Sačuvane vesti Pretraga Navigacija
Podešavanja sajta
Odaberi pismo
Odaberi grad
  • Novi Sad
  • Bačka Palanka
  • Bačka Topola
  • Bečej
  • Beograd
  • Inđija
  • Kragujevac
  • Leskovac
  • Niš
  • Pančevo
  • Ruma
  • Sombor
  • Stara Pazova
  • Subotica
  • Vršac
  • Zrenjanin

Umetnička dela iz poklon zbirke Rajka Mamuzića u virtuelnom prostoru

31.03.2020. 13:54 13:55
Piše:
Foto: D. Dragojlović/ "Šok zadruga" promo

Brojnim galerijama i muzejima, zatvorenim ovih nedelja zbog epidemije koronavirusa, pridružila se i novosadska Galerija likovne umetnosti Poklon-zbirka Rajka Mamuzića preselivši svoju kolekciju u virtuelni prostor.

Galerija poziva svoje posetioce, saradnike, kolege i prijatelje da posete njihovu onlajn adresu i uživaju u kustoskim vinjetama, pričama o delima iz kolekcije i kolekcionaru, emisijama i filmovima, koje će objavljivati kako bi im dane provedene kod kuće učinili lepšim i sadržajnijim. Posetioci mogu da ih prate na Fejsbuk (Galerija likovne umetnosti poklon zbirka Rajka Mamuzića) i Instagram stranicama, kao i na zvaničnom vebsajtu (www.rmamuzic.rs).  Ova galerija nastala od legata kolekcionara Rajka Mamuzića čuva relevantna umetnička ostvarenja 35 autora istaknutih na umetničkoj sceni Beograda, Novog Sada i Srbije u vreme socijalističke Jugoslavije.

Krajem prošle godine Galerija je objavila reprezentativnu monografiju o ovom bogatom umetničkom legatu čiji je autor dr Ana Rakić, istoričarka umetnosti i viši kustos. Po njemim rečima, umetnička zbirka Rajka Mamuzića zaokružuje jednu umetničku epohu, sa svim njenim dometima, nedoumicama i traženjima i postavlja temelje za izučavanje značajnog perioda u srpskoj i jugoslovenskoj umetnosti. Osnovni profil zbirke određen delima umetnika iz ateljea sa Starog sajmišta (a kasnije uglavnom uključenim u Beogradsku grupu) upotpunjen je ostvarenjima umetnika iz Agitpropa, „Zadarske grupe“, odnosno umetnika koji su u šestoj deceniji postali deo pariskog umetničkog kruga, zatim „Decembarske grupe“ i pripadnika vojvođanske likovne scene.

Skoro svi umetnici čija su dela okupljena u kolekciji, članovi su neke od značajnih umetničkih grupa koje su obeležile razvoj i najviše domete srpske i jugoslovenske posleratne moderne. Jedna od glavnih osobenosti ove zbirke, po rečima autorke monografije je spoj mnoštva raznovrsnih individualnih slikarskih jezika koji uključuju estetizovani modernizam, apstrakciju, asocijativno slikarstvo, enformel. U trenutku otvaranja Poklon zbirke, fond je brojao 438 dela – slika, skulptura, crteža i tapiserija. Pored dvadeset osmoro slikara, u zbirci je i sedam vajara, a praksa je pokazala neminovnost njenog kasnijeg dopunjavanja, ali su zastupljeni umetnici isti kao pri formiranju kolekcije.

U toku ove godine trebalo bi da se koncipira nova stalna postavka koja će dati doprinos istraživanju umetničkih tendencija autora zastupljenih u zbirci čije stvaralaštvo je deo nasleđa jugoslovenske umetnosti druge polovine 20. veka. Projektovanje stalne postavke planira se za ovu godinu nakon završetka prve faze rekonstrukcije zgrade, kako bi se Poklon-zbirka 2021. u okviru projekta Novi Sad- evropska prestonica kulture predstavio publici u obnovljenom izdanju, navode u Galeriji. Stalna postavaka biće zasnovana na celinama iz ove monografije te poboljšati muzeološku praksu legata i reprezentacijske kapacitete. Novi koncept treba da bude reprezentativan, edukativan, atraktivan i da osvetli likovne, stilske i konceptualne apskete zbirke, te publici predoči prisutne poetičke slojeve i istaknute zanimljivosti ovog bogatog m uzejskog fundusa.

Među sadržajima o umetnosti koji se trenutno nude u virtulenom prostoru ove zbirke su, pored snimaka sa radovima iz legata, dva video priloga Vladimira Dimovskog. U zapisu nazvanom Eskapizmi, o odlascima u daleke, nepoznate slikarske prostore, u minijaturnoj formi predstavljeno je delo pet značajnih autorki zastupljenih u ovoj kolekciji Kosari Bokšan, Oliveri Kangrgi, Ljubici Sokić, Danici Antić i Kseniji Divjak. Drugi prilog je posvećen stvaralaštvu istaknutih slikara koji čine Zadarsku grupu, vrlo značajnu u istoriji nacionalne umetnosti koju su činili Miodrag Mića Popović, Olga Božičković, Ljubinka Jovanović, Miodrag Bata Mihajlović, Petar Omčikus i Kosara Bokšan. Deo njih posle Zadra 1947. svoje umetničko uporište šezdesetih godina pronalazi u Parizu. Poseban video prilog čini i razgovor sa slikarom Petrom Omčikusom u kome on govori o svojim putovanjima, likovnoj poetici i stvaralaštvu.

        N. Popov

Piše:
Pošaljite komentar