Sačuvane vesti Pretraga Navigacija
Podešavanja sajta
Odaberi pismo
Odaberi grad
  • Novi Sad
  • Bačka Palanka
  • Bačka Topola
  • Bečej
  • Beograd
  • Inđija
  • Kragujevac
  • Leskovac
  • Niš
  • Pančevo
  • Ruma
  • Sombor
  • Stara Pazova
  • Subotica
  • Vršac
  • Zrenjanin

Potpisan sporazum o saradnji sa Kineskom akademijom za kulturno nasleđe

28.05.2018. 18:35 19:08
Piše:
Foto: Čai Ksijaming i Zoran Vapa, foto: Dnevnik (S. Šušnjević)

U Banovini je potpisan Okvirni sporazum između Kineske akademije za kulturno nasleđe i Pokrajinskog zavoda za zaštitu spomenika kulture iz kojeg bi trebalo da proistekne saradnja na izradi nominacionog elaborata za upis Istorijskog mesta Bač sa okruženjem na Uneskovu listu svetske kulturne i prirodne baštine.

Sporazum su potpisali direktori dveju institucija Zoran Vapa i Čai Ksijaming, koji je rekao da se u njegovoj zemlji ovi prostori prepoznaju po košarci, tenisu i partizanskim filmovima, ali da se nada da će ubuduće fokus interesovanja biti usmeren i ka izuzetno vrednom istorijskom nasleđu.  

Ističući značaj sporazuma, pokrajinski sekretar za kulturu, javno informisanje i odnose s verskim zajednicama Dragana Milošević izjavila je da će saradnja srpskih i kineskih stručnjaka dati impuls više brizi o našem kulturnom nasleđu.

„Ovi su prostori uvek bili mesto susreta i prožimanja različitih kultura, naroda i vera, što je stvorilo raskošno kulturno nasleđe. I naši su prvorazredni zadatak i obaveza da očuvamo to što su nam generacije iza nas ostavile, i to zbog generacija koje će doći posle nas”, rekla je Dragana Milošević, podsetivši da je pre desetak dana projekat konzervacije Tvrđave Bač dobio najuglednije priznanje EU za kulturno nasleđe  – Nagradu Evrope Nostre za 2018, koja će biti uručena 22. juna na prigodnoj svečanosti u Berlinu. 


Godinu dana za izradu elaborata

„Istorijsko mesto Bač sa okruženjem bilo bi prvi kulturni predeo iz regiona koji bi u toj kategoriji dospeo na listu svetske kulturne baštine. I ja se nadam da ćemo za godinu dana uspeti da u saradnji sa kineskim partnerima završimo nominacioni elaborat i studiju izvodljivosti. I da te dokumente predamo Unesku na razmatranje”, rekao je Vapa, ističući da je sporazum prvi konkretan rezultat srpsko-kineskog Memoranduma o razumevanju, razmenama i saradnji u oblasti kulturnog nasleđa, potpisanog u maju prošle godine.


Inače, potpisivanju sporazuma prethodio je okrugli sto „Istorijsko mesto Bač sa okruženjem – analiza izuzetne univerzalne vrednosti”, održan u amfiteatru Pokrajinskog zavoda za zaštitu prirode, na kojem je bilo reči kako o globalnoj percepciji tih univerzalnih vrednosti, tako i o konkretnim rezultatima koji su kroz projekat „Vekovi Bača”, ali i neke druge aktivnosti, doprineli tome da istorijsko nasleđe Bača sa okolinom sasvim utemeljeno bude nominovano za za stavljanje na listu svetske kulturne baštine. Pomoćnik ministra kulture za međunarodne odnose Asja Drča Muntean podsetila je tako na činjenicu da je lane, kao jedan od dometa srpsko-kineskih razgovora o kulturnoj saradnji dveju država, potpisan Memorandum o razumevanju, razmenama i saradnji u oblasti kulturnog nasleđa između Ministarstava kulture i informisanja Republike Srbije i Državne uprave za kulturno nasleđe Kine. Na temelju tog memoranduma javila se i ideja da stručnjaci iz zemlje koja ima 52 toponima na listi svetske kulturne baštine, pomognu u pripremi nominacije kulturnog predela Bač za stavljanje pod zaštitu Uneska.

I dr Milan Micić, pomoćnik pokrajinskog sekretara za kulturu, javno informisanje i odnose sa verskim zajednicama, ukazao je na značaj upostavljanja saradnje sa kineskim partnerima i na neprocenjivu vrednost njihovog iskustva u široj valorizaciji prostora Bača gde se, kako je istakao, na temelju iskustva susreta različite religija i kultura i može potražiti odgovor na mnoga danas aktuelna civilizacijska pitanja. A Zoran Vapa je u svom slovu naveo da je pomoć stručnjaka iz Kine značajna i kako bi se nominacija pomerila s mrtve tačke, podsećajući na to da je Bač već godinama na preliminarnoj listi svetske kulturne baštine. On je, međutim, dodao da ta kineska pomoć neće biti dovoljna ako se ne nastavi saradnja sa Opštinom,  Republičkim zavodom zaštitu kulture, Univerzitetom u Novom Sadu, Muzejom Vojvodine... „Jer, samo zajedno možemo dalje”, poručio je direktor Pokrajinskog zavoda za zaštitu spomenika kulture.       

M. Stajić

Piše:
Pošaljite komentar