Zoran Janjetov, umetnik stripa: Najmilije nenaručene stvari
„Antitelo“ Zorana Janjetova, svetski poznatog strip crtača, retrospektivna je izložba radova nastalih od 1985. do 2020, koja će biti otvorena večeras u 20 sati, u Muzeju savremene umetnosti Vojvodine.
Kustos Vladimir Mitrović izložbu je postavio u više zasebnih segmenata, kroz koje predstavlja ne samo strip umetnost, nego i dizajnerski rad Janjetova. Prvi deo izložbe posvećen je ranom stvaralaštvu, u okvirima jugoslovenskih strip magazina i omladinske štampe. Drugi deo izložbe osmišljen je sa novim radovima umetnika.
U najavi MSUV se još navodi da će najveći deo radova biti premijerno prikazan i posebno izveden za izložbu „Antitelo“, koja će imati i brojne prateće programe u saradnji sa Studentskim kulturnim centrom Novi Sad i novosadskom Akademijom umetnosti – vođenje kroz izložbu uz kustosa i autora, okrugli stolovi posvećeni strip umetnosti, promocije, razgovori kao i radionice za decu i omladinu.
„Antitelo“ – kakav naslov! Odakle potiče i šta znači?!
- Antitelo je reč koja se totalno uklapa u duh vremena pandemijske epizode koju trenutno gledamo pred sobom. Mogla bi da predstavlja moje odbijanje da se svrstam u grupe po bilo kojoj osnovi osim ljubavi i prijateljstva i priklanjam idejama. Mogla bi da opisuje moj stvaralački postupak, koji uvek mora da sadrži detinji otklon i protivljenje svemu što je nametnuto, ali, zapravo direktno opisuje moje zapušteno telo, koje godinama gradim i razvijam na sve pogrešne načine.
Budući da je reč o vašoj retrospektivnoj izložbi, to nam otvara mogućnost da uporedimo vreme jugoslovenskih strip magazina i omladinske štampe sa ovim, ne znam kako bi ga nazvali (digitalnim?) – vremenom danas?
-Alati se menjaju, mediji i nosači zajedno s njima, ali, normalan svet zna da su alati i vremena samo nuspojave stvaranja u bilo kojoj oblasti, sekundarne stvari. Uvek se nađe način da čovek istisne iz sebe nešto što hoće da podeli s ljudima. Tehničke, mentalne i poetske razlike između tada i sada su beznačajne.
Izložba je podeljena u celine umetnost – strip – dizajn. Kako biste vi podelili vašu stvaralačku delatnost i šta je za nju po vama najznačajnije reći?
- Maksimalno sam se trudio da na izložbu stavim što više različitih stvari, iz što više oblasti, da sve zajedno ne izgleda samo heterogeno, nego da ide do ivice masovne šizofrenije, da se stekne utisak da su izloženi radovi mnoštva autora. Stripovi su samo deo onoga što radim, volim da se igram sa većinom oblika grafičkog stvaranja, a najbitnije mi je da se pri tom dobro zabavljam. Volim da proizvodim u zoni udobnosti i prijatnosti, srećan.
„Antitelo“ je prva izložba jednog strip-umetnika u MSUV. Budući da ste umetnik svetskog glasa, možete li nam reći je li to tako samo kod nas, u Novom Sadu, takva retkost?
- To je sve manje retkost, globalno i lokalno. Strip u svom sadašnjem obliku postoji malo više od jednog veka, pa je trebalo da se smeni dovoljan broj generacija da mu se dodeli poštovanje koje druge discipline već odavno imaju. Strip je sve češće u muzejima, a takav status mu, pored ovih plemenitih razloga, generiše i uspostavljanje brzorastućeg tržišta originala. Trgovci imaju najubedljivije argumente.
Šta zapravo sve očekuje publiku na vašoj retrospektivnoj izložbi, koji radovi, koliko njih i kako ste zadovoljni samom organizacijom i njihovom prezentacijom?
- Osim originalnih strip-tabli iz raznih perioda, pokazaću i izbor mojih dizajnerskih radova, omote za muziku, knjige, plakate i slično, plus razne ilustracije i puno ličnih, nenaručenih stvari, koje su mi najmilije i koje smatram za svoje najbolje proizvode. Ukratko, moj lični izbor iz onoga što sam uspeo da nađem.
Koji radovi su vaši favoriti, to jest, koliko ste i s čime najzadovoljniji u vašem bogatom opusu?
- Od starijih stvari, Beleške profesora Ćumislava i Bernard Panasonik, od novih serija crteža koju zovem My Porn, serija omota za imaginarne knjige i gomiletina malih crteža rađenih raznovrsnim alatima koje skoro svakodnevno objavljujem na Fejsbuku.
Izložbom strip majstora Zorana Janjetova, Muzej savremene umetnosti Vojvodine ima nameru da započne seriju različitih programa, manifestacija i izložbi posvećenih našim značajnim strip umetnicima, a da u isto vreme i skrene pažnju celukupne javnosti na ovaj deo savremene srpske umetničke produkcije.
- Zato smo se baš odlučili za jednog od naših u svetu najpoznatijih autora. MSUV se ovom prilikom zahvaljuje našim eminentnim teoretičarima i istoričarima stripa čije tekstove premijerno objavljujemo u pratećem monografskom katalogu izložbe – Momčilu Rajinu, Alehandru Žodorovskom, Zoranu Đukanoviću i Iliji Bakiću – kao i Zoranu Stefanoviću, upravniku Centra za umetnost stripa pri Udruženju stripskih umetnika Srbije, koji je, posebno za ovu priliku, izradio izabranu stripografiju Zorana Janjetova – navodi MSUV, povodom večerašnjeg otvaranja izložbe „Antitelo“ Zorana Janjetova
Igor Burić