Vladimir Veličković: Ovo je gest neodmerene cenzure
BEOGRAD: Slikar Vladimir Veličković, čije su slike, kako je saopšteno, „privremeno“ skinute skinute sa izložbe povodom 20. godišnjice NATO bombardovanja na SRJ u Kulturnom centru Srbije u Parizu, ocenio je da takav potez predstavlja gest neodmerene cenzure, jer je to, kako kaže, bila prilika da oni koji su bombardovali vide sav užas koji je njihov pohod ostavio.
Očajan sam. Sramota me je što na neki način pripadam toj našoj rasi koja nije sposobna da obeleži na dostojanstven način događaj kakav je 20. godišnjica NATO bombardovanja, izjavio je Veličković za „Danas“.
On je kazao da njega iz Centra niko nije obavestio o izmeštanju izložbe, a da njegovu sliku dugu četiri metra nisu mogli da sklone jer nisu imali gde da je stave.
To što se dogodilo apsolutno je užasan gest, da se mi i ovog puta ponižavamo, zaboravljamo u znak sentimentalnosti i osećanja grupe vojnih atašesa koji bi, da izložba nije sklonjena, bili u prilici da vide šta su uradili, rekao je Veličković.
Ovo je, dodao je, „gest neodmerene cenzure jer je to bila prilika da oni koji su nas bombardovali vide sav užas koji je njihov pohod ostavio - žrtve, poginule, decu koja su stradala, porušene domove, fabrike, puteve...Pogotovo što niko nije, niti će ikada odgovarati za to“, rekao je Veličković.
Istakao je i da ne razume zašto je „povučena i diskretno prikazana dokumentacija Istorijskog muzeja iza koga stoji država Srbija“.
Ministarstvo kulture i informisanja insistira da se što pre utvrdi da li je deo izložbe slika povodom 20 godina od početka NATO bombardovanja privremeno uklonjen iz Kulturnog centra Srbije u Parizu.
Ukoliko se navodi o cenzuri sadržaja izložbe potvrde, Ministarstvo poziva da se utvrdi odgovornost i adekvatno sankcionišu osobe koje su učestvovale u, kako kažu, ugrožavanju slobode umetničkog izraza i manipulisale programom.
Ministarstvo u saopštenju navodi da je izložba deo programa koji je odobren od strane Ministarstva kulture i informisanja, u saradnji s Istorijskim muzejom Srbije.
U međuvremenu su slike Vladimira Veličkovića i Biljane Vilimon, koje su, kako je objavljeno, skinute zbog posete oficira NATO, vraćene na zidove izložbenog prostora.
To je potvrdila koordinatorka za odnose s medijima KC Srbije u Parizu Nataša Pejin, koja kaže da je cela izložba „Srbija 1999. godine - 20 godina posle - dok su padale bombe“ vraćena, kao što je bilo i na otvaranju 23. marta.