izvešće adaptaciju Mihizove drame “Banović Strahinja” nazvanu “Ljubav i krivica”.
I. Burić