Gradić fest: Pored muzike i filma, na programu i pozorišne predstave
NOVI SAD: Posetioci Gradić festa, koji će biti održan u petrovaradinskom Podgrađu od 30. avgusta do 1. septembra, pored muzike na Festivalu uličnih svirača, koji se održava u okviru njega, kao i Sinema siti, s projekcijama filmova, moći će da gledaju i pozorišne predstave.
Beogradski Reflektor teatar, nezavisna omladinska pozorišna produkcija, izvešće dve predstave tokom ovog festivala: “Muškarčine” i “Smrt fašizmu! O Ribarima i Slobodi”. “Muškarčine” su rađene po konceptu, režiji i dramaturgiji Milene Bogavac i Vojislava Arsića, a koautori i izvođači su: Alek Surtov, Đorđe Živadinović Grgur, Jovan Zdravković, Marko Panajotović, Nemanja Puvača, Nikola Pavlović, Uroš Novović i Rastko Vujisić.
Ova predstava je najavljena kao “pozorišni dokumentarac o muškosti ovde i danas. Tekst predstave nastao je kolažiranjem ličnih priča, iskustava i stavova koautorskog i izvođačkog tima; dramatizacijom teza iz knjige ’Biti muško’ Stiva Bidalfa; citiranjem teoretičara muškog pokreta; od fragmenata iz štampe, sa interneta i televizije. U predstavi su korišćeni statistički podaci dobijeni u istraživanju „Mladići i maskulinitet“...”
Vaspitani u kulturi u kojoj se muško pokazivanje emocija smatra za znak slabosti, mladi muškarci svoje emocije potiskuju i preinačuju u destruktivne oblike ponašanja. Ova predstava ima za cilj da ukaže na taj problem, ali i da dokumentuje priču generacije rođene u toku ratova na Balkanu, generacije čiji je sistem vrednosti formiran u tranziciji te je, shodno tome, konfuzan i nedovoljno čvrst, navode u Reflektor teatru o ovoj predstavi i dodaju da je osnovna tema ove predstave maskulinitet i način na koji se muškost tretira, odnosno formira u našoj kulturi.
Koreografkinja i autorka scenskog pokreta je Ljiljana Tasić, a kompozitor je Vladimir Pejković.
“Smrt fašizmu! O Ribarima i Slobodi” je “dokumentarna predstava, ali ne i biografska drama”. I ova predstava je rađena po konceptu, režiji i dramaturgiji Milene Bogavac. Koautori i izvođači su Đorđe Živadinović Grgur, Nina Nešković, Strahinja Blažić, Sunčica Milanović i Nikola Živanović.
Istražujući priču o Ivu Loli Ribaru, njegovoj porodici, verenici Slobodi Trajković, ali i čitavoj generaciji mladih ljudi koji su dali svoje živote u borbi protiv fašizma, autori predstave žele da, pre svega, kažu nešto o svojoj generaciji; sebi; današnjim herojima i idealima u koje veruju. O tome kako oni razumeju borbu protiv fašizma danas i tome šta priča o porodici Ribar, znači njima lično; u savremenom političkom trenutku obeleženom istorijskim revizonizmom i jačanjem nacionalističkih struja, u regionu ali i u čitavoj Evropi. U ovoj predstavi niko neće glumiti Lolu, ali će svi govoriti o njemu i načinima na koje društvo, u kome živimo, čuva odnosno odbacuje sećanje na ovog heroja, ističu u Reflektor teatru.
Muziku je komponovao Dragoljub Đuričić, a za scenski pokret i koreografiju je bila zadužena Andreja Kulešević.
Pored ove dve, publika će na Gradić festu moći da pogleda i predstavu “Kraljević Marko i zlatna tambura” pozorišta “Dobrica Milutinović” iz Sremske Mitrovice.
N. P-j.