Izložba povodom 85 godina Pozorišta mladih
Izložba pod nazivom “Prikazi iz kuće lutaka (85 godina Pozorišta mladih)” autorke Ljiljane Dinić, koju priređuje Pozorišni muzej Vojvodine, biće otvorena u četvrtak, 28.decembra u 13 časova u Pozorištu mladih.
Povod za ovu izložbu, koju će otvoriti rediteljka Emilija Mrdaković, direktorka Pozorišta mladih, je 85 godina postojanja ovog teatra. Pozorište mladih to ime nosi od 1968, ali, kako napominje autorka izložbe Ljiljana Dinić, osnovano je, pretpostavlja se, 1932, dok je prva premijera održana 12. februara 1933.
„Tridesetih godina dvadesetog veka, jedna od važnijih aktivnosti Sokolskog pokreta je razvijanje interesovanja za lutkarsku umetnost i to u okviru prosvetnog rada. Na Prvi savezni tečaj, održan u Ljubljani jula 1932. godine, delegirani su talentovani pojedinci koji su po povratku, u svojim župama, osnivali lutkarske sekcije. Na spisku polaznika tečaja nalazi se i ime Lazara Dragića iz Novog Sada, budućeg pročelnika Pozorišta lutaka Sokolskog društva Novi Sad“, podseća Ljiljana Dinić.
Prva predstava ovog pozorišta “Kraljević iz podzemlja” prikazana je u dvorani Sokolskog doma (koji se nalazio u zgradi Matice srpske).Po nacrtu arhitekte Đorđa Tabakovića, 1936. izgrađen je Sokolski dom, nazvan Narodni spomen - dom Kralja Aleksandra I Ujedinitelja, u kome je lutkarsko pozorište dobilo namensku scenu. Do danas, s kratkom pauzom tokom Drugog svetkog rata, na ovoj sceni se izvode lutkarske predstave.
„Iako su u nekim mestima lutkarska pozorišta postojala i ranije, ona se nisu održala, te novosadsku scenu smatramo najstarijim aktivnim lutkarskim pozorištem u Srbiji“, ističe Ljiljana Dinić.
Ime Pozorište mladih ovoj sceni je dodeljeno 1968, a prethodila su joj, nakon sokolskog perioda i Drugog svetskog rata, kako navodi Ljiljana Dinić, i sledeća imena: Gradsko pozorište lutaka, Vojvođansko pozorište lutaka i samo Pozorište lutaka Novi Sad. Tokom njegovog trajanja, menjana je repertoarska politika, pod uticajem društvenih i ideoloških kretanja.
„Predratne sokolske drvene marionete nastavile su da igraju do šezdesetih godina, kada ih smenjuju ginjol, javajka i živi glumac“, naglašava Ljiljana Dinić.“Predstave su bile namenjene deci i tek poneko ostvarenje odraslima. Od 1991. godine funkcioniše i dramska, večernja scena. Danas, pozorište neguje lutkarsku i dramsku scenu, a repertoarom i raznolikošću tipova lutaka uspešno prati dešavanja na svetskim lutkarskim scenama.“
N. Pejčić